Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Grupa: Mică

Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânală independentă: „Morcovelul vesel”

Domeniul experiențial: Domeniul Psihomotric (DPM)

Categoria de activitate: Educație fizică

Subiectul: Joc: „Cărăm coșuri cu legume”

Joc liniștitor: „Păpușile dorm”

Mijloc de realizare: mers în perechi cu transport de obiecte

Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi

Competență generală:

Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viață familiare;

Competență specifică:

Coordonarea mușchilor în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei copiilor;

Scopul activității: Dezvoltarea deprinderii de mers în perechi cu transport de obiecte;


Obiective operaționale:

O1: să execute cu corectitudinea exerciţiile pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor

O2: să adopte o poziție corectă a segmentelor corpului în situații statice și dinamice

O3: să răspundă motric la o comandă dată;

Strategia didactică:

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul;

Material didactic: fluier, steguleț, stimulente;

Mod de organizare: frontal, individual.

Bibliografie:
Desfășurarea activității

SECVENŢELE DOZA CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII INDICAŢII METODICE FORMAŢII STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII RE
DIDACTICE

1.Introducere în - Intrarea ordonată a copiilor în sala Spatele drept, tragem puternic În linie, pe un Conversatia, -Capacitatea
activitate şi de grupă de umeri spre spate, călcâiele rând: copiilor de a
Explicatia
organizarea - Salutul lipite, vârful picioarelor puţin intra ordonat în
colectivului de copii 3 min - Adunarea şi alinierea îndepărtat, braţele pe lângă Demonstrația sala de grupă.
- Exerciţii de captare a atenţiei: corp. Exerciţiul -Observarea
întoarceri prin săritură la stânga
comportamen-
şi la dreapta (indicarea unui
tului copiilor.
obiect din clasa folosind
comanda: „prin săritură cu fața - Respectarea

la... (perete, fereastră, ușă)” direcţiei şi

- Anunţarea temei şi a sincronizării;

obiectivelor:
Astăzi o să ne jucăm împreună: vom
merge în pechi, câte doi,
transportând câte un mic coșuleț cu
legume. Ne vom încolona frumos
unul după altul, în formație de câte
doi, fără să ne împingem şi vom
porni la plimbare. Însă înainte de
plecare, facem câteva exerciții de
încălzire. Trebuie să ne pregătim
organismul pentru efort prin câteva
exerciţii fizice. Sunteți pregătiți?”

2.Pregătirea 3 min. - Mers normal, în coloană, unul după Păstraţi distanţa, spatele În perechi,, cu Conversaţia, - calitatea
organismului pentru altul, cu ocolire la dreapta; drept, privirea în faţă, mişcăm ocolirea sălii deprinderii
Explicaţia
efort braţele pe lângă corp de grupă; motrice (mers
Exerciţiul coordonat şi
Mergem pe vârfuri cu paşi
- Mers pe vârfuri („mers ca uriaşii”); elastic, fără
1x15m mari, genunchii cât mai
târârea
întinşi, capul sus, privirea
picioarelor);
-Mers normal. înainte;
-corectitudinea
Spatele drept, palmele
execuţiei:
sprijinite pe genunchi;
-Mers ghemuit („mers ca piticii”); atingerea
1x10m
Corpul uşor înclinat în faţă, solului doar cu
alergăm cu gura închisă şi vârfurile
1x15m -Alergare uşoară coatele îndoite se mişcă pe picioarelor/ghe
lângă corp. muire fără
atingerea
Tragem aer pe nas şi-l dăm
solului cu
afară pe gură. Spatele drept,
palmele;
picioarele întinse!

1x10m -Exerciţii de respiraţie – ”Zburăm ca -corectitudinea


Păstrăm distanţa, atingem
păsărelele” executării
şezutul cu călcâiul
deprinderii
motrice de
bază;

-corectitudinea
inspiraţiei/expi
raţiei;
3. Influenţarea 6 min. EXERCIŢIUL. 1: (pentru brațe) -În semicerc Corectitudinea
selectivă a aparatului „Avioane mici, avioane mari” mişcării (cu
-Cu faţa la Conversaţia
locomotor braţele situate
P.I.- stând depărtat, braţele pe lângă educatoare; Demonstraţia
paralel cu
corp Exerciţiul
solul, bine
T.1-braţele ridicate lateral, cu coatele îndoite/întinse,
îndoite în plan orizontal, spre interior, - Coatele nu stau aplecate în spatele drept);
palmele orientate în jos (braţe scurte); jos, palmele cu faţa în jos!

