Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu program prelungit nr. 9 P.N.

EDUCATOARE : SOPONARU ANA-PETRONELA

GRUPA : MARE A (Grupa Fluturaşilor)

TEMA ANUALĂ : „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

PROIECTUL:”Sentimente în lumea vie”

SUBTEMA SĂPTĂMÂNII : „Culori şi sentimente”

TEMA ACTIVITĂŢII : ”Când albinele îşi strâng recolta”


”Dansul albinuţelor”
„Dansul florilor”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi la liberă alegere (ALA II)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de cunoştinţe,priceperi,deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE : Joc cu text,dans.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 formarea copacitaţii de a utiliza deprinderile însuşite în diferite contexte.
Obiective operaţionale :
 O1: să-şi coordoneze mişcările cu muzica;
 O2: să participe activ atât în calitate de spectator,cât şi actor;
 O3: să respecte regulile stabilite de comun acord cu membrii grupului;
 O4: să manifeste atitudini de cooperare ,spirit de echipă, fair-play.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, observaţia
b) Mijloace de învăţământ: costume pentru albine şi flori,decor,CD
c) Forma de organizare: pe grupuri, frontal
d) Elemente de joc : surpriza,mişcare,aplauze,versuri,roluri,dans
DURATA : 25 minute

1
RESURSE:
Oficiale : - Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
- Alain Heril,Dominique Megrier, „Spectacole de teatru pentru grădiniţă”Editura
CD PRESS,2009
Temporale : 25 min
Umane: copiii grupei mari

Etapele activităţii Ob. Conţinutul activităţii Strategii Evaluare


op. didactice
1.Organizarea Se pregăteşte decorul,se conversaţia - frontală
activităţii şi costumează copiii în albine şi flori. observaţia
captarea atenţiei Florile şi albinele intră în clasă pe exerciţiul
O4 prima strofă a melodiei “Albiniţa
mea”.
2.Anunţarea Copiii sunt anunţaţi că acum vor explicaţia - orală
temei juca jocul „Când albinele îşi strâng conversaţia - frontală
şi a obiectivelor recolta” şi la final albinele şi florile
vor dansa.
3. Desfăşurarea O2 Florile se aşează sub formă de rond exerciţiul - individuală
activităţii O3 şi dorm.Albinele continuă jocul -orală
O4 cântecul,zboară şi când se termină explicaţia - frontală
cântecul se opresc în jurul florilor.
Le mângâie delicat şi îşi spun
fiecare replicile,primind răspuns
din partea florilor.La final,după ce
florile le dau polenul,cântă
împreună cântecul”Albiniţa mea”.
4.Obţinerea O1 Albinele dansează jocul - pe grupuri
performanţei „Dansul albinuţelor”,iar exerciţiul
florile„Dansul florilor”.

5. Evaluare O3 Se vor da recompense conversaţia -frontală


copiilor(dulciuri) şi se vor face explicaţia -individuală

2
aprecieri în legătură cu
desfăşurarea activităţilor pe tot
parcursul zilei.

S-ar putea să vă placă și