Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

(Comunicare în limba română)

Propunător/ propunătoare: grupa nr. 1 formată din:


Boacă Adina
Mătrescu Florentina
Samson Ecaterina Georgiana
Data: 23.11.2020
Școala: Gimnazială Leon Dănăilă
Clasa: a I-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Micul meu univers
Subiectul: Sunetul și litera ș mic de mână
Tipul lecției: predare-învățare
Scopul: Familiarizarea elevilor cu sunetul și scrierea literei ș mic de mână
Obiectivele operaționale – pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:
O1 – să realizeze legătura sunet – semn grafic să analizeze propoziţia izolată din contextul comunicativ, reprezentând grafic elementele ei componente;
O2 – să identifice sunetul ș aflat în diferite poziții în cadrul unul cuvânt pe baza cunoștințelor anterioare;
O3 – să identifice prin încercuire litera ș mic de tipar din cuvintele scrise;
O4 – să formuleze exemplifice cuvinte care conțin litera sunetul ș în poziţie iniţială, mediană, finală;
O5 – să scrie corect litera ș mic de mână, aplicând regulile grafice învățate;
O6 – să transforme treacă de la singular la plural oral sau în scris?? cuvintele date;
O7 – să alcătuiască formeze, cu elementele alfabetarului, cuvinte din literele/silabele date;
O8 – să formeze propoziții cu ajutorul cuvintelor ce conțin litera ș;
O9 – să citească corect cuvintele indicate și textul Motanul și șoarecele;
O10 – să transcrie cuvintele specificate și două propoziții ce conțin cuvinte cu litera ș din textul Motanul și șoarecele

Metode, procedee, tehnici: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, jocul didactic
Mijloace de învățământ: trenul Thomas, planșă, nisip chinetic, sfoară, manual, auxiliar, fișă – poezie, laptop, cântec audio, alfabetarul, fișă model
litera de mână
Forme de organizare a activității: frontală, individuală,
Resurse:
temporale: 90 de minute
umane: 28 elevi
Bibliografie:
1. Pîrîială, O., Comunicare în limba română. Manual pentru clasa 1, Editura Didactică și Pedagogică S.A, București, 2018
(https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20I/Comunicare%20in%20limba%20romana/EDP2/#p=64)
2. Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română – clasele a I-a și a II-a, Anexa nr. 2 la Ordinul Ministerului Educației Naționale Nr.
5003/02.12.2014

+ o didactică
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Conținutul Strategia didactică Evaluare


