Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

1
CLASA: I A
PROPUNATOR:
DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
UNITATEA TEMATICĂ:
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul [ț] și literele ț mic și Ț mare de tipar și de mână
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

Comunicare în limba română

1.3- Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate

1.4- Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

2.1- Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare

2.2- Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple

2.3- Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

2.4- Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine

3.1- Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar

4.1- Scrierea literelor de mână

4.2- Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse

Matematică și explorarea mediului

3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural

Arte vizuale și abilități practice

2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.
2
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. Cognitive:
Pe parcursul si la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

OC1 – să identifice sunetul [ţ] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor

OC2. - să recunoască literele de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [ ţ] în pagina din abecedar şi în alte surse

OC3. – să pronunţe corect sunetul [ţ ], silabe şi cuvinte în care se află acest sunet

OC4 - să citească silabe şi cuvinte care conţin pe lângă literele învăţate şi litera nouă

OC5. – să scrie litera „ţ” mic de mana, corect şi lizibil, respectând indicaţiile date;

B. Motrice

OM1 – să- şi coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de eficienţă manualul;

OM2 - să- şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;

C. Afective

OA1- vor manifesta interes pentru conţinutul textului din manual;

OA2 – se vor mobiliza pentru a rezolva sarcinile propuse de învăţător;

3
STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, observația, exercițiul, metoda fonetică analitico – sintetică, problematizarea, explicația, explozia stelară,metoda
cadranelor, munca independentă, jocul didactic;

2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi;

3.RESURSE MATERIALE: jetoane cu diferite imagini și litere; fișe de lucru, planșe didactice, foi, lipici, caiet TIP I.

4.RESURSE TEMPORALE: 2x45 minute

5.FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze.

BIBLIOGRAFIE:

„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual”, aprobată

prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;

„Ghidul cadrului didactic”-clasa I, Editura Sinapsis 2013;

Iordăchescu, Carmen - Să dezlegăm tainele abecedarului, Editura Carminis, Piteşti, 2004

Marcela Peneș- Abecedar pentru clasa I.

4
Etapele lecției Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode si Mijloace Forme de
procede organizare
1.Moment Asigurarea unui climat educaţional favorabil.
organizatoric Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezenta, calendarul naturii, ştirea zilei. Conversația Frontal Observare
Se vor evidenţia absenţii zilei, Calendarul sistematica
se discută calendarul naturii: numirea zilei, data, anotimpul şi meteo. naturii
2.Reactualizarea În timp ce verific tema copiii citesc lectia pe care au avut-o de pregătit.Se
cunoștințelor și poartă o scurtă conversație despre text. Explicația Abecedar Frontal Aprecieri
verificarea temei Se poarto scurtă conversație referitoare la conținutul textului. vebale
Se fac aprecieri asupra temei. Conversația
Sunt evidențiați elevii care au rezolvat corect tema, au scris caligrafic și
au un caiet îngrijit.
3.Captarea atenției Se va realiza prin intermediul a trei ghicitori despre anotimpul primavara.
1. Ziua se măreşte,
Zăpada se topeşte, Conversația Aprecieri
Grădina a-nverzit, vebale
Ce anotimp a sosit? Ghicitori
(Primăvara) Problematiza- Frontal
rea
2.Voinicel cu haină albă,
Iese primul din zăpadă
Şi vesteşte-n toată ţara
Că soseşte primăvara?
(Ghiocelul) Planșa
anotimpul
3.Stă mereu intr-un picior, primavara
Subtire ca un fuior,
Are ciocul varf de ac
Si broscuțele ii plac !
(Barza)

Metoda
Cu fiecare răspuns corect dezvălui o parte a unei imaginii surpriză fonetică
(Anexa 1). analitico-
Odată dezvăluită imaginea copiii au sarcina de a alcătui propoziții legate sintetică

