Sunteți pe pagina 1din 12

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AURELIAN STANCIU” SALCEA

LECȚIE DEMONSTRATIVĂ
COMISIA METODICĂ A ÎNVĂȚĂTORILOR
CLASELOR
C.P., I ȘI A II-A

prof. înv. primar Elvira Mihalache

1
PROIECT DE LECȚIE

Data: 28.02.2020
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială „Aurelian Stanciu” Salcea
Clasa: Pregătitoare
Aria curriculară: Consiliere şi orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Tema lecției: Emoțiile mele
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecției: dezvoltarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de
sine și față de ceilalți
Competenţe specifice:

o Dezvoltare personală
2.1.Recunoașterea emoțiilor de bază în situații simple, familiare;
2.3.Explorarea caracteristicilor ființelor și obiectelor preferate și a interacțiunii simple cu
acestea;

o Comunicare în limba română


1.1.Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
2.4.Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute;

o Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm.

o Arte vizuale și abilități practice


1.1. Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/
modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar;
2.3.Realizarea de aplicaţii /compoziţii /obiecte /construcţii simple, pe baza interesului direct;

2
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază
elemente

de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică

Obiective operaţionale:
O1 – să asocieze emoțiile cu acțiunile și lucrurile care îi fac să se simtă într-un anume
fel;
O2- să completeze texte lacunare bazându-se pe noțiuni învățate;
O3- să definească emoțiile;
O4- să ofere răspunsuri la întrebările legate de conținutul textului nou;
O5- să exprime oral opinii personale şi să le motiveze;
O6- să participe cu interes la activitățile propuse.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia, lectura explicativă, observarea, jocul didactic,
explicaţia;
Mijloace de învățământ: jetoane, laptop, videoproiector, zarul emoțiilor, emoticoane,
materiale decupate pregătite pentru asamblare;
Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe;
Bibliografie:
Alexandra M., Claudia M., Liliana I., Clara R., (2018), Ghid practic pentru clasa
pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti.
Maricica P., Mona V., Ghid al jocurilor pentru copii – sinteză a jocurilor, utilă educatorilor
specializaţi şi instructorilor animatori, Centrul de plasament C.A. Rosetti, Iaşi.
www.didactic.ro.

3
Nr. Etapele Conținutul științific Ob. Strategii didactice Evaluare
crt. activității op. Metode și Mijloace de Moduri (capacități)
procedee învățământ de
organiza
re
1. Moment Asigurarea materialelor și climatului necesar conversația plicuri cu frontal pregătirea
organizatoric bunei desfășurări a activității. materiale materialelor
pregătite în
prealabil
2. Captarea atenției Joc: „Bomboanele cu......emoții” O1 Conversația bomboane pe grupe -capacitatea de
Elevii vor fi invitați să se „îndulcească” cu recunoaștere a
bomboane multicolore pline de semnificații: emoțiilor de bază
-bomboana verde - lucruri care te fac fericit în situații simple,
jetoane familiare
bucuros;
-bomboana roșie - lucruri care te enervează /te individual
înfurie; jocul didactic
-bomboana albastră - lucruri care te
întristează / supără.
-bomboana galbenă– lucruri de care ți-e frică /
te înspăimântă.

3. Anunțarea temei Vom descoperi emoții noi. Vom vorbi despre conversația frontal
și a obiectivelor milă și îngrijorare și despre cum ne putem controla
emoțiile astfel încât să ne înțelegem cu cei din jur.
Vom afla cum, controlându-și emoțiile, două
animăluțe diferite au devenit prietene.

4. Recapitularea Cu ajutorul elevilor se vor defini emoțiile. O2 conversația frontal -capacitatea de


cunoștințelor (Emoțiile sunt ceea ce simțim și cele care ne fac să O3 identificare a
ne comportăm într-un anume fel.) semnificației
Joc: „ Spune mai departe” unui mesa scurt,

4
„Un copil ceva mai mare / M-a lovit; mă doare jocul didactic pe teme
tare / Îl privesc neputincios, / Și simt că sunt...” familiare, rostit
(furios). clar și rar
„Când apa mi s-a vărsat / Peste planșa ce-am
lucrat / Nu m-am mai simțit artist.../ Ci am fost un
pic cam...”(trist).
„Un creion am rătăcit,/ Un coleg mi l-a găsit,/
Eu i-am mulțumit frumos/ Și-am fost
tare...”(bucuros).
„Un urs gras și foarte mare / Se ridică în
picioare/ Urlă, rage pe potecă / Simt că-mi este
foarte...”(frică).

