Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 26. 04. 2018


Unitatea de învățare: Școala Gimnazială nr.29 ,,Mihai Viteazul’’ Constanța
Clasa: a III-a
Durata: 45 de minute
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică și mișcare
Unitatea de învățare: ,,Colecționari de timp liber’’
Subiectul: Sunetele și notele muzicale
Tipul lecției: Recapitulare a cunoștințelor
Propunătoare: Guran (Archip)Mădălina; Găvăneanu (Manea) Anamaria
Mentor: Prof.Înv. Primar Vasiliev Raluca
Prof. Coord.: Conf.univ.dr.Modoran Mihaela
Competențe specifice:
1.3. Corelarea înalţimilor de note cu notaţia muzicală
2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv, cu asocierea unor elemente de mişcare şi a
acompaniamentului instrumental
Obiective operaționale:
O.1. să respecte poziţia în timpul interpretării, în vederea unei respiraţii corecte şi a emiterii
corespunzătoare a sunetelor;
O.2. să execute corect exercițiile de cultură și tehnică vocală;
O.3. să identifice notele muzicale pe portativ;
O.4. să interpreteze expresiv cântecul „Do, re, mi;
O.5. să utlizeze mișcări corporale libere ;
O.A. Trezirea interesului pentru interpretarea vocală a unor cântece dedicate copiilor.
Strategii didactice
I. Metode și procedee didactice:
M1-conversația
M2-explicația
M3- barainstorming
M4-demonstrația
M5-exercițiul

II. Mijloace și materiale didactice:


m1- tabla
m2- videoproiectorul
m3 - leptopul
m4 - imagine cu portativul muzical
m5- manualul
m6 – imagini cu notele muzicale
m7- fișă de lucru
m8- recompense

Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe .

Resurse :
Umane: 35 elevi ;
Temporale: 45 minute .

Creațiile muzicale valorificate:


1. audiție – “Do, re, mi” - muzica: Richard Rodgers
2. JOC – Cea mai funny postură !
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Ob Conținut științific Strategii didactice Evaluare


lecției Op. Metode și Mijloace și Forme de
procedee materiale organizare
Se pregăteşte sala de clasă pentru desfăşurarea
lecției:
I. - aerisirea clasei; M1
Moment - pregătirea materialului didactic; Frontal
organizatoric -organizarea colectivului de elevi;

A. Captarea atenției

Captarea atenției se va face cu ajutorul


brainstormingului. Pe tablă va fi scris cuvântul
central – Note muzicale., iar ei trebuie să m1 Frontal
găsească cât mai multe cuvinte care încep cu M3
una din notele muzicale învățate( DO- dovleac,
RE-rege, MI- microfon, FA- farfurie etc).
II.
Activitate
introductivă
B. Exerciții de cultură și tehnică vocală

Respectând poziția corectă a corpului, se


O.1 urmăreşte realizarea unei respiraţii ample și
bine dozate

a) Exerciții de respirație: M5
1. ,,Să mirosim florile !” -elevii inspiră
amplu,pe timpul 1,expirând pe timpul 2 ; Capacitatea
copiilor de a
2. ,,Să suflam puful păpădiei !” -elevii inspiră
pe timpul 1 ,iar pe timpul 2,expiră în două realiza o
O.2 reprize ,,suflând în puful unei păpădii” ;
respiraţie bine
2.”Umflarea balonului” dozată
Exercițiul se realizează printr-o inspirație amplă M1
urmată de o exipirație .
M2 frontal
b) Exerciții de intonație însoțite de mișcare
Se urmărește realizarea unei intonații corecte,
solicit elevilor să intoneze gama Do indicând
cu mâna dreaptă, apoi cu stânga înălțimea M4
sunetelor pornind de la nivelul pupitrului.

c) Exerciţii de dicţie însoţite de mişcare : M5 Frontal


se prezintă elevilor o planşă în care sunt
ilustrate notele muzicale şi sunt scrise
următoarele versuri :
,,Muzica îmi place mult
Şi s-o cânt şi s-o ascult !”
Individual
-un elev va citi versurile cu voce tare ;
-toată clasă va pronunţa versurile, însoţindu-le
de bătăi din palme/bătăi din picioare
III. Anunțarea Azi la ora de Muzică și mișcare vom recapitula
temei și a toate notele muzicale învățate .Vom citi notele
obiectivelor de pe portativ, vom interpreta cântecul “Do, re, M1
mi”. Avem și un joc Cea mai funny postură! ,
unde voi va trebui să folosiți mișcări corporale M2
cât mai creative.

IV. Privim imaginea proiectată pe tablă cu


Recapitulare și portativul si notele muzicale și adresăm câteva m2
sistematizare întrebări copiilor. (anexa 1)
Câte linii are portativul? M1 m3
Ce se scrie la începutul portativului? m4 Frontal
Discuții despre poziția fiecărei note. M2

Predarea cântecului: “Do, re, mi”


Deschidem manualul la pg.42 m5
Momente: M4
O.3  Citire ritmică cu denumirea notelor; Capacitatea
 Interpretarea model cu text; elevilor de a
 Discuții pe marginea textului; Frontal recunoaște și
O.4  Interpretare model (reluare strofa I); de a intona
 Interpretarea cântecului cu toată clasa ; sunetele
Interpretarea cântecului pe grupe, vor fi
împărțiți în opt grupe (grupa DO, grupa RE etc) m6
Pe grupe
fiecare va interpreta versurile aferente notei
muzicale.
JOC – Cea mai funny postură !
Pe rând câte opt copii vor veni în față, vor avea
în mână câte o notă muzicală. Propunătoarea va m6 Individual
O.5 interpreta câteva note muzicale, iar copilul ce
reprezintă nota spusă de ea va trebui să se
remarce printr-o postură inedită.

V. - Fișa de lucru (Anexa 2),apoi se vor m6 individual Interevaluare


Obținerea corecta prin interevaluare. M2
performanței
Se Vor adresa câteva întrebări : Frontal

1) Ce reprezintă DO,RE,MI …. ? - notele M4


muzicale
2) Ce putem face noi cu ele ? -compunem
melodii
3)Cum ? -- amestecându-le

M5 m7 individual

VI. -se fac aprecieri individuale şi colective asupra Acordarea de


Aprecieri modului în care elevii au participat la oră ; M1 m8 frontal stimulente
finale -acordarea de stimulente.
Anexa 1
Anexa 2
Numele și prenumele …………………….. Data: ………….....

TEST

1.Încercuiți obiectele care produc sunete muzicale.

2. Completați propozițiile:
a) Portativul este un grup de ………… linii drepte și ……………. spații.
b) Sunetele pot fi înalte, medii și ……………………..

3. Unește cu o linie enunțurile din coloana A cu nota muzicală din coloana B

A B
Se scrie pe a treia linie a portativului. SOL
Se scrie pe al doilea spațiu al portativului. MI
Se scrie pe prima linie a portativului. FA
Se scrie pe primul spațiu al portativului. SI
Se scrie pe primul spațiu de sub portativ. RE
Se scrie pe a doua linie a portativului. LA

4. Desenează pe scara muzicală următoarele note: Sol, Mi, Do1, La, Do2 și Re .

5. Scrie sub fiecare notă muzicală de pe portativ, denumirea acesteia:


Baremul de corectare

OFICIU: 10p
1. 6p X 3 = 18p
2. 6p X 3 =18p
3. 3p X 6 = 18p
4. 3p X 6 = 18p
5. 1,8p x 10 = 18p

S-ar putea să vă placă și