Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a II-a
PROF.INV.PRIMAR : Bădicioiu Ana - Maria
DATA: 21 octombrie 2020
ARIA CURRICULARĂ: Arte
UNITATEA DE ÎNVĂTARE: „ Tǎrâmul sunetelor”
DISCIPLINA: Muzică și mișcare
SUBIECTUL: Lumea sunetelor
TIPUL LECTIEI: Consolidarea cunoștințelor
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
Muzică și mișcare
Comunicare în limba română
SCOPUL:
Dezvoltarea cognitivă şi emoṭională a copiilor, stimularea imaginaṭiei şi a procesului gândirii cu ajutorul jocurilor şi a sunetelor
muzicale.
COMPETENTE SPECIFICE:
3.1. Manifestarea adecvatǎ pe muzicǎ, sugeratǎ de anumite elemente de limbaj muzical.
3.3. Confecționarea de jucǎrii muzicale din materiale naturale.
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1- să recunoascǎ intstrumentele muzicale;
O2- să recunoască jocurile muzicale ȋnvăṭate;
O3- să exercite mişcări armonioase ale mâinilor şi picioarelor pe baza sunetelor muzicale;
O4- să se manifeste liber ȋn funcṭie de caracterul muzicii.
STRATEGIA DIDACTICA:
Tipuri de experiențe de învățare: active și interactive - de exersare, aplicare practică;
Sistemul metodologic conversația, explicația, observația, demonstraṭia jocul didactic;
Sistemul resurselor curriculare: documentele de proiectare curriculară;
Forme de organizare a activității elevilor: frontală, individuală.
RESURSE:
Umane: 16 elevi;
Materiale: Boxă, , beṭe, linguri, laptop, videoproiector, instrument muzical.
Spațiale: sala de clasă;
Temporale: 40 minute;
BIBLIOGRAFIA:
Anne Marie Louise Barbu, Mădălina Drăguşin - ,,Jocuri ritmice şi ziceri˝ , Editura Explorator, 2017, pag 14.
Programa şcolară pentru disciplina Muzică şi mişcare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Muzicǎ și Mișcare – Manual pentru clasa a II-a , Editura Litera.
SCENARIUL LECȚIEI
Strategii didactice Evaluare
Nr. Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Ob. Metode și Mijloace de Forma de
crt. Op. procedee învățământ organizare
2. Captarea Capacitatea
atenției Prezint elevilor un instrument muzical. Conversația Instrument Frontal de
concentrarea
a atenției.
3. Anunțarea Capacitatea
conținutului ce Se anunță elevii că la ora de muzică și de
urmează a fi mișcare urmează recunoaștem Conversația Frontal concentrarea
recapitulat și a instrumentele muzicale și să recapitulăm a atenției.
obiectivelor jocurile muzicale pe care le-am învățat până
vizate acum.