Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de activitate

Data: 11 Mai 2021


Educatoare: Lupșac Iuliana-Maria
Grupa: combinată „Buburuzelor”
Tema anuală de studiu: “Ce și cum vreau să fiu?”
Tema săptămânii: “ Vreau să fiu…”(Meserii)
Tema activității: „Cântecul meseriilor ”
Domeniul experiențial: Estetic si Creativ – educație muzicală
Formă de realizare: Cântec-predare
Tipul activității: Predare
Scopul: Formarea respirației corespunzătoare obținerii unei emisii vocale curate; formarea deprinderii de a canta
expresiv si omogen de a sesiza si executa sunete cu durata si înălțimi diferite; educarea capacității copiilor de a
asculta si de a interpreta piese muzicale simple.
Obiective operaționale
O1. – să reproducă exercițiile folosite pentru încălzirea vocii;
O2. – să stimuleze interes;
O3. – să folosească corect forma ritmică;
O4. – să recite versurile şi melodia cântecului, interpretându-l nuanţat şi expresiv;
Strategia didactică:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Mijloace de învățământ: scrisoarea care conține versurile cântecului, planșe ce ilustrează meseriile despre
care cântăm,TV.
Material didactic: scaune.
Formă de realizare: frontal
Durata: 25 de minute
Desfășurarea activității

Etapele lecției Conţinutul științific Strategii Evaluare


didactice

1. Moment Se pregătesc condițiile necesare unei bune


organizatoric desfășurări a activității: aerisirea clasei,
aranjarea scaunelor în formă de semicerc.
2.Captarea Copii astăzi când veneam la grădiniță m-am Conversaţia
atenției întâlnit cu Poștașul care mi-a oferit o scrisoare
care conține un cântec pentru a vă ajuta să
învățați mai ușor meseriile.
3.Anunțarea Astăzi ca să îi demonstrăm Poștașului că noi Conversaţia
temei și a chiar cunoaștem meseriile și când o să fim mari
obiectivelor o să ne alegem una din ele, vom învăța
cântecelul “Meserii” pe care aceasta ni l-a
oferit.

4. Reactualizarea Se realizează cu un set de întrebări: Conversaţia


- Despre ce am vorbim noi ieri?
cunoștințelor - Ce meserii cunoașteți?
- Care este meseria preferată de voi?

5. Prezentarea Pentru a putea cânta frumos vom face câteva Conversația


conținutului și exerciții de respirație și intonație pentru a ne
dirijarea învățării încălzi vocea.
Exerciţii de respiraţie TV
”Mirosim flori”, “Suflăm lumânările de pe tort”.
Exerciţii de intonaţie
Ma, me, mi, mo, mu( pe diferite tonalități) Aprecieri verbale copiilor care
Fișe cu flori de
Copii vor asculta prima dată cântecul de pe participă activ și recunosc florile
primăvară
televizor, apoi le voi arăta fișe cu florile despre reprezentate pe fișe
care vom cânta. Fișa care
Voi interpreta cântecul o dată. ( Anexa1) conține
În redarea cântecului mă voi folosi de anumite cântecul
mișcări sugestive textului.
Voi interpreta împreună cu preșcolarii
cântecul pe strofe de câteva ori. Se repetă pentru
fiecare strofă până când copii încep să își
însușească cântecul, apoi îl vom cânta integral.
Copii trebuie să fie atenți când se cântă pe
coloana muzicală să nu înceapă mai devreme
sau mai târziu.

6. Asigurarea Se va realiza cu un set de întrebări: Conversaţia Aprecieri verbale


feed-back-ului Cum se numește cântecul pe care noi l-am
învățat?
Despre ce meserii am cântat noi?

7. Asigurarea Se realizează un concurs între băieți și fete,între


retenției și a
transferului fete iar după intre băieți.

8. Evaluare Se vor face aprecieri verbale asupra modului Aprecieri verbale


în care copii au cântat, au fost atenți la versuri și
la modul în care și-au însușit versurile

S-ar putea să vă placă și