Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” - Grădiniţa „Luceafărul”


Craiova
MENTOR: Badea Mariana
STUDENT: Teodorescu Lavinia-Georgiana
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: Grupa mijlocie “Buburuzele”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ? «
TEMA INDEPENDENTĂ: „Animalele sălbatice din țara noastră”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Psihomotric
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică
MIJLOC DE REALIZARE: mers în perechi cu transport de obiecte
TEMA ACTIVITĂȚII: „Dans cu cerc”
TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea deprinderii de mers în perechi cu transport de obiecte

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să execute cu corectitudine exerciţiile pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor;
O2 – să adopte o poziție corectă a segmentelor corpului în situații statice și dinamice;
O3 – să răspundă motric la o comandă dată.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
Material didactic: Cerc, fluier, calculator;
Forma de organizare: frontal, individual ;
EVALUARE/METODE ȘI INDICATORI:
 observarea sistematică a comportamentului copiilor,
 analiza acțiunilor și corectarea imediată.

DURATA: 15 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasa
BIBLIOGRAFIE:
1. BOTEZ S., SOLOVASTRU D., 2007, Atlas cu elemente de limbaj plastic: îndrumător pentru
educatoare, Bucureşti, Editura Aramis Print.
2. CULEA, Laurenţia, 2008, Activitatea integrată din grădiniţă, București, Editura Didactica
Publishing House.
3. GRAMA, Filofteia, PLETEA, Mioara, SPÂNU, Cristina, Laurenția CULEA, FOTACHE, Rodica.
4. CIUBOTARU, Angele și SESOVICI, Angela 2008, Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi
integrate pentru preşcolari (3-5 ani), Bucureşti, Editura Didactică.
5. M.E.N, 2019, Curriculum pentru învăţământul preşcolar, București.

6. POPA, Floare, LAZA, Geta, JURCĂU, Mariana, Fantezie şi culoare (Ghid orientativ pentru
abordarea activităţilor artistico-plastice), Oradea, Editura Imprimeriei de Vest Oradea.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. EVALUARE/
crt. EVENIMENTUL DOZARE CONȚINUTUL INDICAȚII FORMAȚII STRATEGII METODE ȘI
DIDACTIC ȘTIINȚIFIC METODICE DIDACTICE INDICATORI
Metode şi Mijloace de
procedee învățământ
1. Moment 3 min Exerciţii de captare a atenţiei: Spatele drept, În linie, pe un Conversația Observarea
organizatoric întoarceri prin săritură la tragem rând sistematică a
stânga şi la dreapta (indicarea puternic de comportamentului
unui obiect din clasă folosind umeri spre copiilor.
comanda: „prin săritură cu spate, călcâiele Respectarea
fața la... (perete, fereastră, lipite, vârful direcţiei şi
ușă)” picioarelor sincronizării
Anunţarea temei şi a puţin
obiectivelor: mers în perechi, îndepărtat,
transportând câte un cerc. braţele pe
lângă corp.
2. Pregătirea 3 min. - Mers normal, în coloană, Spatele drept, În perechi cu Conversația Calitatea
organismului unul după altul, cu ocolire la tragem părinții sau deprinderii motrice
pentru efort dreapta; puternic de frații, cu (mers coordonat şi
umeri spre ocolirea elastic, fără târârea
1x15m - Mers pe vârfuri („mers ca spate, călcâiele camerei; picioarelor);
uriaşii”); lipite, vârful Corectitudinea
picioarelor execuţiei: atingerea
-Mers normal. puţin solului doar cu
îndepărtat, vârfurile
1x10m -Mers ghemuit („mers ca braţele pe picioarelor/ghemuit
piticii”); lângă corp. e fără atingerea
solului cu palmele;
1x15m -Alergare uşoară
Corectitudinea
executării
deprinderii motrice
de bază;
1x10m -Exerciţii de respiraţie –
”Zburăm ca păsărelele” Corectitudinea
inspiraţiei/expiraţie
i;
3. Influenţarea 6 min. EXERCIŢIUL 1: (pentru Cu fața la Conversația Corectitudinea
selectivă a brațe) „Avioane mici, avioane monitor Demonstrați mişcării (cu braţele
aparatului mari” a situate paralel cu
locomotor - stând depărtat, braţele pe Exercițiul solul, bine
lângă corp îndoite/întinse,
-braţele ridicate lateral, cu spatele drept);
coatele îndoite în plan - Coatele nu
orizontal, spre interior, stau aplecate în
palmele orientate în jos (braţe jos, palmele cu
scurte); faţa în jos!
2x8T - dezdoirea braţelor lateral
(braţe lungi);
EXERCIŢIUL 2. (pentru - Braţele bine
gât)- „Privim după fluturi” întinse!