Nr. Etapele/ secvențele Ob. instructiv-educativ
Crt. lecției + intervalul op. Metode, procedee, Mijloace de Forme de
de timp alocat tehnici învățământ organizare a
activității
1. Momentul Se asigură că sunt îndeplinite
organizatoric condițiile desfășurării optime a
2 minute lecției de Limba și literatura
română.
2. Reactualizarea Se verifică tema pentru acasă Conversația Individual
cunoștințelor din punct de vedere: Explicația Frontal
(verificarea temei și a. cantitativ: trec printre bănci
a celor învățate în pentru a verifica dacă tema a
lecția anterioară) fost realizată;
7 minute b. calitativ: se discută despre
eventualele probleme
întâmpinate în rezolvarea
acesteia + întrebări, prin
sondaj, referitoare la conținutul
temei.
,,Ce temă ați avut pentru
acasă?” (afiș cu imagini
decupate ale căror denumire
conțin litera V și v și scrierea
denumirilor sub imagine)
,,Ați întâmpinat dificultăți în Se evaluează
realizarea acesteia?” capacitatea
,,Cine îmi poate arăta tema?” elevilor de a
,,Ce cuvinte ați găsit?” identifica
Fără ghilimele la întrebări elementele
,,Ce am discutat ora trecută?” componente ale
(litera V mare de mână) literei V, de a da
,,Din ce elemente este alcătuită Conversația exemple de
litera?” Explicația Frontal cuvinte ce
,,Cu ce seamănă litera de Exercițiul conțin litera v în
tipar?” poziție inițială,
,,Când folosim V mare?” (R: la mediană și
începutul unei propoziții, sau finală, de a da
când avem un nume de exemple de
persoană, oraș) nu se trec cuvinte ce
răspunsurile aşteptate conțin litera V și
,,Dați-mi exemple de cuvinte de a alcătui o
care conțin litera v mic.” (în propoziție ce
poziție inițială, mediană și conține doar
finală) cuvinte care
,,Dați-mi exemple de cuvinte încep cu litera v.
care conțin litera V mare.” Treceţi în
,,Alcătuiți o propoziție în care această formă
toate cuvintele încep cu litera doar în
v.” corespondenţă
cu un obiectiv
operaţional. Aici
nu este cazul.
3. Captarea atenției Se realizează prin intermediul a Conversația Frontal
6 minute două ghicitori. Elemente de
U, u, u și plec acum problematizare
Cu vagoane merg la drum;
Fug pe șine, stau în gară
Și te duc întreaga țară...
Se evaluează
,,Ce este?” (trenul) capacitatea
De pe coadă l-ai călcat elevilor de a
Se descolăcește îndată ghici răspunsul
Și venin ai căpătat. la cele două
,,Ce este?” (șarpele) ghicitori.
,,Pe ce merge trenul?”
,,Ce formă are traseul format
din șine văzut de sus?”
(șerpuit)
4. Comunicarea ,,La ora de astăzi îl avem Conversația Trenul Frontal
titlului lecției și a alături și pe domnul Thomas Explicația Thomas
principalelor care, precum celelalte trenuri,
coordonate ale merge pe un traseu șerpuit. El a
acesteia; venit la oră pentru că dorește
2 minute să-și îmbogățească și el
cunoștințele, așadar astăzi îl
vom învăța și pe el mai multe
despre sunetul și litera ș. Îl vom
învăța cum se scrie litera ș, dar
și cum să alcătuiască cuvintele
cu ajutorul alfabetarului.”
5. Dirijarea învățării Prezint elevilor o planșă cu Conversația Planșă Frontal
34 min imaginea unui șarpe (Anexa 1) Explicația
și le solicit elevilor să Exercițiul
alcătuiască propoziții cu acest
cuvânt.
Se alege una dintre propozițiile
elevilor și se analizează
folosind metoda fonetică,
analitico-sintetică.
Se scrie aici propoziţia pe care
o veţi analiza + toate întrebările
pe care le adresaţi + Metoda fonetică,
reprezentarea grafică. analitico-sintetică Se evaluează
Se identifică toate cuvintele din capacitatea
propoziție. Cuvintele se despart elevilor de a
în silabe. Se stabilește numărul identifica
de silabe din cuvântul care
sunetul ș în
conține sunetul ș.
Se identifică sunetul nou în silabele
silabele cuvântului și se fac cuvintelor.
exerciții de pronunțare corectă
a sunetului ș. De pus în
Se pronunță demonstrativ corespondenţă
O1 sunetul ș, iar elevii repetă în cu obiectivele
cor și individual.
operaţionale,
Prezentarea literei de tipar
corespunzătoare sunetului nou după corectarea
Se realizează corespondența acestora
între sunet și literă – „Sunetului
[ș], adică cel care se aude, îi Demonstrația Planşa cu
O4 corespunde litera ș de tipar, litera de tipar Frontal
adică cea scrisă în manuale, în
ziare, în cărți.”

