Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Data: 06.02.2020
Clasa: a II-a B
Învăţător:
Aria Curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul lecţiei: Emoțiile noastre

Tipul lecţiei: transmitere de noi cunoștințe


Forma de realizare: activitate integrată

Competenţe specifice:

 Dezvoltare personală:

2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate


2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă

 Comunicare în limba română:

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare

 Arte vizuale și abilități practice

2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
Proiect didactic – Dezvoltare personală: Emoțiile noastre  înv. 

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

DP

O1- să recunoască cele 4 emoții de bază: bucuria, tristețea, frica și furia;


O2 -să identifice fiecare emoție pe baza unor comportamente;
O3 -să identifice momente când a simțit fiecare emoție de bază;

CLR

O1 -să alcătuiască propoziții în care să exprime momente în care au simțit emoțiile de bază;

AVAP
O1 -să coloreze corespunzător ”Harta emoțiilor”;

Strategii didactice:

Resurse procedurale: ⇨ metode şi procedee M1→conversaţia; M3 →demonstraţia;


M2→explicaţia; M4→exerciţiul;
M5→jocul didactic.

Resurse materiale: m1→ jetoane joc didactic:” Eu am.. cine are…?”;


m2 → Prezentare Power Point despre emoții;
m3 → laptop;
m4 → cartonașe întrebări despre emoții;
m5 → fișă ”Harta Emoțiilor”; 2
Proiect didactic – Dezvoltare personală: Emoțiile noastre  înv. 

Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală,


activitate pe grupe;

Resurse umane: 28 elevi


Resurse de timp: 50 minute
Forme şi strategii de evaluare: a) evaluare formativă (prin aprecieri verbale, scrise, autoevaluare)
b) evaluare de proces (fișe de lucru)
c) evaluare de produs (prin aprecieri verbale şi autoevaluare)

Bibliografie:

 oficială:

Ministerul Educaţiei şi Cercetării, Programa şcolară – clasa pregătitoare, I şi a II-a, Bucureşti, 2013

3
Proiect didactic – Dezvoltare personală: Emoțiile noastre  înv. 

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Nr. Secvenţele pedagogice Ob. Conţinuturi Strategii didactice Evaluare


crt. Op.

1. MOMENT Se renunţă la preocupările străine pentru lecţia care Conversaţia


ORGANIZATORIC începe.
Copiii au pe bănci lucrurile necesare activităţii.

2. CAPTAREA ATENŢIEI DP Joc didactic: ”Eu am.. Cine are..?” Evaluare frontală
O1
Copiilor li se împart câteva jetoane pe care apare o Exerciţiul
întrebare și o imagine, reprezentând o emoție. Primul copil
se ridică în picioare și citește întrebarea: Conversația
Cum te-ai simțit când ai luat un calificativ bun la test?
Răspunsul va fi fericit. Copilul care are imaginea cu o
persoană fericită se va ridica în picioare și va adresa
întrebarea de pe cartonașul lui.

Conversaţia
4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI Va fi anunţată temă, titlul si obiectivele activităţii. Explicaţia
A OBIECTIVELOR
Tema şi titlul – „Emoțiile noastre”

Le voi prezenta cu ajutorul unei prezentări Power Point ce Explicaţia Evaluare


5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII sunt emoțiile și de câte tipuri sunt acestea. frontală, orală
Emoțiile sunt feluri sau moduri prin care oamenii arată
ceea ce simt. Exerciţiul
Există patru emoții de bază:
DP 1. BUCURIA
O1
O2 2. TRISTEȚEA
O3 3. FRICA
4. FURIA
Bucuria este o emoție pozitivă care indică starea de bine a
4
Proiect didactic – Dezvoltare personală: Emoțiile noastre  înv. 
unei persoane.
Spre deosebire de bucurie, tristețea este o emoție negativă
provocată de o pierdere, o suferință, o dezamăgire. Explicaţia
Frica este o emoție negativă, provocată de amenințarea
unui pericol. Observaţia
Furia este o emoție negativă care se manifestă prin
izbucnire nervoasă, agresivă. Exerciţiul

CLR Joc didactic: Când m-am simțit..?


O1
Copiii vor fi grupați câte doi. Fiecare pereche va primi câte
doua seturi întrebări identice, dar de culori diferite. Fiecare
copil va adresa colegului său fiecare întrebare de pe
cartonaș și astfel vor discuta pe seama emoțiilor lor.
Întrebările sunt:

Când te-ai simțit trist ultima dată?


Când ai simțit ultima dată frică?
Când te simți bucuros de obicei?
Când ai simțit furie ultima dată?

Mai departe, fiecare copil va primi o fișă de lucru


6. OBŢINEREA DP (anexă), pe care este desenată o inima împărțită în mai
O3
PERFORMANŢEI multe părți. Fiecare copil va colora fiecare părticică din Exercițiul
inimioară în funcție de cât de des au simțit o anumită
emoție: Evaluare
Verde- bucurie individuală
AVAP Negru- tristețe
O1 Roșu- furie
Galben- frică

Se fac aprecieri generale asupra comportamentului Conversația


8. ÎNCHEIEREA elevilor în cadrul lecţiei şi se evidenţiază elevii care au fost
ACTIVITĂŢII activi pe tot parcursul lecţiei.

5
Proiect didactic – Dezvoltare personală: Emoțiile noastre  înv. 

ANEXE

HARTA EMOȚIILOR MELE

6
Proiect didactic – Dezvoltare personală: Emoțiile noastre  înv.

S-ar putea să vă placă și