5
de imagine.
Aleg o propoziție și cer elevilor sa o împartă în cuvinte, stabilim care este
primul cuvânt, al doilea….despărtim cuvantul casuțe in silabe stabilim din
ce sunete este alcatuita fiecare silabe, că-su-țe
C+ă - s+u - ț+e. Elevii recunosc sunetul pe care nu l-au învațat-ț
4.Anunțarea temei „Copii, azi la Comunicare in limba româna vom discuta despre sunetul ț , Explixcația
vom învața litera ț mic și Ț mare de mână și de tipar si vom citi și scrie
silabe, cuvinte, vom despărți cuvinte în silabe, vom alcătui propoziții.”
5.Dirijarea învațării Prezint elevilor planșa cu literele ț,(anexa 2), discutăm despre asemănări Observația Planșa
și deosebiri cu alte litere. Discutăm unde folosim Ț(mare de mână/tipar) literele ț, Ț Frontal
Se fac exerciții de pronunțare corectă a sunetului ț , evitându-se vocala de tipar
de sprijin î. Aprecieri
 Joc pentru descoperirea sunetului nou Explicația vebale
Elevii dau 2-3 exemple de cuvinte care încep cu sunetul ț, conțin sunetul Individual
ț, și se termina cu sunetul ț. Aceste cuvinte le despărțim în silabe și
localizăm sunetul ț.
Voi expune la tablă 9 jetoane (anexa 3) ce conțin cuvinte insoțite de Jetoane
imagini, elevii primind sarcina de a aseza pe categorii jetoanele, astfel: Exercițiul
cuvinte care incep cu ţ, care il conțin pe ţ si care se termină în sunetul ţ.
 Citirea coloanelor de cuvinte
Se citesc coloanele de cuvinte în şoaptă, în ritm propriu. Individual
Apoi se citesc cu voce tare. Fiecare cuvânt este citit de alt elev.
 Prezentarea literelor„ț” mic de mână, „Ț”mare de mână
Se analizează elementele grafice din care este alcătuită litera. Conversația Planșe
Se intuieşte litera şi se identifică elementele componente: O liniuţă litarele ț,Ț
ajutătoare oblică şi un bastonaş pe două spaţii cu întorsătura în jos, o scrise de Frontal
liniuţă orizontală sus şi o virguliţă sub literă. mână
Se stabilesc asemănări şi deosebiri cu litera „t”.
Se scrie pe tablă, mai întâi întreagă, apoi pe elemente componente. Explicația
Apoi iar se scrie întreagă.
Copiii „scriu” în aer, pe bancă cu degetul, cu stiloul închis, ,fără linii de
spaţii.
Doi elevi vor scrie la tablă litera ț,Ț.
Se fac exerciţii pentru încălzire muşchilor mici ai mâinii. Exercițiul
 Scrierea literei ț mic de mână,Ț mare de mână Muncă
Se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrierii. indepen-
Se reactualizează cunoştinţele referitoare la încadrarea corectă în pagină: dentă

6
data, titlul, alineatul, spaţiul dintre litere
Elevii scriu trei litere pe caiet . Se verifică modul de scriere.
Elevii care au scris corect continuă- un rând ț mic de mână, și un rând cu
Ț mare de mână.
Se scriu cuvintele țară, căsuțe, Țiriac, la tablă și pe caiet explicând modul Exercițiul Abecedar
de legare a literei cu alte litere . Aprecieri
 Citirea textului Frontal verbale
Se citește textul de către elevi, fiecare propozitie de catre alt elev.

 Citirea model
Se pun întrebari în legatură cu conținutul textului.
Citirea selectivă
Citeşte :
Se explica semnele de punctuație din text.
Explicația

Explozia
stelara
6.Obținerea Formăm perechi, fiecare pereche primește o foaie de hârtie pe care sunt Explicația Fișă de lucru Activitate Aprecieri
performanței scrise cuvintele Exercițiul în perechi în perechi verbale
1. lucrat, au, căsuțe, copiii.
2. semințe , Lenuța, aduce.
3. copiii, păsările, iubesc.
Fiecare pereche trebuie să ordoneze cuvintele pentru a obține propoziții
și sa le transcrie. Se citesc propozițiile obținute .(anexa 4)
7.Evaluare Elevii primesc o fișă pe care o vor completa independent, apoi se va face Exercițiul Fiș de Muncă Evaluare
o evaluare orală imediată.(anexa 5 ) Metoda evaluare indepen- formativă
cadranelor dentă
8.Încheierea Tema pentru acasă- Conversația Aprecieri
activității Se fac aprecieri generale asupra comportamentului elevilor, se verbale
evidențiază elevii care au fost activi pe tot pacursul lecției.

7
Anexă 1

8
Anexa 3 (jetoane)

ȚAP ȚARĂ ȚAMBAL VEVERIȚĂ PRINȚESĂ

RAȚĂ BRĂDUȚ ȘORȚ MISTREȚ

9
Anexa 4

Fișa nr.1

 Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi transcrie propoziția pe spațiul de mai jos

lucrat, au, căsuțe, copiii

Fișa nr.2

 Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi transcrie propoziția pe spațiul de mai jos

semințe , Lenuța, aduce

Fișa nr.3

 Ordonează cuvintele pentru a obține o propoziție, apoi transcrie propoziția pe spațiul de mai jos

copiii, păsările, iubesc

10
Anexa 5 Fișă de evaluare 25.02.2015

1.Unește cuvintele cu imaginile potrivite: 2. Completează cuvintele cu silabele potrivite :

Prin- _____- să
Vrabiuță

Că- ru- _____

Căsuță
______ - ră

Coșuleț

3.Citește propozițiile. Scrie în diagrame câte litere ț( mic de tipar) 4.Desenează o imagine, un obiect care în pronunția lui să conțină sunetul ț.
și Ț (mare de tipar) ai întâlnit.

Domnul Țiriac e tare țanțoș .Ține în mână un


arici țepos.

Ț-

ț-

11

S-ar putea să vă placă și