,,Dați-mi alte exemple de


cuvinte ce conțin sunetul ș.”
( se cer exemple de cuvinte în
care sunetul se află în cele 3 Se evaluează
poziții: inițială, mediană și capacitatea
finală) elevilor de a da
exemple de
Analiza literei mici de tipar Conversația Frontal cuvinte ce
,,Cu ce seamănă litera?” conțin sunetul ș
Le prezint copiilor planșa cu
în poziții
litera ș de tipar. Analizăm din
ce elemente grafice este diferite.
formată litera: Planșă
(Anexa 1) ,,După cum puteți
vedea, litera seamănă cu un
șarpe care este încolăcit sau cu
cifra 5. Aceasta este alcătuită
dintr-o zală mică și o virguliță
Conversația
sub aceasta.”
Explicația
O2 Identificarea în contexte date Individual
O3 a literei de tipar Frontal
Le dăm elevilor o fișă cu
poezia Iepurașul și le solicităm
să identifice prin încercuire Se evaluează
litera ș mic de tipar. (Anexa 2)
Fișă – poezie capacitatea
,,Care sunt cuvintele care
conțin litera ș?” elevilor de a
Le cerem să spună, din textul identifica prin
dat pe fişă, câteva cuvinte în încercuire litera
care litera ș se află în poziție Conversația ș mic de tipar.
inițială, mediană și finală. Explicația
Exercițiul
Citirea de cuvinte formate cu
O3 Individual
elementele alfabetarului
Cu ajutorul câtorva litere din Frontal
alfabetar selectate de noi (ș, a,
c, o, r, e, P, ce), le solicităm să Se evaluează
alcătuiască un cuvânt în care Alfabetarul capacitatea
litera ș se află la începutul elevilor de a
cuvântului, apoi la mijlocul forma cuvinte cu
cuvântului și în final la sfârșitul
litere date.
cuvântului.
,,Ce cuvinte care încep cu litera
ș ați format?” Conversația
,,Ce cuvinte care se termină cu Explicația
litera ș ați format?” Exercițiul
,,Ce cuvinte care conțin litera ș
ați format?” Frontal
O9
Citirea cuvintelor scrise pe
silabe Exerciţiul
Se citesc cuvintele scrise pe Se evaluează
silabe aflate sub imaginea din Manualul capacitatea
manual: șoa-re-ce, șa-se, roș- elevilor de a citi
cat, povești, coș. cuvintele din
Frontal manual.
Prezentarea literei de mână și
analiza acesteia
Prezint copiilor planșa cu litera Conversația
ș de mână. Analizăm din ce
elemente grafice este formată Planșa
litera ș de mână: este formată
din linia oblica pe spațiu și
bastonata înclinată pe stânga
jos pe spațiu și o virguliță sub
aceasta. (Anexa 3)
,,De asemenea, ș mic de mână Explicația
este un s mic de mână, pe care
noi l-am învățat deja, și la care
se adaugă virgulița dedesubt.”

Demonstrarea și explicarea
scrierii literei de mână pe
Frontal
literatura tip 1
Pe tabla deja liniată tip 1, se
explică și se demonstrează
scrierea literei ș mic de mână.
,,Se începe cu o linie oblică de
la jumătatea de jos a unei
pătrățele care ajunge la
jumătatea de sus a următoarei
pătrățele. Se continuă cu un
bastonaș orientat spre stânga și
se încheie cu virgulița.” este Demonstrația
mai simplu cum aţi sugerat mai Explicația
sus: lietra s mic de mână, pe Frontal
care copiii o ştiu deja + o
virguliţă sub ea.
Se evaluează
Exerciții de încălzire a
musculaturii mâinii Cântecel capacitatea
Se fac exerciții de încălzire a audio elevilor de a
mâinilor: Exerciţiul Laptop realiza
„Umerii îi voi mișca, spatele exercițiile de
voi îndrepta încălzire
Degetele îmi sunt petale, se Demonstrația
deschid ca la o floare
Conversația
Vântul bate ne-ncetat, vârful
degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm și la pian
noi cântăm
Lebedele-n jur privesc, mâinile
mi le rotesc
Și morișca o-nvârtesc și la
treabă eu pornesc.”
Frontal
Se reamintește elevilor poziția
Individual Se evaluează
corectă a corpului în timpul
O5 capacitatea
scrierii.
elevilor de a
Exersarea scrierii literei de Nisip chinetic exersa scrierea
mână Sfoară corectă a literei
Exersăm împreună cu elevii ș mic de mână în
scrierea literei de mână în aer, aer, cu degetul
cu degetul pe bancă, în nisipul Exerciţiul pe bancă etc.
chinetic aflat pe catedra Demonstrația
învățătoarei și prin folosirea Explicația
O5 sforii. Conversația
Individual Se evaluează
Scrierea a 3 litere pe rândul capacitatea
scris cu alineat elevilor de a
Pe baza modelului scris pe scrie corect
caiet de către învățătoare, le litera ș mic de
solicităm elevilor să scrie de mână, dar și a
trei ori litera ș, iar abia după ce unor silabe în
au primit feedback, vor caiet.
continua cu scrierea completă a Exercițiul
celor două rânduri. Explicația
Se solicită elevilor să scrie pe
caiet următoarele silabe: șa, și,
aș, șar.

