Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE CURENTA/FINALA

GRADINITA TEDY BEAR


GRUPA: MARE
PROF. INV. PRESCOLAR: RADU CLAUDIA
TEMA ANUALA: CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ
PROIECTUL TEMATIC/ SUBTEMA/: COȘUL CU FRUCTE AL TOAMNEI
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DEC - ESTETIC ȘI CREATIV
CATEGORIA DE ACTIVITATE: EDUCAȚIE MUZICALĂ
TEMA ACTIVITATII: CULESUL VIILOR
MIJLOC DE REALIZARE: PREDARE CÂNTEC
DOMENII DE DEZVOLTARE VIZATE:
DEZVOLTAREA LIMBAJULUI ȘI A COMUNICĂRII
DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
 Dezvoltarea capacității de ascultare și înțelegere (comunicare receptivã)
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Autocontrol și expresivitate emoțională
 Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE DOBANDITE:
o Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă)
o Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi
o Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc.
o Manifestă creativitate în activități diverse
o Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
o Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 să execute corect exerciţiile ritmice de încălzire;
 să intoneze curat, firesc, fără efort exerciţiile melodice propuse;
 să asculte interpretarea model a exerciţiilor ritmice;
 să învețe versurile cântecului
 să interpreteze corect melodia cântecului, respectând durata şi înălţimea sunetelor muzicale, ritmul şi intensitatea lor;
 să–şi însuşeaască corect formula ritmică
 să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acesteia;
 să adopte o poziţie corectă în timpul interpretării;
 să participe activ la activitate
STRATEGIA DIDACTICA:
 Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
 Resurse materiale: chitară, imagini
 Forme de organizare: fontal, individual, pe grupuri
Forme de evaluare: formativă
Locul de desfasurare: SALA DE GRUPĂ
Durata: 30 DE MINUTE
Bibliografie:
„Curriculum pentru educaţia timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, Bucuresti, 2019
“Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele activității Continutul informativ STRATEGIA DIDACTICĂ: Evaluare

Activitatea propunatorului Activitatea Metode şi Resurse Forme de


copiilor procedee material organizare
e
Moment Pregătește sala , mobilierul şi materialul diactic Copiii se așază pe Conversatia Chitara, Frontal
organizatoric pentru activitate. scăunele în imagini
semicerc.
Captarea atenţiei Interpretează la chitară o melodie cunoscută. Copii sunt atrași Exercițiul, Chitara Frontal
de instrument. conversația
Reactualizarea Adresez intrebări despre anotimpul toamna și Răspund la Conversatia Imagini Frontal Inițială
cunoştinţelor activitățile specifice: culesul fructelor, etc. înrebări Individual Răspunsuri
corecte
Anunţarea temei Vom învăţa un cântec care se numeşte „CULESUL Copi retin tema si Conversatia Chitara Frontal
şi a obiectivelor VIILOR”. sunt incîntați de
Vom învăța noul cîntec ajutați de prietena mea, noul instrument
chitara. prezentat.
Dirijarea învăţării Voi face cateva exerciții introductive sub formă Execută exercițiile Demonstraț Chitara Frontal Execută
de joc cu plăcere ia Imagini Individual exercițiile
 Exerciţii de respiraţie: mirosim flori şi Exercițiul Pe grupuri corect
suflăm păpădia.
 Exerciții ritmice: bătăi din palme şi mers
pe loc
 Exerciţii melodice: vocalize (onomatopee
distractive) : sunete joase: ”Bat
ciocanele”: Cio-ca, bo-ca, poc, poc! Cio-ca,
bo-ca, poc, poc!, sunete înalte:
”Clopoţelul” : Cling, cling, cling, ciing, Rețin
cling,cling., de omogenizare a vocilor: se
versurile
folosesc fragmente dificile din cântecul
Invață linia
nou cu silaba neutră „la”
 Exerciţii de dicţie: „Nas, pas, în balans., melodică
Huri, turi ,ruri, muri, Toc, poc, hai la joc Interpretează
Exerciţiile se vor face pe grupuri , respectându-se Demonstraț cântecul
gesturile dirijorale . ia
După efectuarea acestor exerciţii se va trece la Exercițiul,
învăţarea cântecului. Conversația
Predarea cântecului: Rețin versurile
 Se prezintă planşa model si cântecul Invață linia
interpretat pe youtube/TV melodică
 Se va purta o discuţie pe marginea textului Interpretează
 Se învaţă textul pe fragmente logice, cântecul
 Se va intona linia melodică a cântecului cu
silaba neutră „la”, după care se va trece la
îmbinarea textului cu melodia.

Obţinerea Se va realiza printr-o întrecere pe grupuri: se vor Sunt atenți la joc Pe grupuri Continuă
performanţei alege doi copii din fiecare grupă . Aceştia trebuie Demonstraț corect jocul
să continuie cântecul atunci când îl voi opri. ia
Verificarea se va face pe loc , realizându-se astfel Exercițiul
o atmosferă de întrecere colegială. Va câştiga
echipa care a reuşit să cânte mai multe fragmente
corecte.
Evaluarea După executarea jocului, copiii se vor aşeza jos, şi Sunt atenți si Demonstraț Individual Completează
activității vom realiza împreună evaluarea întregii activităţi completează ia Frontal cantecul cu
prin completarea versurilor eliptice din textul cantecul cu versurile
căntecului nou învătat. versurile lipsă. Exercițiul lipsă.
Se vor face aprecieri individuale şi generale. Copiii
vor primi medalioane ca semn de apreciere.
Încheierea Pe fundalul sonor al cântecului nou predat copiii Ies din sala de Frontal
activităţii o vor ieși împreună din sala de grupă. grupă cântând

S-ar putea să vă placă și