Sunteți pe pagina 1din 5

Literele „” și „â”.

Proiect de lecție

Profesor coordonator: Oprea Maria


Propunătoare: Mogoș Roxana Bianca
Data: 05.04.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Dacia”
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Unitatea tematică: „Dacă aș avea...”
Disciplina: Comunicare în Limba Română
Subiectul lecției: Sunetul și litera „”
Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe
Scopul: Recunoașterea, trasarea literelor mici și mari de tipar.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi / sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din
propoziţii rostite clar şi rar ;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple ;
2.3. Participare cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală ;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :

O1- să recunoască litera „”, „â” la finalul lecției;


O2-să realizeze corect sarcinile date de către cadrul didactic;
O3- să participe activ la lecție;
O4- să răspundă întrebărilor adresate ținând cont de infomațiile din text;
O5- să realizeze corespondența între cuvinte și numărul de silabe ținând cont de explicațiile date;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia,


exerciţiul, munca independentă, jocul didactic,problematizarea, observația, aprecierea
verbală.
b) Mijloace de învăţământ: planşe didactice, videoproector, fişe, tablă, creioane, carioci,
lipici, litere magnetice, caiet de lucru, leptop, boxe.
c) Forme de organizare: frontală, individuală.
d) Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
și individuale.
Resurse temporale: 45 de minute
Resurse umane: 26 de elevi
Resurse materiale: caietul, manualul, creionul grafic, radiera , tabla.
BIBLIOGRAFIE:

 Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3371/12.03.2013

 Ghidul învățătorului pentru clasa pregătitoare, București, Editura JOY, 2014

 Molan, V. 2016, Didactica disciplinelor Comunicare in limba română si Limba si


literatura română din invătământul primar,
Bucuresti, Editura Miniped .

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII :

Momentele lecției Conținutul instructiv- Metode Evaluare Timp


educativ
1. Moment Se asigură un climat 1 minut
organizatoric educațional favorabil și se
pregătesc materialele
didactice necesare bunei
desfășurări.
2. Captarea Fac o scurtă recapitulare cu Conversația, 3 minute
atenției copiii, pentru a vedea explicația
retenția de informație de ora
trecută.
Copiii dau câteva exemple
de cuvinte care conțin litera
„” și vin pe rând pentru a
le scrie pe tablă cu ajutorul
literelor magnetice.
Ex: PÂINE, HÂRTIE,
ZÂNĂ.
3. Anunțarea Îi anunț pe copii că azi o să Conversația, 2 minute
temei și a aflăm o întâmplare din viața explicația.
obiectivelor Elizei
4. Comunicarea Audierea textului „Dacă aș Conversația, Observare 20 minute
noilor avea o lămâie” : „Eliza e explicația, sistematică
cunoștințe flămândă. Scoate o felie de exercițiul.
pâine. Pune pe ea o bucată
de brânză. E făcută în
România.
Dacă ar avea o lămâie, ar
face o limonadă. A găsit o
lămâie aurie.
Eliza toarnă limonada în
pahar. S-a descurcat singură.
Mîine le va spune colegilor
rețeta de limonadă. Gata, ea
e zâna limonadelor!
Tu ce ai face dacă ai avea o
lămâie?”
Copiii scriu pe tablă titlul
poveștii cu ajutorul literelor
magnetice.
Apoi o să citească pe rând
câte o propoziție din text.
5. Fixarea Copiii trebuie să : Observare 9 minute
cunoștințelor -răspundă la întrebarea din sistematică,
text „Tu ce ai face dacă ai aprecieri
avea o lămâie ?” ; verbale
- numească cuvintele din
text care conțin litera „â”  și
să le noteze pe tablă cu
ajutorul literelor magnetice.
-dea exemple de alte cuvinte
care conțin litera „â” și să
verific dacă este cunoscut
sensul acestora ;
-numească personajele din
poveste ;
6. Asigurarea Pentru a verifica cunoștințele Conversația, 9 minute
retenției și a copiilor, facem căteva explicația
transferului exerciții din caietul de lucru,
exerciții care îi vor ajuta pe
copii la relaxare :
1.Cum crezi că arată o zână
a limonadelor ?
2. Colorează literele .
7. Încheierea Se fac aprecieri colective și Conversația Aprecieri 1 minut
lecției individuale cu caracter verbale
motivant privind
participarea la lecție

S-ar putea să vă placă și