ORA A DOUA?
6. Fixarea noului Jocul Eu spun una, tu spui Joc didactic Frontal Se evaluează
conținut multe. Conversația capacitatea
15 min ,,Mai departe vom juca jocul elevilor de a
Eu spun una, tu spui multe transforma oral
O6 pentru a fixa formele de plural cuvintele de la
a cuvintelor care conțin sunetul singular la
ș.” (veste, poveste, pește vișin, plural.
șarpe) + etapele jocului: cum
prezentaţi, explicaţi, jocul de Se evaluează
probă etc. Joc didactic Frontal capacitatea
Jocul Alintă cuvintele. Conversația elevilor de a
,,Haideți să alintăm alinta cuvintele.
următoarele cuvinte: cocoș,
miel, pisoi, pește, păpușă, pui,
iepure, carton.” Ca să nu treceţi
din nou prin etapele jocului Se evaluează
didactic, poate fi trecut aici ca capacitatea
O9 exerciţiu-joc Alintă cuvintele!. Exercițiul Auxiliar Frontal elevilor de a citi
Citirea de coloane de cuvinte Conversația anumite cuvinte
(Anexa 4) din coloanele
,,Din coloanele de cuvinte pe date.
care le-ați primit, spuneți-mi 3
cuvinte care încep cu litera ș. Se evaluează
Dați-mi 3 exemple de cuvinte capacitatea
O10 care se termină cu litera ș. Dați- Exercițiul Individual elevilor de a
mi 3 exemple care conțin în transcrie
interiorul cuvântului litera ș. ” cuvintele
Transcriere de cuvinte identificate
,,Din primele patru coloane, anterior în caiet.
transcrieți pe caiet al doilea
cuvânt.”
7. Obținerea Formularea de propoziții Exercițiul Individual Se evaluează
performanței ,,Folosind cuvintele pe care capacitatea
20 min O7 tocmai le-ați transcris pe caiet, elevilor de a
alcătuiți propoziții cu ele.” forma enunțuri
Oral? Timp alocat? folosind
cuvintele
anterioare.
Citirea de propoziții – Anexa
O9 5 - ,,Citiți propozițiile Conversația Auxiliar Frontal Se evaluează
exercițiului 10 din auxiliar de capacitatea
la pagina 9.” elevilor de a citi
Exercițiul de transcriere și transcrie în
Elevii vor transcrie din auxiliar Exercițiul Individual caiet propozițiile
O10 două propoziții pe caietul tip 1. indicate.
(Anexa 5)
Citirea unui text de către Se evaluează
elevi capacitatea
Un elev citeşte integral textul. elevilor de a citi
O9 Ulterior, se citește textul de Exercițiul Frontal corect și
către elevi în lanț – câte o conștient textul
propoziție fiecare elev. (Anexa
6) Se evaluează
Analiza textului capacitatea
,,Care este titlul textului?” Conversația Frontal elevilor de a
,,Care sunt personajele?” identifica titlul
,,Din câte alineate este format textului,
textul?” etc personajele,
Vom numi doi elevi care vor numărul de
povesti oral textul citit. aliniate și de a
povesti oral
textul.

Se evaluează
Scrierea unui scurt text pe capacitatea
caietul tip 1 Exercițiul Individual elevilor de a
O10 Le solicităm elevilor să transcrie două
transcrie pe caietul tip 1 două propoziții la
propoziții din text la alegere, alegere din text
dar care să conțină cuvinte cu care să conțină
litera ș. + timp alocat + cuvinte cu litera
feedback ș.
8. Asigurarea retenției ,,Ce literă am învățat astăzi?” Conversația Frontal Se evaluează
și a transferului ,,Cu ce seamănă litera?” Explicația capacitatea
4 minute ,,Ce v-a plăcut cel mai mult la elevilor de a
această oră?” identifica cu ce
Tema pentru acasă: seamănă litera ș.
Exercițiile 4 și 5 din auxiliar de
la pagina 8. (Anexa 7)
Anexa 1
Anexa 2

Iepurașul

Iepuraș,
Coconaș,
A fugit peste imaș.
și s-a dus
Colo sus,
Sub o tufă s-a ascuns.
Dar Codă u,
Câine ră u,
L-a gonit din cuibul să u.
Ș i-a plecat,
Supă rat,
În cel codru depă rtat.
Anexa 3
Anexa 4

Anexa 5
Anexa 6

Anexa 7

S-ar putea să vă placă și