- Privirea se
- stând depărtat- palmele pe
roteşte dintr-o
şold;
parte, în sus,
2x4T - rotirea capului de la dreapta,
până în partea
în sus şi spre stanga; Corectitudinea
cealaltă!
- mişcarea capului în direcţia execuţiei
opusă; - Nu mişca -Aprecieri verbale
picioarele!
EXERCIŢIUL 3. (pentru
-Trage cu
trunchi şi membre) - „Legăm
putere pe
şireturi”- stând depărtat -
spate!
braţele pe lângă corp;
- aplecarea trunchiului în faţă - Îndoirea se Corectitudinea
2x4T cu braţele întinse la piciorul execută din execuţiei
drept; talie în faţă;
- revenire tălpile sunt
- aplecarea trunchiului în faţă fixe pe sol,
cu braţele întinse la piciorul genunchii nu
stâng; se îndoaie;-
- revenire Genunchii
întinşi!
EXERCIŢIUL 4. (pentru
-Leagă şiretul!
membrele inferioare şi
echilibrul corpului) -
„Pendulul”
- Stând, palmele pe şold;
2x8T - balansarea piciorului drept -Îndoirea se
înainte;( tic) execută din
- balansarea piciorului drept talie în planul
înapoi;(tac) corpului;
Aceeaşi mişcare şi cu piciorul tălpile sunt
stâng (tic-tac) fixe pe sol;
„Tic-tac, tic-
EXERCIŢIUL 5.(sărituri) - tac -Precizie şi
„Sări, minge sus, minge jos!” echilibrul;
Bate ceasul
- stând cu palmele pe şold; -Corectitudinea
ne-ncetat”
-3 sărituri ca mingea pe loc, a execuţiei
patra oară cu extensie mai -Spatele drept!
4x3T pronunţată; Genunchiul
Ex. de respiraţie: „Zboară bine întins!
fulgul”
- Păstrează
4x4 ritmul!
- Se urmăreşte
- Atenţie la
inspiraţia şi
comenzi
expiraţia corectă
- Tragem mult
aer în piept, îl
dăm afară pe
gură!

4. Realizarea 7 min Se va trece la realizarea - Aveţi grijă să Perechi Explicaţia Parcurgerea


nu vă
propriu-zisă a temei: jocul „Dans cu cerc” Cerc traseului pe ritmul
împiedicaţi! Demonstraţi
temei pe ritmul unei melodii a Fluier muzicii respectând
selectate de educatoare. Calculator regulile jocului şi
Vom forma grupe de câte doi. Exerciţiul executând corect
La semnalul educatoarei acţiunile motrice
Conversaţia
(fluier), vor porni şi se vor Jocul
deplasa având cercurile în
mână pe traseul stabilit.
Totodată, pe parcursul
drumului vor mai avea loc
popasuri (la semnalul dat de
fluier) pentru a lăsa cercul jos
și a-l ridica (prin
genuflexiuni).
5. Revenirea 3 min Se vor executa mişcări lente -Vă veți ridica - În fața Capacitatea
organismului după şi exerciţii de respiraţie. numai la calculatorului Conversația copiilor de a se
efort Joc:„Păpușile dorm” semnalul meu. , așezați pe linişti fizic şi psihic
Copiii stau pe covor și se covor. Explicaţia după o activitate
prefac că dorm. La semnalul dinamică.
Demonstraţi
educatoarei, toate păpușile se a
trezesc. Se repetă de 2-3 ori.
Exerciţiul

Jocul

6. Încheierea 2 min Fac aprecieri asupra modului Conversația Bulinuțe Observarea


activităţii în care s-a desfășurat virtuale sistematică a
activitatea și asupra comportamentului
comportamentului copiilor, Exercițiul copiilor.
punându-le următoarele
întrebări:. Aprecieri verbale
Ce joc am jucat? (Am jucat
jocul ”Dans cu cerc”)
Ce joc am repetat? (Am
repetat jocul ”Păpușile
dorm”)
Le mulțumesc copiilor pentru
participarea la activitate și le
ofer drept recompensă
bulinuțe viruale.
5. Executarea temei Modul de realizare a sarcinii Foi de
de către copii de lucru va fi supravegheat desen,
discret pe parcursul activității acuarele,
copiilor. apă,
Copiii care întâmpină Şerveţele
dificultăţi de ritm sau sunt
mai timizi, vor fi încurajaţi
permanent.
Se va insista asupra executării
corecte a tehnicii
dactilopicturii prin umectarea
policelui, presarea în culoare
și aplicarea culorii prin
amprentare.
6. Asigurarea Se fixează întrebându-i pe Conversația Observarea
retenției și a copii ce activitate au sistematică a
transferului desfășurat și titlul acesteia. comportamentului
copiilor.
7. Obținerea Se realizează prin așezarea Flipchart, Observarea
performanței lucrărilor copiilor pe Conversația lucrările sistematică a
flipchart, evidenţiindu-se Exercițiul copiilor comportamentului
efortul în realizarea lucrării și copiilor.
analizând modul în care
acestea au fost create.
8. Încheierea Se fac aprecieri asupra Conversația Observarea
activității comportamentului pe durata sistematică a
activității și a modului în care comportamentului
copiii au realizat lucrările. copiilor.

S-ar putea să vă placă și