5. Dirijarea învățării (Continuarea jocului cu emoțiile noi) O5 conversația frontal -capacitatea de


„Nu mă-ndur să las o floare/ Fără apă-n zi cu soare exprimare a
/ Aleg să o ud, copilă, / Fiindcă-mi este propriilor idei, în
foarte...”(milă). contexte
„Când acasă uit s-ajung / De la joacă de prin jocul didactic cunoscute
crâng/ Mama se sufocă toată / Fiindcă e ...”
(îngrijorată).
Se vor purta discuții referitoare la semnificațiile
emoțiilor „milă” și „îngrijorare” și vor fi
exemplificate prin mimică, gesturi și jetoane.
Discuția va fi dirijată astfel încât elevii să
conștientizeze că pe parcursul unei zile orice om
are diferite stări emoționale, iar cei din jur îi înțeleg
și le tolerează trăirile. E bine ca ei să înțeleagă că explicația
cel mai important în viața de zi cu zi este modul în
care reușesc să-și controleze trăirile pentru a nu
deranja pe cei din jur. Așa au șansa de a avea mulți -capacitatea de
prieteni. Video identificare a
Vor fi invitați să asculte povestea „Un mieluț la proiector unor informații
cină” de Steve Sallman și Joelle Dreidemy. variate dintr-un
Joc: „LIKE sau DISLIKE” lectura mesaj scurt,
 Povestea se numește „Un mieluț la cină” O4 explicativă Laptop rostit clar și rar

5
 Bătrânului lup îi era foarte foame.
 Tocmai gătise o tocăniță de miel la cuptor.
 La ușă a bătut un mieluț înghețat de frig. ppt
 L-a așezat lângă foc să se încălzească. lectura
 I-a dat să mănânce un morcov. explicativă
 Nu i-a păsat când mieluțul sughița.
 Mieluțul l-a îmbrățișat și l-a pupat pe lup.
 Lupul l-a dat afară din casă ca să înghețe de
frig și să moară în pădurea întunecată.
 Lupul s-a culcat liniștit.
 A fost foarte îngrijorat de soarta micului
miel.
 S-a bucurat foarte mult când l-a găsit pe
miel în casă.
 Pentru că a reușit să-și controleze emoțiile,
lupul a câștigat un foarte bun prieten.
Elevii vor fi provocați:
să-și amintească de câte ori i-a fost milă conversația -capacitata de
lupului de miel și nu l-a mâncat (când era înghețat exprimare a
de frig, când îi chiorăiau mațele, când îi dormea în propriilor idei în
brațe, când a realizat că depinde de el) și când a fost contexte
îngrijorat de soarta mielului (când l-a alungat afară cunoscute
din casă); O5
să găsească sinonime pentru milă și
îngrijorare;
să spună ce le-a plăcut la lup și ce le-a
plăcut la miel; frontal
să se gândească la ce s-ar fi putut întâmpla
dacă lupul nu-și controla emoțiile;
să exemplifice, din experiențele lor, o
situație în care le-a fost milă sau au fost îngrijorați.

6. Asigurarea Joc: ,,Ce simți atunci când …” O5 conversația


retenției și a -capacitata de
Vor fi enumerate câteva situații cu care copiii se

6
transferului pot confrunta în viața reală și li se va cere să-și exprimare a
jocul didactic propriilor idei în
exprime mimico-gestual, cu ajutorul jetoanelor cu
contexte
emoticoane așezate în prealabil pe bancă și verbal cunoscute
emoția pe care ar trăi-o într-o astfel de situație:
Ce simți atunci când …
○ vin bunicii în vizită la tine?
○ părinții hotărăsc să organizeze o petrecere de ziua
ta?
conversația
○ deschizi cadoul primit de ziua ta și cutia e goală?
○ ai căzut cu bicicleta, lovindu-te?
○ un coleg te lovește?
○ ai primit în dar jucăria preferată?
O5
○ mama te mângâie drăgăstos pe creștet?
vezi un cățel lovit?
Li se va cere elevilor să împartă emoțiile, cu
ajutorul jetoanelor, în emoții pozitive / bune și
emoții negative / rele și vor fi anunțați că în orele
următoare vor analiza dacă sunt utile și au nevoie jetoane
de toate acestea în viața lor.

7. Activități de Elevii vor avea de confecționat un lup și o oaie O6 explicația frontal -capacitatea de
completare din materialele pregătite anterior (aflate într-un plic sesizare a unui
pe fiecare bancă) și vor fi provocați, cu ajutorul mesaj simplu;
ZARULUI CU EMOȚII să danseze „Dansul individual -capacitatea de
prieteniei” (se vor alege perechile, care vor merge observarea realizare de
pe ringul de dans imitând câte o emoție). pe grupe obiecte simple pe
Cântece: „Ana avea un mielușel”, „Gâzele”, baza interesului
„Ghiocelul și buburuza” direct

7
-capacitatea de
asociere a
mișcărilor
sugerate de text
și ritm
8. Încheierea Vor fi făcute aprecieri verbale referitoare la conversația
activității modul în care s-a desfășurat ora. Elevii vor fi
provocați să spună ce au învățat nou și cum s-au
simțit pe parcursul activității.

8
9
10
11
12

S-ar putea să vă placă și