Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 21.10.2022
Unitatea de învățământ: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”
Unitatea de aplicație: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”
Clasa de aplicație: Clasa a IV-a A
Elev propunător: Popa Maria-Izabela
Profesor coordonator: Andrei Simona
Profesor învățământ primar: Stănculescu Carmen
Interval orar: 9:00-9:50
Aria curriculară: Arte
Disciplină: Muzică și Mișcare
Subiectul lecției: „Cum se notează lungimea duratelor în muzică”
Tipul lecției: Predare-învățare
Scopul lecției: Dobândirea de noi cunoștințe
Competențe generale:
1. Receptarea unor cântece pentru copii și a unor elemente simple de limbaj muzical
2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specifice vârstei

Competențe specifice:
1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu
sesizarea unor diferențe de natură muzicală și de mișcare corporală/scenică
1.3. Sesizarea, în cadrul cântecelor, a unor elemente de formă (repetiție/schimbare, alternanță strofă/refren)

Obiective operaționale:
A.Cognitive:
O1: să citească silabic versurile
O2: să scrie definițiile notelor muzicale și a pătrimii
O3: să intoneze cântecele date în carte
O4: să recunoască notele muzicale
B.Psiho-motrice:
O5: să păstreze o poziție adecvată în timpul activității
O6: să mențină ritmul cântecelor prin bătăi de palme

C.Afective:
O7: să participe activ la desfășurarea activității

Strategii didactice:
•Metode si procedee: conversația, explicația, exercițiul, metoda „reinterpretării” artistice
•Mijloace de învățământ: manual, caiet, tablă
•Forme de organizare: frontală, individuală

Managementul resurselor și al timpului:


•Resurse umane: 28 elevi
Elev propunător: Popa Maria-Izabela
Profesor coordonator: Andrei Simona
Profesor învățământ primar: Stănculescu Carmen
Grupa de practică: Nicola Bianca, Potcovariu Carmen, Predescu Cătălina

•Resurse materiale: manual, caiet, tablă


•Resurse temporale: 50 de minute
•Resurse spațiale: sala de clasă

Bibliografie: -manual de Muzică și Mișcare, clasa a IV-a


Etapele lecției Conținutul Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
științific Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Momentul Asigurarea condițiilor Elevii își pregătesc caietele Frontală
organizatoric optime necesare speciale.
desfășurării activității:
-Voi asigura liniștea în
sala de clasă.
- Voi pregăti
materialul didactic
necesar.
2. Captarea Pregătirea vocală: Elevii vor face exerciții de Conversația Caiet Frontală, Orală
atenției -vom face exerciții de respirație, apoi își vor încâlzi individuală
respirație corzile vocale. Exercițiul
-vom încâlzi corzile
vocale

3.Reactualizarea Îi voi întreba pe elevi Elevii vor răspunde: „Notele Exercițiul Frontală, Orală
cunoștințelor care sunt notele muzicale sunt Do, Re, Mi, Fa, individuală
muzicale învățate de Sol, La, Si, Do.”, respectiv
ei și care sunt „Duratele de timp sunt
duratele de timp. pătrimea,optimea și doimea.”
4.Anunțarea Le voi spune elevilor Conversația Frontală Orală
temei și a că astăzi vom trece la
obiectivelor lecția „Durata de un
urmărite timp (Pătrimea)”.
5.Dirijarea Le voi cere elevilor să Elevii vor scrie definițiile notelor Conversația Manual Frontală Orală
învățării scrie definițiile din musicale și a pătrimii. Caiet Individuală
carte de la pagina 18, Aceștia vor executa exerciții de Metoda
apoi vom trece la menținere a ritmului prin bătăi din „reinterpretării”
rezolvarea exercițiilor palme și vor intona atât pe note, artistice
de silabisire a cât și cu text cântecul dat.
cuvintelor, de Explicația
recunoaștere a
notelor muzicale și de Exercițiul
interpretare.
6. Obținerea Vom rezolva exerciții Elevii vor trebui să rezolve în Conversația Manual Frontală Orală,
performanței asemănătoare, dar și caiet exerciții de scriere Exercițiul Caiet Individuală scrisă
de scriere muzicală de muzicală. Explicația
la pagina 19. Metoda
„reinterpretării”
artistice
7.Încheierea Aprecierea modului Conversația Frontală Orală
activității de lucru individual, (analiza
dar și de grup. răspunsur
ilor)

S-ar putea să vă placă și