Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: C.Ș.E.I. „Primăvara”, Reșița


CLASA: a IV- a
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT/ACTIVITATEA TERAPEUTICĂ: Abilități de comunicare și limbaj
SUBIECTUL LECȚIEI: Primavara
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
TIPUL LECȚIEI: consolidare de cunoştinţe
DATA: 23.03.2023
CADRUL DIDACTIC: Nagy Ofelia Cristina

Scopul lecției: Formularea de mesaje simple scrise și/sau prin metode alternative și augmentative de comunicare în contexte familiare cu litere magnetice și
jetoane cu imagini

Competențe Specifice:
2.2. Recunoaşterea și citirea literelor mari şi mici de tipar și/sau de mână și acuvintelor uzuale, inclusiv prin utilizarea metodelor alternative și augmentative
de comunicare
2.3. Înțelegerea semnificației unui cuvânt scris și asocierea cu obiectul sau imaginea corespunzătoare, inclusiv prin utilizarea metodelor alternative și
augmentative de comunicare

Obiective operaționale:
O.1. – selectarea imaginii corecte dintr-un set de jetoane și potrivirea cu cuvântul scris ;
O.2..- să citească oral imaginile de pe jetoane prin indicarea sunetelor specifice cuvântului;
O.3. – să scrie cuvinte cu litere magnetice de tipar mici și mari pe tabla magnetică prin asocierea literelor cu imaginea reprezentativă,
O.4. - să lipească jetoanele cu imagini și cuvinte pe fișa de lucru cu piramida primăverii conform instrucțiunilor;
O.5.- să se implice cu eruziasm în activitatea propusă de cadrul didactic ;

Bibliografie
Programa școlară Abilități de comunicare și limbaj (2021) - Învățământ special primar - Dizabilități intelectuale grave, severe și/sau asociate
GHID pentru desfășurarea activităților educaționale și terapeutic-recuperatorii în învățământul special și special integrat (2020)- Editura Didactică și Pedagogică S.A.,
MEC
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob.Op. Subiectul Conținutul lecției Strategii didactice Itemi


lecției / activității de
Dozare Metode Mijloace evalua
/procedee didactic re
e

Moment 2 min Se pregătesc materialele Profesorul pregătește materialele educaționale pentru


organizatoric necesare începerii lecției manipularea și exersarea noțiunilor de scris și citit.
”Primăvara„ Se pregătesc următoarele materiale: jetoane ilustrative cu
imagini și cuvinte, litere magnetice, plic, fișa de lucru, litere
din plastilină (recompensa).

Reactualizarea 3 min Verificarea noțiunilor Se reamintesc și se readuc la suprafață cunoștințele necesare Conversația Oral
Cunoștințelor specifice calendarului înţelegerii subiectului: Primăvara
O5 naturii: timp, vreme, În ce anotimp suntem? (primăvara)
transformarea naturii Cum este vremea? (cald, vânt, plouă, soare, nori)
În a câta lună din an ne aflărm? (a 3 a)
Câte luni are anotimpul primăvara ? (3 luni)
Care sunt lunile specifice anomtipului primăvara? (martie,
Brainstormi
aprilie, mai)
ng
Enumerați cel puțin 2 păsări care se întorc din țările calde
(rândunica, barza)
Enumerați cel puțin 3 insecte care reînvie în anotimpul
primăvara (albina, buburuza, fluture)
Enumerați cel puțin 4 flori care apar primele în anotimpul
primăvara (ghiocei, lalele, zambila, narcise)

Captarea 2 min Prezentarea piramidei pe Se trag perdelele de la tablă și se dezvăluie supriza.Pe tablă Explicația
atenției tabla magnetică. este desenat un nor cu picături de ploaie, în care sunt așezate
literele magnetice.Se va explica copiilor, de către profesor, Surpriza
desenul piramidei de pe tabla magnetică.

Anunțarea 3 min Se anunță tema lecției. Elevii descoperă tema lecției ” Primăvara” și le sunt Explicația Oral
temei și a ”Primăvara” și se prezentate pe scurt obiectivele ce trebuie atinse: să luăm
obiectivelor trasează sarcinile în linii litere magnetice din interiorul picăturilor după ce stabilim
mari. cuvântul potrivit unei imagini de pe jeton. Ne vom juca cu
picăturile ce conțin litere pentru a forma și scrie cuvinte,
apoi vom lipi pe piramidă imaginile care ne indică
anotimpul primăvara.

Dirijarea 25 min Profesorul va susține conversația pe tema primăverii și va Conversația Practic


lecției Elevii răspund la oferi suport pentru a se completa piramida de pe tabla
O1 întrebări pe tematica magnetică cu imaginile și cuvintele potrivite.
primăverii și aleg
O2 imaginile potrivite, apoi Se vor așeza pe tablă toate cele 10 imagini la vedere și se vor
scriu pe tabla magnetică pune întrebări de către profesor: Metoda
cuvinte cu litere 1.In ce anotimp ne aflăm ?(primăvara) Piramidei
O3 magnetice mari și mici
de tipar. Elevul va lua selecta de pe tablă imaginea care ne indică
exerciții joc de asociere primăvara, o va așeza în vârful piramidei și apoi va scrie cu Manipulare
cuvânt litere magnetice sub aceasta cuvântul PRIMĂVARA. a
scris-obiect/imagine;
La fel se va proceda și pentru celelalte cuvinte. Literelor
O5 Analiza cuvântului scris:
număr de litere, de silabe
Elevii vor alege cantitatea de litere necesare pentru a scrie
cuvântul corect și vor citi oral ca de ex. pentru cuvântul
PRIMĂVARA avem nevoie de 9 litere acestea sunt
P,R,I,M,Ă,V,A,R,A. Conversația

Obținerea 7 min Exersarea individuală de Fiecare elev va primi o fișă de lucru „Piramida primăverii” . Metoda Fișa de Practic
performanței către elevi asocierii Elevii vor avea de lipit jetoanele primite intr-un plic . lucru
O4 imagine – cuvânt scris în Jetoanele conțin imaginile ilustrative ale cuvintelor discutate Piramidei
piramida primăverii pe parcurul lecției și scrise pe tablă cu litere magnetice,
precum și jetoane cu cuvântul scris cu litere de tipar ce va Lipici
trebui asociat cu imaginea corectă și lipită sub ea. Elevii vor
avea ca suport vizual de rezolvare piramida primăverii ce se Exercițiul
află pe tabla magnetică (anterior lucrată). Plic
O5 Înțelegerea și
conștietizarea Cum s-a numit tema activității de astăzi ? (Primăvara)
importanței literelor în Ce am făcut cu literele din norul de ploaie (am scris cuvinte)
viața cotideană de către La ce se refereau aceste cuvinte?(la anotimpul primăvara)
elevi prin chestionarea
acestora de către profesor

Brainstormi
ng

Aprecieri finale 3 min Se vor face observații cu privire la modul de comportare și Lauda Oral
implicare în cadrul lecției. Se vor incurja prin laude, toți
elevii prezenți la clasă .

S-ar putea să vă placă și