Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Grădinița
Educatoare
Grupa:
Tema anuala: „Ce si cum vreau sa fiu cand voi fi mare”
Tema proiectului : ,, Eu, cand voi fi mare ‘’
Subtema: ,,Meseria, bratara de aur”
Tema activitatii: ,, Condu-ma , te rog, la atelierul de tamplarie’’
Forma de realizare: activitate pe domenii experientiale
Domeniul experențial: Psiho-Motor
Tipul de activitate: exersarea si consolidarea diferitelor forme de mers invatate
Scopul activitatii:- fixarea calitatilor motrice invatate: exersarea si consolidarea tipurilor
de mers

Educarea capacităţii copiilor de a asculta şi de a interpreta piese muzicale simple.


Obiective de referinţă:
-să descopere lumea înconjuratoare cu ajutorul auzului;
-sa raspunda corect la intrebarile educatoarei;
-sa intoneze cantecul pentru copii
-să asocieze mişcările sugerate de textul cântecului.
Obiective operaţionale:
a)cognitive:
- să interpreteze corect şi expresiv melodia cântecului respectând durata , înalţimea şi
intensitatea sunetelor;
- să-şi insuşeasca versurile cântecului „A venit pe dealuri toamna;
-sa cante individual ,in grup si colectiv
b)afective:
- să participe cu interes la activitate.
c)psiho-motorii:
- să execute corect mişcările jocului muzical
Metode si procedee: surpriza, auditia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,
explicaţia.

Material didactic: planşe cu imagini, reprezentând acţiunile jocului muzical.

Forme de organizare: frontal si individual


Durata: 20minute

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evaluare
Strategii
Etapele (instrumente
Conţinutul ştiinţific didactice
activitatii şi indicatori)

Moment Se face ordine in sala de grupa:


organizatoric -aerisirea salii de grupa
-aranjarea mobilierului Conversaţia
Copiii stau pe scaunele în semicerc
cu spatele rezemat de scaunel, cu
mâinile pe genunchi.
Conversaţia
Exerciţii Pentru încalzirea vocii vom executa: Exerciţiul
muzicale -intoneaza dupa modelul
pregătitoare educatoarei:aaaaaaaaaaaaaa, Audiţia
Eeeeeeeeeeee, iiiiiiiiiiiii,
ooooooooooo Conversaţia

Sunetul trenului, suflem in lumanare,


mirosim florile.
- încălzirea vocii:
Cum face…albina,
ursul,cainele,sarpele…

Reactualizarea
cunostintelor Se pun intrebari copiilor referitoare Conversatia
la anotimpul toamna: despre
vreme,flori, frunze, fructe, legume,
pasari ..

Conversaţia
Anuntarea Copii,astazi la activitatea de educaţie
temei si muzicală vom învaţa un cântec care
enuntarea se numeşte”A venit pe dealuri,
obiectivelor toamna”.

Audiţia
Se expune continutul noului cantec,
Familiarizarea explicandu-se cuvintele noi care apar
copiilor cu in text iar copiii alcatuiesc propozitii
conţinutul cu acestea.
noului cântec

2
Voi interpreta cântecul având în Audiţia
Interpretarea
vedere o execuţie clară, corecta, Demonstraţia
cântecului
nuanţată

Executare Se cânta noul cântec pe fragmente Exerciţiul


cântecului de prezentând concomitent şi imagini
către copii sugestive.

Exerciţiul
Vor cânta pe grupe (fete, baieti) câte
Evaluarea o strofă şi apoi individual.
Fixarea titlului cântecului.

Aprecieri
Incheierea Se fac aprecieri asupra modului in Explicaţia
verbale
activităţii care au cantat si asupra modului in
Recompense
care au participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și