Sunteți pe pagina 1din 11

Gradinita cu Program Prelungit a Liceului cu

Program Sportiv Roman

Proiect de activitate
CERC PEDAGOGIC

Grupa Mare

Propunător: Prof. înv. preșcolar Bubă Cristina-Paraschiva

..2022
PROIECT DIDACTIC
DATA: 2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița Liceului cu Program Sportiv Roman
EDUCATOARE: Bubă Cristina
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
DOMENIUL DE ATIVITATE: Om și societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
SUBTEMA: „Cutiuţa cu emoţii”
TEMA ZILEI: ,,Toţi avem emoţii”
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare şi consolidare de abilităţi şi atitudini.
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere şi exprimare a emoţiilor. Consolidarea deprinderilor motrice de bază;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
☺ Autocontrol și expresivitate emoțională;
☺ Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
☺ Conceptul de sine.
COMPORTAMENTE VIZATE:
☺ Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc.;
☺ Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor şi a deosebirilor dintre oameni ;
☺ Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte familiare ;
☺ Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale ;
☺ Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici specifice.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 COGNITIVE: OC1: - să identifice emoţiile transmise de povestea audiată;
OC2: - să descopere emoţiile personajelor în diferite momente ale întâmplării, analizându-le din perspectiva
relaţiei cauză-efect;
OC3: - să mimeze propriile emoții provocate de situațiile date;
 AFECTIVE: OA: Stimularea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine și față de ceilalți;
SARCINA DIDACTICĂ: este enunțată înainte de fiecare probă;
REGULILE JOCULUI: educatoarea formulează sarcina de lucru, copilul atins de bagheta magică va veni la panou și va rezolva
cerința indicată; răspunsurile corecte sunt aplaudate și echipa primește ca recompensă câte o bulină.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, întrecerea, bagheta magică.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: flori din aluat sărat, pensoane, acuarele, jumătăți de flori, fișe de lucru, cutia din partea
Primăverii, scrisoarea, flori cu cifre, coronița, flori din hârtie, aracet, penson, șervețele.
DURATA: O zi
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
2. Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar , Editura Delta Cart Educaţiona,2017;
3. Petrovici, Constantin, Didactica activităţilor matematice în grădiniţă, Editura Polirom, Iaşi, 2014;
4. Grama, Filofteia, Preda, Viorica, Ghid pentru proiecte tematice - abordarea în manieră integrată activităţilor din grădiniţă,
Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

DEMERSUL DIDACTIC

Secvențe Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactice Metode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment Se vor asigura condiţiile optime pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii:
-aerisirea clasei;
-copiii vor fi aşezaţi pe scăunele în formă de
semicerc;
-se pregăteşte materialul didactic necesar pentru
activitate.
2.Captarea Captarea atenției se realizează prin patru ghicitori, Conversația Frontală
atenției Semicerc
care au ca soluții cele patru emoții de bază:
De un vis ți se împlinește,
Parcă sufletul zâmbește.
Tot ce a murit, învie
Când trăim o ....(BUCURIE
Dacă simți o apăsare
Și nimic sens nu mai are,
Atunci lacrimi curg pe fețe,
Căci în suflet e.... (TRISTEȚE)
Când te simți a fi-n pericol
Și curajul...ți-e ridicol
Pe spinare te furnică
Fiindcă îți este... (FRICĂ)
E o stare încordată
De frustrări alimentată,
Când poți comite o prostie
Căci e vorba de...(FURIE)
3. Anunțarea Se anunță tema activității:
temei și a Este foarte important că noi, oamenii ştim cum să Conversația Semicerc Globală
obiectivelor ne comportăm în astfel de situaţii, motiv pentru
Explicația
care, astăzi vom desfăşura activitatea: „Toți avem
emoții!”.
4. Prezentarea
conținutului
5.Dirijarea DȘ
învățării Voi împărţi copii în două grupe în funcţie de
ecusoanele alese (flori și fluturi). Conversația
 Explicarea jocului
Globală
Educatoarea citește câte o sarcină, iar în urma
fiecărei rezolvări echipa primește câte o bulină. La
Explicația Evaluare orală
finalul jocului, va fi desemnată câștigătoare cea Semicerc
Plicul cu
care are cele mai multe buline.
sarcini și flori Individuală
Educatoarea va deschide primul plic (primul Observația
obstacol) și va citi sarcina din interirorul acestuia.
Copilul desemnat rezolvă sarcina enunțată, apoi se Observația
alege un copil de la echipa adversă pentru a rezolva
o altă sarcină de joc. Răspunsurile corecte sunt semicerc
Conversația Frontal
aplaudate și echipa primește câte o bulină pentru
Explicația Individal
fiecare probă rezolvată.
 Jocul de probă:
Se va efectua pentru a verifica înțelegerea regulilor
de joc de către copii.
 Jocul propriu-zis
Tablă
Proba nr. 1: „Așază cifrele învățate (limitele 1-
magnetică
8) în ordine crescătoare/descrescătoare pe tabla Jocul didactic
magnetică.”
Un copil de la echipa florilor, respectiv de la
echipa fluturilor, va veni și va ordona cifrele în Cifre
Exercițiu magnetice
ordine crescătoare/descrescătoare pe tabla
magnetică.
La finalul probei fiecare echipa va primi o bulină
Individual
drept recompensă.
Proba nr. 2: Aşază vecinii corespunzători
cifrelor indicate pe panou.”
Câte un copil de la fiecare grupă va veni și va lipi
vecinii cifrelor de pe tablă.
Proba nr. 3: “Aşază câte un fluturaș pe prima și
a treia floare, respectiv pe a șasea și ultima
floare .”
Câte un copil de la fiecare grupă va veni și va
așeza câte un fluturaș pe a prima floare, respectiv
a treia și altul va așeza câte un fluturaș pe a șasea
floare, repectiv ultima.
Proba nr. 4: “Așază pe panou tot atâtea flori
cât indică cifra.”
Câte un copil de la fiecare grupă va veni și va
așeza în cos atâtea flori cât îi indică cifra.
Complicarea jocului:
Proba nr. 5: „Găsește soluția problemele
illustrate” (adunare/scădere cu 1 unitate, în
limitele 1-8)
Cu ajutorul unui cerc, împărțit în patru părți, voi Exercițiul
Cerc
ilustra câteva probleme, adunare/scădere cu o
unitate, în limitele 1-8, iar după rezolvarea
Cârlige
problemei, copii vor așeza câte un cârlig în dreptul
acesteia.
Copii vor rezolva câteva probleme ilustrate.
Rutine: bem apă, mers la baie
Tranzții: „Doamna florilor!”
6. Obținerea La întoarcerea în sala de grupă, toti copiii vor Globală
performanței merge la măsuțe unde vor găsi materialele necesare
pentru confecționarea coroniței Primăverii.
Voi preciza copiilor intenția de a realiza împreună Conversaţia
câte o coroniță pentru Zâna Primăvară.

