Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect de activitate

Data:2.02.2022
Clasa: Pregătitoare C
Disciplina: Dezvoltare personală
Prof.coordonator practica: Gheorghe Victoria
Prof.înv.primar:Zahiu Claudia/Asproiu Anina
Prof.metodist: Boșcodeală Felicia
Propunătoare: Comșa Corina Marina
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Subiectul lecției: “Bucurie”
Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi

Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare.
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: - să identifice propriile emoţii produse de materialul vizionat;
O2: - să redea succint conţinutul materialului pe baza întrebărilor şi a ilustraţiilor;
O3: - să identifice emoţiile personajelor;
O4: - să adopte o atitudine pozitivă (respect, acceptare) faţă de semeni;

Strategii didactice
Metode şi procedee didactice: conversația, explicația, observația, problematizarea, exercițiul, jocul de rol, jocul didactic.
RESURSE MATERIALE:, planșa-suport, calculator, videoproiector, film de animație, panou pentru afișat, chipuri de copii, creioane
colorate.
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
o RESURSE TEMPORALE: 40 minute.
 Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului
Nr. 3418/19.03.2013;
2. Dezvolatare personala – Ed. Paralela 45

3. Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică, Ed. Reprograph, Craiova, 2010.

N ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICĂ


SECVENŢE
R. CONŢINUTUL
LE RESURSE RESURSE FORME DE
C INFORMAŢIONAL ŞI PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZA
INSTRUIRI DEMERSUL DIDACTIC RE EVALUARE
R
I
T.

 Se creează condiţiile Materiale necesare Observarea comportamentului


1. Moment optime pentru buna desfăşurare Conversaţia activităţii Frontal elevilor

organizat a activităţii propuse (spaţiu Mesajul zilei


educaţional, materiale didactice,
oric
climat psihoafectiv).

Se citeste din nou mesajul


zilei

Daca cuminti ne vom juca

2. Captarea Si lucruri bune vom invata Conversaţia Imagini cu pitici, Frontal Observarea sistematică
laptop,
atenţiei Cutia ne va dezvalui Explicatia videoproiector individual

Secretul fericirii Jocul didactic

Insa inaintea ei

Mai avem probe, vreo trei

Dar jucand vom deslusi

De ce si cum se bucura copii

Haideti copii , sa pornim!


Pe Morocanosul sa-l deslusim!

Suntem din ce in ce mai


aproape de a obtine reteta
secreta pentru a-l face bucuros
pe Morocanosul. Haideti sa il
privim pe piticul Bucurosul!

De ce credeti ca il cheama asa?

De ce credeti ca este el
bucuros?

Voi de ce sunteti bucurosi?

Joc Modelareaa emotiei

Folosindu-ti degetele, atinge-ti


fata si creeaza emotia simtita
de catre Bucurosul!

3. Anunţare Se anunţă tema lecţiei Bucuria Explicaţia Planșa Frontal Observarea sistematică
a temei şi se enunţă obiective pe Conversația
intelesul elevilor.

4. Dirijarea  Indiferent ce facem, toti Frontal Observarea sistematică


oamenii traim emotii precum
învăţării Explicația
bucuria,tristetea, uimirea,
teama sau furia. Trebuie sa Conversatia
vorbim cu incredere despre
Observația
emotiile noastre. Transmitem
emoții celor din jurul nostru și
simțim emoții din partea lor.
Pentru a ne putea ajuta prietenii
la nevoie, trebuie, înainte de
toate, să ne recunoastem, sa ne
intelegem si sa ne controlam
emotiile.

Ce simți dacă…? Conversația

Se citesc diferite situații- Problematizare Aprecierea răspunsurilor


problemă, elevii având sarcina
de a mima emoția de bucurie la a Frontal elevilor
propozitiile care exprima
Jocul didactic
aceasta emotie.

1. Afară plouă și
trebuie să rămâi în casă.
2. Bunicii vor veni în
vizită după mult timp.
3. Un câine fioros se
îndreaptă spre tine.
4. Te cerți cu un
prieten.
5. Doamna învăţătoare
îţi dă muncă în plus.
6. Părinţii pleacă fără
tine la cumpărături.
7. Nu ai fost ales şef al
clasei. Exercițiul Aprecieri verbale

8. Câștigi la un
concurs.
Frontal

Joc didactic,
conversatia,
Proba 1 Trenuletul explicatia
Bucuriei

Elevii se aseaza in rand in fata


clasei. De la stanga la dreapta
fiecare trebuie sa raspunda ce il Analiza produselor
face pe el bucuros si sa ii
Fisa cu figura de
transmita mesajul celui din
copil incompleta
dreapta lui. Daca si pe el il Conversatia Individual
bucura acel lucru va zambi.
Apoi se va intoarce catre
urmatorul si ii va spune ce il
bucura pe el.
Evaluarea globală
Pe echipe
Deseneaza-mi zambetul !
Apreciere verbală
Fiecare elev va primi o figura
Explicația
de copil incompleta. Sarcina lor
este de a ilustra prin desen Exercițiul
expresia faciala specifica
sentimentului de bucurie. Aprecierea reazultatelo
Proba 2 Ordoneaza si
descopera secretul!

Se formeaza doua echipe

Elevii vor avea ca sarcina de a


ordona

crescător și descrescător cifrele


date ,fiecărei cifre

îi corespunde o literă (un cod).


La finalul activității vor forma
cu literele descoperite cuvinte
ce denumesc emoții și
sentimente.

Echipa 1 Ordonați crescător


următoarele numere-

12, 30, 11, 8, 24, 17 ,5

5-B,8-U,11-C,12-U,17-
R,24-I,30-E
Echipa 2 Ordonați descrescător
următoarele numere

-16, 2, 29, 18, 0, 25, 16


7

29-V,25-E,18-S 16-E 7-
L, 2-I, 0-E

Proba 3 oglinda

Ultima proba ne indeamna sa ne


asezam in perechi, fata-n fata.
Exprimati pe rand cate o
emotie. Perechea ta trebuie sa
iti imite expresia fetei

Aprecierea răspunsurilor
elevilor
5. Obţinerea Se explică elevilor că emoţiile Conversatia Fisa de colorat Frontal
le simţim în cămăruţa sufletului, Explicatia
performa Culori
în inimă. Dacă fiecare emoţie ar
nţei şi Problematizare
avea o culoare, inima noastră ar a
asigurare fi plină de culori care se
a feed- schimbă mereu.
back-ului
Pornind de la întrebarea : Ce
culoare s-ar potrivi bucuriei?,
elevii vor asocia stării de
bucurie culorile cele mai
potrivite pentru a o exprima si
vor colora plansa cu fluturasul
vesel

Tare mult ne-am apropiat de


final si-am castigat! Am primit
Activitate reteta care il va face bucuros pe Conversatia Cantec Individual Aprecieri verbale.

recreativă Morocanosul. Ea ne spune asa... Filmulet animat

6. Bucurie pe portativ

Impreuna trebuie sa cantam


„ Daca vesel se traieste!” si
Morocanosul va incepe sa
zambeasca, cu bucuria lui sa
ne uimeasca!
Cu ajutorul elevilor se
evidențiază cât de important
7. Încheiere este să recunoaștem, să Buline Frontal

a şi denumim și să exprimăm Conversația Aprecieri verbale


evaluarea propriile trăiri sufletești, pentru
activităţii a comunica cât mai profund cu
ceilalți, pentru a înțelege și
pentru a fi înțeleși.

Se apreciază și se
recompensează participarea
elevilor la activitate cu buline.

https://youtu.be/bPBM6w75ahw

S-ar putea să vă placă și