Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

„Igiena dentară”
Profesor coordonator: Oprea Maria
Propunătoare: Mogoș Roxana Bianca
Data: 05.04.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Dacia”
Aria curriculară: Dezvoltare personală
Unitatea tematică: „Dacă aș avea...”
Disciplina: Dezvoltare personală
Subiectul lecției: „Obiecte și activități zilnice de igienă personală- Igiena dentară”
Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe
Scopul: Capacitatea copiilor de a realiza necesitatea spălatului pe dinți si motivarea acestora să o
facă cât mai des și din proprie inițiativă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Să conștientizeze importanța igienei bucale;
- Să recunoască alimentele care sunt sănătoase și care nu pentru dinții lor;
- Să participe activ la activitățile propuse;
-

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode și procedee: metoda fonetică analitico-sintactică, conversația, explicația, jocul
didactic, problematizarea, observația, aprecierile verbale.
b. Mijloace de învățământ: planse didactice, panou cu dinte vesel-dinte trist, cartonașe cu
alimente, tablă, videoproiector.
c. Forme de organizare: frontală, individuală.
d. Forme de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
și individuale.
Resurse temporale: 35 de minute+10 minute activități recreative
Resurse materiale: planșe, cartonașe, tablă, fișe de lucru.

BIBLIOGRAFIE:
- https://www.google.com/search?
q=dinte+vesel&rlz=1C1GCEA_enRO979RO979&sxsrf=APwXEde8JsGEfZPsy8-
CwDwvSRPay5M9GA:1680601666511&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahU
KEwi8-9yK-Y_-
AhWth_0HHehuBBsQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1536&bih=746&dpr=1.25#imgrc
=eJz8pJce9lrkfM
- PROGRAMA ȘCOLARĂ PENTRU DISCIPLINA „DEZVOLTARE PERSONALĂ”
- Didactic.ro

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Momentele lecției Conținutul instructiv- Metode și Evaluare Timp
educativ procedee
1. Moment Pregătirea materialelor 2
organizatoric didactice și crearea unui minute
mediu corespunzător
învățării
2. Captarea Îi voi întreba pe copii ce Conversația 6
atenției activități au avut înainte minute
de a veni la școală,
pentru a vedea dacă
printre acestea se află și
„spălatul dinților”.
3. Anunțarea Le vom comunica Explicația, 3
temei și a copiilor că astăzi vom conversația minute
obiectivelor vorbi despre sănătatea
dinților și de ce e nevoie
sa ne spălăm dinții
4. Comunicarea Mă voi ajuta de cele Explicația, Aprecieri 15
noilor două planșe care se află conversația, verbale minute
cunoștințe deja pe tablă. Pe cele jocul
două planșe de află un didactic
dinte vesel și unul trist.
Într-un bol vor fi
amestecate mai multe
alimente sănătoase și
mai puțin sănătoase: Observare
legume diverse, fructe, sistematică
dulciuri, sucuri. Pe rând,
fiecare copil va veni la
tablă pentru a extrage
un aliment din bol și
trebuie să aleagă unde
să il pună: pe dintele
sănătos punem
alimentele sănătoase și
pe cel trist punem
alimentele nesănătoase.
5. Fixarea Pentru a verifica retenția Conversația Observarea 6
cunoștințelor cunoștințelor le voi sistematică minute
pune copiilor câteva
intrebări:
-Sunt bune dulciurile
pentru dinți?
-De câte ori pe zi
trebuie să ne spălăm
dinții pentru a-i păstra
sănătoși?
-de ce trebuie să ne
spălăm dinții

6. Activitate Copiii vor primi fișe cu Observația 10


recreativă dințișori veseli, pe care minute
trebuie să le coloreze.
(Anexa 1)
7. Încheierea Se fac aprecieri verbale Conversația Aprecieri 3
activității asupra activității verbale minute
individuale si colective
a copiilor. Drept
recompensă va primi
fiecare câte un măr.

Anexa 1:

S-ar putea să vă placă și