Intuirea materialului didactic


Explicația
Ce aveți pe măsuțe? Coroniță (farfurie decupată),
Coronița
flori din hărtie, aracet, penson, șervețel .

Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru Flori din


hârtie
Dirijez atenția copiilor spre planşa în care sunt
redate etapele realizării temei.
Aracet
Acestea sunt explicate și demonstrate: Demonstrația
Etapa 1. Fiecare copil cu ajutorul pensonului Pensoane Frontal
aplică aracet pe suprafața coroniței. Individuală
Etapa 2. Dupa aplicarea aracetului, copilul va alege
Exercițiul
o floare pe care o va aplica pe suprafața dată cu
aracet. Vom proceda așa până la finalizarea
coroniței.
Apoi le comunic preşcolarilor criteriile de
evaluare: decorarea coroniţei în mod personal şi
creativ, folosirea spaţiului de lucru în mod adecvat,
Frontal
lucrarea să fie îngrijită, să nu folosească mult
aracet.
Fixarea tehnicii de lucru. Conversația
Pentru a verifica daca au fost reţinute etapele de
lucru, voi numi 1-2 copii care le vor enumera în
ordinea desfăşurării lor.
Efectuarea unor exerciții pentru încălzirea
mâinilor.
Încălzirea mușchilor mici ai mâinii se realizează
Exercițiul
conform mișcărilor sugerate de poezia recitată în
ritm lent de către educatoare:
Mișcăm degețelele
Batem, batem palmele
Pumnișorii facem ghem
Cât de repede putem,
Morișca: înainte și înapoi
Că așa-i bine pentru noi.
Realizarea lucrării de către copii.
Pe parcursul lucrului îi voi supraveghea pe copii și
îi voi îndruma pe cei care cer ajutorul. De
Observația Coronița
asemenea, voi avea grijă ca în timpul lucrului
copiii să aibă o poziție corespunzătoare şi să Flori din
hârtie
respecte ordinea etapelor de lucru.
Analiza lucrărilor realizate. Aracet
Pensoane
După ce fiecare copil a terminat de lucrat, voi
realiza expoziția cu lucrări a grupei. Astfel, acestea Turul galeriei
pot fi admirate și apreciate de întregul colectiv de
Observația
copii. Globală
Lucrările vor fi evaluate în funcţie de criteriile de Panoul cu
apreciere menţionate la începutul activităţii. Pentru lucrări
analiza lucrărilor se vor avea în vedere atât
Explicația
lucrările reuşite cât şi cele care nu plac copiilor, cu
specificaţia că se vor face doar observaţii pozitive.
7.Reactualizar Se desfășoară (ALA2) - euritmie – Conversația
ea feed-back- „Valsul fluturilor” care se realizează pe un fond
ului Pe echipe Globală
muzical adecvat, cu mișcări sugerate de versurile
Explicația
melodiei și de ritmul muzicii.
În finalul activității se vor face aprecieri iar toți
copiii vor fi recompensați. Jocul Pe echipe
"Prinde floricica! "- joc de atenție
Copiii se vor așeza în cerc, un copil va avea în
mana o floare, la semnalul educatoarei el trebuie să
o arunce către colegul său din dreapta, acesta
trebuind să prindă floarea și să o arunce mai
departe colegului său și tot așa până când unul
dintre copii va scăpa floarea pe jos, acesta fiind
descalificat. Jocul va continua până când în joc va
rămane doar un singur copil ce va fi desemnat
caștigător!
7. Încheierea Educatoarea recompenseaza copiii cu turtă Conversația Frontal
activitații dulce și sunt felicitări pentru că au reusit să o ajute Aprecierea Recompense Semicerc Aprecieri
pe Zâna Primăvară. verbale

S-ar putea să vă placă și