Sunteți pe pagina 1din 7

Școala Gimnazială Ion Ionescu Valea Călugărească

Școala Gimnazială Rachieri – structură

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a I-a
PROF.INV.PRIMAR : Bădicioiu Ana - Maria
DATA: 13.12.2019
ARIA CURRICULARĂ: Arte
UNITATEA DE ÎNVĂTARE: „ Poveşti la gura sobei ”
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
SUBIECTUL: Ce joc mi-a plăcut?
TIPUL LECTIEI: Recapitulare a cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Muzică și mișcare
 Comunicare în limba română

SCOPUL:
 Dezvoltarea cognitivă şi emoṭională a copiilor, stimularea imaginaṭiei şi a procesului gândirii cu ajutorul jocurilor şi a sunetelor
muzicale.

COMPETENTE SPECIFICE:
1.4. Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins ȋntre DO1 – DO2, alcătuite din formule ritmicomelodice simple şi repetate;
2.2. Cântarea, individual sau ȋn grup, asociind acompaniamentul sugerat de ritm;
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, ȋn funcṭie de conṭinutul şi caracterul muzicii.

OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- să efectueze exercițiile de încălzire a vocii;
O2- să recunoască jocurile muzicale ȋnvăṭate;
O3- să exercite mişcări armonioase ale mâinilor şi picioarelor pe baza sunetelor muzicale;
O4- să se manifeste liber ȋn funcṭie de caracterul muzicii.

STRATEGIA DIDACTICA:
 Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare practică;
 Sistemul metodologic conversația, explicația, observația, demonstraṭia jocul didactic;
 Sistemul resurselor curriculare: documentele de proiectare curriculară;
 Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală, pe grupe.
RESURSE:
 Umane: 17 elevi;
 Materiale: Boxă, paraşută, beṭe, baloane, şotron, plic, scrisoare, imagini, hârtie colorată, laptop.
 Spațiale: sala de clasă;
 Temporale: 45 minute;

BIBLIOGRAFIA:
 Anne Marie Louise Barbu, Mădălina Drăguşin - ,,Jocuri ritmice şi ziceri˝ , Editura Explorator, 2017, pag 14.
 Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
SCENARIUL LECȚIEI
Strategii didactice Evaluare
Nr. Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Ob. Metode și Mijloace de Forma de
crt. Op. procedee învățământ organizare

1. Moment Stabilesc ordinea şi disciplina necesare


organizatoric desfăşurării în bune condiţii a orei de
muzică și mișcare. Elevii îşi pregătesc cele
necesare lecţiei.

2. Captarea Capacitatea
atenției Voi citi scrisoarea trimisă de poștaș și voi Scrisoare Frontal de
prezenta coletul trimis ( coletul cuprinde Conversația Colet concentrarea
imagini ce descriu jocurile muzicale pe care imagini a atenției.
copiii le-au învățat).

3. Anunțarea Capacitatea
conținutului ce Se anunță elevii că la ora de muzică și de
urmează a fi mișcare urmează să recapitulăm jocurile Conversația Frontal concentrarea
recapitulat și a muzicale pe care le-am învățat până acum. a atenției.
obiectivelor
vizate

Se efectuează exerciții de încălzire și Capacitatea


4. Recapitularea omogenizare a vocilor: de a efectua
cunoștințelor *suflăm fulgii din palmă; O2 Exercițiul Frontal exercițiile
însușite *mirosim o floare; de încălzire
anterior *umflăm un balon; a vocilor.
*tragem aer în piept, iar la expirare rosim
aaaa, a,e,i,o,u;
*intonăm „ scara muzicală ” (gama Do );
*bate ritmul după mine;
După realizarea exercițiilor de încălzire a
vocilor, copiii numiți vor extrage din colet
câte o imagine asociată jocurilor, va denumi Conversația Colet Frontal
jocul la care face referire aceasta, iar
ulterior se va recapitula jocul muzical găsit.
Imagini
,,Poveste vizuală˝ . Cu ajutorul euritmiei,
artă şi practică pedagogică, vom reprezenta Explicația Frontal Capacitatea
vizual ,,o poveste˝ pe notele muzicale din de a crea
opera lui Amilcare Panchilli. Mai concret, mişcări
vom crea mişcări armonioase ale mâinilor armonioase
care stau la baza sunetelor şi muzicii. O3 Demonstrația
Sunetele muzicii pot fi sculptate ȋn gesturi
expresive. Mişcarea braṭelor este răspunsul
ritmului sau tonalităṭii.

,,Hârtie colorată cu ritm˝ . Cu ajutorul


foilor de hârtie colorată, cântăm şi ṭinem Exerciṭiul Hârtie Individual
ritmul muzicii. Copiii bat din palme,
foşnesc hârtia şi dansează, creând un
moment muzical special generat de ritm şi
dinamică.
Cântec: Clap clap song

Joc de mişcare ,,Paşii˝. Cu ajutorul unei Demonstraṭia Paraşută Ȋn grup Capacitatea


,,poveşti˝ ȋn versuri, copiii vor exemplifica de a
mai multe tipuri de mers: exemplifica
Mers pe cerc cu pas normal; diferite
Mers pe cerc ghemuit; tipuri de
Ȋntoarcere ȋn sens opus; mers
Mers pe cerc cu paşi mari;
Mers pe cerc cu pas ȋn vârful
piciorului;
Săritură ȋntr-un picior cu deplasare
pe cerc, alternativ pe un picior şi pe
celălalt;
Mers pe cerc pe călcâie, alternativ
cu toată talpa.
Pas săltat pe cerc;
Mers ȋncetinit forṭata aplecat ȋn faṭă,
cu mâna stângă pe umărul colegului
din faṭă;
Pas ,,de soldat˝ - mână cu picior
opus.

Jocul variat. La ȋnceput este nevoie de O3


patru copii mici, dar cu o sarcină foarte
importantă. Fiecare dintre aceştia va asigura
deschiderea şi ȋnchiderea ringului cu Explicaṭia Beṭe Pe echipe Capacitatea
ajutorul unor beṭe, conform ritmului. Mai de
avem nevoie de 2 sau 4 copii care sar ȋntre concentrare
beṭe, ȋn funcṭie de ritmul muzicii. Jocul Problematizare a atenṭiei
dispune de foarte multă dedicare şi atenṭie. a
Cântec: Escarvos de Jo

Șotronul african. Șotronul este jocul


copilăriei, este un joc dinamic, prin care Șotron Pe grupe Capacitatea
putem manifesta energia debordantă. Explicaṭia de
Se desenează un dreptunghi care va fi concentrare
ȋmpărṭit ȋn patru rânduri şi patru coloane. a atenṭiei
Renunṭăm astăzi la pietricică ȋn favoarea
muzicii şi a ritmului. Copiii sar, simultan, ȋn
patrăṭelele formate. Se poate ṭine ritmul de O3
către ȋndrumător şi cu ajutorul unor beṭe.

Cântec: Minue

5. Obținerea Ţine baloanele sus. Copiii sunt ȋmpărtiti ȋn


performanței două grupe. Fiecare grupa va trebui să
fluture paraşuta pe care vor fi puse baloane. O4 Conversația Pe grupe
Câştigă grupa care are mai multe baloane pe
paraşută.
Cântec: Ofmg hello
Se fac aprecieri verbale, frontale și Capacitatea
6. Încheierea individuale asupra modului în care a decurs Conversația Frontal de
activității activitatea. concentrarea
a atenției.

S-ar putea să vă placă și