Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.11.2022
Unitatea de învățământ: Colegiul Național de Informatică “Matei Basarab”, Râmnicu
Vâlcea
Unitatea de aplicație: Grădinița cu Program Prelungit Nord 2, Râmnicu Vâlcea
Grupa: Mijlocie A
Elev propunător: Nițu Ștefania-Daria
Profesor învățământ preșcolar: Ungureanu Aurora
Profesor metodist: Barbu Mihai
Profesor coordonator de proiect: Andrei Simona
Tema anuală de studiu: „Cine sunt/suntem? ”
Tema proiectului: „Lumea din jurul meu”
Domeniul experiențial: Domeniul estetic și creativ
Categoria de activitate: Educație muzicală
Tema activității: „Iarna e ca noi”
Tipul de activitate: Mixtă
Mijloc de realizare:
1. Cântec: Iarna e ca noi-predare
2. Repetare cântec: Familia mea
Scopul activității: Formarea deprinderii de a intona corect, expresiv și omogen cântecul,
respectând poziția corectă, tonul, semnalul de început, dicția și respirația în emiterea
sunetelor; consolidarea deprinderii de a asocia versurile jocului cu mișcările aferente.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C1- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
C3- Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse,
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative.
3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 COGNITIVE:
O1- Să redea corect linia ritmico-melodică a noului cântec.
O2- Să interpreteze cântecul în mai multe variante: cu întreaga grupă și pe grupuri mici de
copii.

 AFECTIVE:
O3- Să participe activ la activitatea didactică.
O4- Să dezvolte o atitudine deschisă față de activitatea propusă, manifestând interes pentru
discuții deschise.

 PSIHOMOTORII:
O5- Să pronunțe clar și corect cuvintele printr-o bună coordonare a sistemului de vorbire.
O6- Să păstreze locul pe scăunel, adoptând o poziție decentă și corectă.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee didactice: Conversația, explicația, observația, exercițiul.
 Mijloace de învățământ: recompense, versuri cântec
 Forme de organizare: Frontală, individuală

MANAGEMENTUL RESURSELOR ȘI TIMPULUI:


 Resurse temporale: 25 de minute
 Resurse materiale: recompense, versuri cântec
 Resurse spațiale: sala de grupă
 Resurse umane:
- 20 de preșcolari
- Elevul propunător: Nițu Ștefania-Daria
- Grupa de practică: Nedelcu Andra, Păiuș Ana, Prodănescu Mălina
- Profesorul coordonator: Andrei Simona
-Profesor metodist: Barbu Mihai
- Profesor învățământ primar: Ungureanu Aurora

2
BIBLIOGRAFIE:
1. CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE – 2019
2. „Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii” ,
3. Ed. V&Integral, București, 2005.
4. „Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la
7 ani”

Scenariul didactic

Etapele Conținutul Strategii didactice Evaluare


lecției științific Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare

1. Momentul Se organizează spațiul Conversația Frontală Evaluarea


organizatoric și climatul educativ deprinderilor de
într-un mod optim disciplină
desfășurării activităților
propuse: aerisirea sălii
de grupă, pregătirea
materialului necesar,
organizarea colectivului
de copii, controlul
ținutei și a poziției
copiilor pe scăunele.
2. Captarea La începutul activității Conversația Frontală Orală
atenției îi voi saluta pe
Exercițiul
preșcolari și mă voi
prezenta, apoi îi voi
anunța că astăzi vom
cânta și ne vom distra
împreună. Vom începe
prin joculețe de
încălzire a vocii,
precum: La începutul
activității, voi face cu ei
exerciții de respirație
precum:
„Stingeți toate

3
lumânările de pe tort”
– inspirație puternică și
expirație forțată, prin
scoaterea a tot aerul din
plămâni.
„Ne încălzim mâinile
înghețate de ger!” –
inspirație lungă și
expirarea lentă a aerului
cald.
„Suflăm să răcim
ceaiul fierbinte!” –
inspirație lungă,
profundă și expirație
controlată, cu buzele
apropiate.
3. Reactualizarea Conversația Frontală Orală
Reactualizare cunoștințelor se va
Exercițiul Individuală
a cunoștințelor realiza prin repetarea
cântecului Familia
mea, strofele 1 și 4.
Pentru început voi
alege un sigur copil
care va cânta, urmând
ca mai apoi să cântăm
toți în cor.
4. Anunțarea După ce am terminat de Conversația Frontală Orală
temei și a repetat cântecul
Explicația
obiectivelor Familia mea, îi voi
urmărite anunța pe preșcolari
faptul că astăzi vom
învăța un nou cântec
numit Iarna e ca noi.
Le voi mai menționa și
faptul că toamna este
pe sfârșite și anotimpul
care urmează este iarna.
5. Dirijarea Pentru început le voi Conversația Versuri cântec Frontală Orală
învățării cânta primele două
Observația
strofe din cântecul
intitulat Iarna e ca noi,
iar mai apoi voi cânta
numai linia melodică cu
ajutorul silabei la.

4
Pentru învățarea liniei
melodice, voi cânta și a
doua oară în același
mod.
6. Obținerea Pentru obținerea Conversația Versuri cântec Frontală Orală
performanței performanței voi alege
Explicația Individuală
un copil și va trebui să
cânte linia melodică, Observația
ajutându-l când are
nevoie. În același mod Exercițiul
voi proceda și cu alți
doi copii.
7. Asigurarea Voi mai cânta încă Conversația Frontală Orală
retenției și a odată melodia cu
Explicația Individuală
transferului versuri și apoi câțiva
preșcolari vor cânta Observația
individual melodia cu
ajutorul meu. Exercițiul

8. Evaluare La final vom cânta toți Conversația Frontală Orală


în cor melodia de
Explicația
câteva ori pentru a se
fixa mai bine versurile Exercițiul
acesteia, dar vom forma
și corul băieților,
respectiv al fetelor.
9. Încheierea La finalul activității, Conversația Frontală Orală
activității preșcolarii vor primi
recompense și voi face
aprecieri generale și
individuale asupra
modului de desfășurare
a activității.

5
Familia mea- versuri
Fiecare dintre noi o familie avem de soi,
O căsuță-n care stăm și ne bucurăm!
Tata, mama, frați, surori, unchi, bunici și verișori
Și cu mine stăm uniți, mulți și fericiți!

Hei! Na, na, na, na, na, na, na!


Na, na, na, na, na, na, na!
Na, na, na, na, na, na, na!
Na, na, na, na, naaa!

Mama, tata și bunica, jucăria și pisica,


Așa-i cuibul părintesc, unde eu trăiesc!

Hei! Na, na, na, na, na, na, na!


Na, na, na, na, na, na, na!
Na, na, na, na, na, na, na!
Na, na, na, na, naaa!

Casa mea și-n somn o știu,


Orice colț pot să-l descriu.
Când pășesc al nostru prag
Tot ce văd mi-e drag!

Când nu vom mai fi pitici


Poate vom fi și bunici.
Și când creștem mari, cuminți
Vom fi buni părinți!

Și când creștem mari, cuminți

6
Vom fi buni părinți!

Iarna e ca noi- versuri

Iarna se joacă cu noi


Se dă cu sania pe derdeluș
Își pune patinele noi
S-alunece și pe ghețuș

Iarna se bate și ea
Cu bulgări, în parc și pe alei
Și.. vă mai spunem ceva
Nasu-i îngheață și ei..

S-ar putea să vă placă și