Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data : 20.11.2014
Unitatea de învătământ :
Grupa /Nivel: mare/ II
Domeniul : Estetic şi creativ
Mentor practică pedagogică :
Studente propunătoare: Racu Zoita
Coordonator practică pedagogică :
Tema de studiu: “Când, cum şi de ce se întâmplă?”;
Tema proiectului: Tema Saptamanala Independenta
Subtema proiectului:” Imaginara calatorie, prin galaxie”
Tema activitǎții : Timbrul -Sunete vocale- instrumentale
Tema: “Ascultarea comparata a unor sunete cantate si vorbite”
Tipul activitǎţii : Mixtă

Obiectiv de referinţǎ :
OR1: Să diferenţieze auditiv timbrul sunetelor din mediul apropiat şi al sunetelor muzicale;
Obiective operaționale :
O1 : Sǎ execute corect exercitiile de cultură vocală ;
O2 : Să producă sunete prin mişcări corporale;
O3 : Să reproducă corect sunetele vorbite si sunetele cantate;
O4 : Să diferentieze sunetele vorbite de suntele cantate;
O5 : Să audieze texte vorbite si texte cantate.

1
Obiective afective:
OA1: Dezvoltarea interesului pentru audierea şi învăţarea a cât mai multe cântece
OA2: Manifestarea empatiei faţă de frumuseţea creaţiilor muzicale

Strategii didactice:
Metode: M1- demonstrația ; M2- exercițiul ; M3- conversația ; M4 -explicația ; M5-povestirea.
Mijloace si materiale didactice : m1-ecusoane, m2-musafirul – Extraterestrul Yuki, m3-cutiuta cu cadouri, m4-cd, m5- recompense.
Creatii muzicale: c1-auditie- cântecelul “Bate vantul frunzele”(Anexa 1), c2- audiţia – poezie/cantec “A venit pe dealuri, toamna “(Anexa 2), c3-
jocul muzical “Dacă vesel se trăieşte”.
Durata: 30/35 minute.
Locul desfășurării activității: sala de clasă .
Forme de organizare : frontal, individual și pe grupe.

Bibliografie :
Tipordei Petre , Culegere de cantece și jocuri pentru preșcolari, Editura didactică şi pedagogicǎ, Bucureşti , 1976.
MECT – Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, 2008 ;
MECT – Curriculum pentru învățământul preșcolar (3- 6/7 ani), 2008 

2
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Eveniment Ob. Conţinutul activităţii Strategii didactice
crt. didactic Oper. Metode Mijloace Evaluare
1 Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: m1 Frontal
introductiv *Aerisirea sălii de grupă;
*Amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii;
*Pregătirea materialelor
*Tinuta corectă: spate drept, rezemat de scaun, mâinile pe lângă corp
sau pe genunchi, picioarele sprijinite de podea.
2 Captarea Va aparea musafirul, care a venit cu multe daruri si surprize.Prima surpriză m2 Frontal
M3 m4
atenţiei este un cd cu muzică. Li se va cere copiilor să fie atenţi, in timp ce vor
c1 Individual
audia melodia “Bate vantul frunzele”, deoarece musafirul- Yuki doreşte să
M5
le adreseze câteva întrebări pe marginea creaţiei muzicale audiate. Ce
imagini sunt prezentate in aceast cantec? Atunci cand, copiii recunosc
imaginile de toamnă, si vorbesc despre frunzele căzute se va trece la
executarea exerciţiilor de respiraţie.
Trebuie să păstrăm o poziţie corectă pe scăunel şi pentru a cânta corect.
O1 Exerciţii de cultură vocală
1. Exerciţii de respiraţie
O2 M1
Se realizează sub forma de joc:
– Frunza zboară : elevii îşi imaginează că au prins o frunza în palmă, pe
M2
care trebuie să o ridice suflându-o după ce, în prealabil au inspirat pe nas;
2. Exerciţii de dicţie:
M4
- se fac pe formule vorbite: la început rar şi apoi din ce în ce mai repede:

3
Toba bate: bum, bum, bum!
Hai, copii, cu toţi la drum!
- pe silabe şoptite şi apoi cântate:
o pin, pin, pin,....
o mi, ma, me, mo, mu

o ti, ti, tu, ti, ti, tu


o di, li, di, li, du, du, du, du
3. Exerciţii de intonaţie: Se realizează sub formă de joc didactic
muzical – Voi sunteţi ecoul meu! se explică modul de desfăşurare al
jocului; se intonează fragmentele muzicale cu silaba la: se solicită
reproducerea acestora prin redarea sunetelor la înălţimea reală.

3 Reactualizarea O2 Repetam cântecul învăţat anterior Dacă vesel se trăieşte. Frontal


cunoştinţelor Se explică, se demonstrează, se dă tonul şi se execută cu toată grupa. Individual
Transmiterea cunoştinţelor teoretice
- Cu ce parte a corpului am acompaniat cântecelul? Cu ce alte părţi ale
corpului mai putem produce sunete?
Joc: Bate ca mine: se executa miscari care produc sunete, iar copiii
trebuie sa reproduca acele sunete.
Joc:Cum am batut?- un copil va fi legat la ochi, iar un altul va produce
un sunet pe care acesta trebuie sa il recunoasca.
4 Dirijarea învăţării O3 - Auditie :Copiilor li se va cere să fie atenţi, in timp ce vor audia un text M3 m4 Frontal
M4 c2
O4 vorbit si cantat, deoarece musafirul Yuki doreşte să le adreseze câteva

4
O5 întrebări pe marginea materialului audiat: Care este deosebirea intre Individual
aceste sunete: Vorbite sau cantate?
- Joc muzical: Spuneţi numele! Cântă-ţi numele! M2
5 Obtinerea O4 Joc: Am vorbit sau am cantat? M2 Individual
performantei Se alterneaza texte vorbite cu texte cantate. Copiii trebuie sa
recunoasca daca acestea au fost recitate sau cantate.(cri, cri cri).
6 Asigurarea feed- Astazi am vorbit despre sunete vorbite si sunete cantate si am jucat Frontal
back-uluijj jocurile „Spuneţi numele! Cântă-ţi numele!” si „ Am vorbit sau am Individul
cantat?”
7 Evaluare Copiii vor fi apreciaţi pentru modul de realizare al sarcinilor de pe M4 Frontal
parcursul activitatii. Individul
8 Încheierea Se vor face aprecieri individuale şi colective cu privire la evoluţia m5
activităţii acestora în cadrul orei de educaţie muzicală.
Se acordă recompense.

5
ANEXA I

Bate Vantul Frunzele

Bate vantul frunzele,


Invarte moristile,
Randunica asa zboara,
Iar eu trag zmeul de sfoara.

Mama la placinte coace


Si bunica lina toarce
Tata trage la rindea
Iar eu bat din palme-asa.

Mosul taie lemnele


Eu adun surcelele
O fetita da la pui
Iar eu in copac ma sui.

6
ANEXA 2
Cantec-A venit pe dealuri, toamna
A venit pe dealuri, toamna,
Cu frunze şi flori,
O primim cu bucurie
Şi-i cântăm în cor:
Fructe parfumate
Şi legume coapte
În dar le primim
Şi îi mulţumim.
Fructe parfumate
Şi legume coapte
În dar le primim
Şi îi mulţumim.
Au plecat şi păsărele
În stoluri pe sus,
Vânturi, ploaie, nori şi ceaţă
Toamna ne-a adus.
Fructe parfumate
Şi legume coapte
În dar le primim
Şi îi mulţumim.

S-ar putea să vă placă și