2x8T T.2- dezdoirea braţelor lateral (braţe


lungi);
- Braţele bine întinse!
EXERCIŢIUL 2. (pentru gât)-
„Privim după fluturi”

P.I.- stând depărtat- palmele pe şold;

T.1- rotirea capului de la dreapta, în


2x4T sus şi spre stanga; - Privirea se roteşte dintr-o

T.2- mişcarea capului în direcţia parte, în sus, până în partea

opusă; cealaltă!

- Nu mişca picioarele!
EXERCIŢIUL 3. (pentru trunchi -Trage cu putere pe spate!
şi membre) - „Legăm şireturi”

P.I.- stând depărtat - braţele pe lângă


Corectitudinea
corp;
execuţiei
T.1- aplecarea trunchiului în faţă cu
-Aprecieri
2x4T braţele întinse la piciorul drept; - Îndoirea se execută din talie
verbale
în faţă; tălpile sunt fixe pe
T.2.- revenire
sol, genunchii nu se îndoaie;
T.3- aplecarea trunchiului în faţă cu
-Genunchii întinşi!
braţele întinse la piciorul stâng;
-Leagă şiretul!
T.4.- revenire

EXERCIŢIUL 4. (pentru
membrele inferioare şi echilibrul Corectitudinea

corpului) - „Pendulul” execuţiei

2x8T
P.I.- Stând, palmele pe şold;
T.1- balansarea piciorului drept -Îndoirea se execută din talie
înainte;( tic) în planul corpului; tălpile sunt
fixe pe sol;„Tic-tac, tic-tac
T.2- balansarea piciorului drept
înapoi;(tac) Bate ceasul ne-ncetat”

Aceeaşi mişcare şi cu piciorul stâng -Spatele drept! Genunchiul


(tic-tac) bine întins!

EXERCIŢIUL 5.(sărituri) - „Sări, -Precizie şi

minge sus, minge jos!” echilibrul;

P.I.- stând cu palmele pe şold; -Corectitudinea


execuţiei
T.1-T.4- 3sărituri ca mingea pe loc, a
patra oară cu extensie mai
4x3T
pronunţată; - Se

Ex. de respiraţie: „Zboară fulgul” - Păstrează ritmul! urmăreşte


inspiraţia şi
- Atenţie la comenzi
expiraţia
4x4 - Tragem mult aer în piept, îl corectă
dăm afară pe gură!
4. Realizarea 7 min Se va trece la realizarea temei: -Aveţi grijă să nu va -5 perechi de Conversaţia -Să parcurgă
propriu-zisă a temei împiedicaţi! copii; Demonstraţia traseul
Acum vreau să ne jucăm jocul pe care
Exerciţiul respectând
vi l-am promis „Cărăm coșuri cu
regulile jocului
legume”, dar mai întâi trebuie să vă Jocul
şi executând
spun cum ne vom juca.
corect acţiunile
Vom forma grupe de câte doi și ne motrice
vom încolona.

La semnalul educatoarei (steag), vor


porni şi ne vom deplasa având
coșulețele în mână pe traseul stabilit.

Totodată, pe parcursul drumului vor


mai avea loc popasuri (la semnalul dat
de fluier) pentru a lăsa coșul jos și a-l
ridica (prin genuflexiuni).
5. Revenirea Se vor executa mişcări lente şi -Vă veți ridica numai la - În linie, pe Conversaţia Capacitatea
organismului după exerciţii de respiraţie. semnalul meu un şir inidan copiilor de a se
3 min Expicaţia
efort. linişti fizic şi
Joc:„Păpușile dorm”
Demonstraţia psihic după o
Copiii stau în cerc pe covor și se Exerciţiul activitate
preface că doarme. La semnalul meu, dinamică.
Jocul
toate păpușile se dezmeticesc. Se
repetă de 2-3 ori. -În formă de
semicerc,
aşezaţi pe
covor

6.Încheierea 2 min Fac aprecieri asupra modului în care Conversaţia Aprecieri


activităţii s-a desfășurat activitatea și asupra verbale şi
Exercițiul
comportamentului copiilor. stimulative.

Ce am făcut la activitate? (am cărat


coșuri cu legume)

Ce joc am jucat? (Am jucat jocul


Cărăm coșuri cu legume)
Ce joc am repetat? (Am repetat jocul
Păpușile dorm)

Le mulțumesc copiilor pentru


Capacitatea
participarea la activitate și le ofer
copiilor de a
drept recompensă legume pentru
ieși organizat
recăpătarea forțelor.
din sala de
Se iese organizat din sala de grupă. grupă.

S-ar putea să vă placă și