Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Călin Fernando-Gabriel


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Coresi-Tîrgoviște
Data: 31.01.2024
Disciplina: EDUCAȚIE FIZICĂ ȘI SPORT
Clasa: a IV -a
Efectiv: 33 elevi (17 fete / 16 băieți )
Loc de desfășurare: Sala de sport
Teme:

Viteza-Educarea indicilor vitezei de deplasare


Handbal - Jocuri dinamice și pregătitoare specifice minihandbalului

Competențe specifice vizate: 2.5. Manifestarea unor indici corespunzători ai calităților


motrice, în funcție de specificul acțiunilor motrice
2.6. Aplicarea deprinderilor motrice fundamentale și sportive
elementare, în acțiuni motrice variate
3.1. Manifestarea atitudinii de cooperare și întrajutorare în
timpul activităților motrice

Competențe derivate:
Psiho-motorii: Respectarea regulilor de ștafetă și joc sportiv
Înțelegerea și executarea jocurilor specifice minihandbalului

Cognitive: Identificarea greșelilor frecvente ale sale dar și ale colegilor


Precizarea unnui alt mod de joc îmbunătățit

Afective: Îmbunătățirea relaților colegiale și de echipă;


Încurajarea pe tot parcursul activității.
Metode si procedee metodice: explicația, conversația, demonstrația, exersarea.
Materiale: mingii handbal, jaloane, stafetă, cronometru, fluier.
Mijloace didactice : - exerciții de front și formații, exerciții pentru captarea atenției, exerciții din
școala alergării și săriturii, exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă.
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
Bibliografie:
1. Programa de Ed. Fizică și sport, clasele III – IV, 2014;
2. Teoria și metodica ed. fizice și sportului-2006;
3. Ed. fizică și sport 2003.

Nr. Verigile lecţiei Conținut Dozare Formaţii de Obs.


crt. și durata lucru
1. Organizarea -alinierea,salutul; 30 sec Linie pe un Conştientizarea
elevilor pentru
colectivului de elevi -verificarea rând
o ţinută
3 min echipamentului și a stării 30 sec adecvată şi
curată,
de sănătate;
captarea
-prezentarea temelor 1 min atenției privind
sarcinile de
lecției;
îndeplinit.
-joc de atenție: ‘’execută
Ridicarea stării
ce auzi’’: Linie pe un
emoționale.
Elevii vor trebuii să rând
realizeze exact, mișcarea Explicaţia,
demonstrația
pe care o spune și o indică 1 min
profesorul.
Pentru ca jocul să fie mai
interesant profesorul
transmite o mișcare, dar
execută altceva. Spre
exemplu spune: palmele la
ceafă, dar le pune pe
frunte etc.
2. Pregătirea -mers normal; 10 m 4 coloane, Stimularea
marilor
organismului -variante de mers: pe câte 8 elevi,
funcțiuni,
pentru efort vârfuri, pe călcâie, pe 10 m respectiv o educarea
percepțiilor
5 min partea exterioară a fiecare ex coloană de 9
temporale și
piciorului, mers fandat, elevi spațiale,
creșterea
mersul piticului; 10 m
interesului, a
- alergare ușoară; fiecare excitabilității
- mers cu respirație; optime a
exercițiu
- alergare cu joc de sistemului
glezne; nervos central.
- mers cu respirație;
- alergare cu genunchii la Observare
piept; sistematică
- mers cu respirație;
- alergare cu pendularea Apreciere
gambelor înapoi; verbală
- mers cu respirație;
- alergare cu pendularea Explicaţia,
gambelor, înainte; demonstrația
- mers cu respirație;
- pas săltat, braț-picior
opus;
- mers cu respirație;
- pas sărit;
- mers cu respirație;
- alergare cu pas adăugat;
- mers cu respirație.
3. Influențarea Complex de exerciții:
Educarea
selectivă a - exerciții pentru cap și
atitudinii
aparatului gât: 2x8 3 coloane, corporale,
câte 8 elevi, corectarea
locomotor • stând depârtat, mâinile pe
respectiv o și deficiențelor
7 min șold, rotirea capului spre de 9 elevi atitudinale și
cele
stânga timpii 1-4 și spre
segmentare,
dreapta timpii 5-8; tonicitate și
troficitate și
• stând depârtat, mâinile pe
suplețe
șold, aplecări ale capului 2x8 musculară,
mobilitate
cu arcuire, timpii 1, 2, 5, 6
articulară,
și extensii ale acestuia, educarea
respirației.
timpii 3, 4, 7, 8;
• stând depârtat, mâinile pe Observare
sistematică
șold, îndoiri ale capului cu 2x8
arcuire spre stânga, timpii Apreciere
verbală
1, 2, 5, 6 și spre dreapta,
Prevenirea
timpii 3, 4, 7, 8; accidentelor şi
pregătirea
• stând depărtat cu mâinile
organismului
pe șold: răsuciri ale pentru
desfășurarea
capului căte dreapta T 1, 2, 2x8
diferitelor
5, 6 și către stânga T 3, 4, acțiuni și
activități
7, 8.
motrice
- exerciții pentru brațe și 2x8 complexe.
umeri:
Exersarea
• stând depărtat, mâinile pe complexului de
dezvoltare
umeri, rotări ale umerilor
fizică
spre înainte, și spre armonioasă
înapoi, 8T, înainte, 8T spre 2x8
Întărirea
înapoi; sănătăţii și
influenţarea
• stând depărtat, brațele pe
aspectului
lângă corp, rotări ale fizic
acestora simultan înainte,
și înapoi, 8T, înainte, 8T
spre înapoi; 2x8
• stând depărtat,
brațele îndoite, palmele la
nivelul pieptului, întinderi
alternative ale acestora
spre înainte lateral cu
extensie și revenire
- exerciții pentru trunchi: 2x8
• stând depărtat,
mâinile pe șold, aplecări
ale trunchiului spre înainte
cu arcuire, timpii 1, 2, 5, 6
și extensia acestuia cu
ducerea brațelor întinse
sus timpii 3, 4, 7, 8;
• stând depărtat, 2x8
mâinile pe șold, îndoiri ale
trunchiului cu arcuire spre
stânga, timpii 1, 2, timpii
5, 6 cu ducerea brațului
întins deasupra capului și
spre dreapta, timpii 3, 4,
timpii 7, 8 cu ducerea
brațului întins deasupra
capului;
• stând depărtat,
mâinile pe șold, răsuciri 2x8
ale trunchiului cu arcuire
spre stânga timpii 1, 2,
timpii 5, 6 și spre dreapta,
timpii 3, 4, timpii 7, 8
• stând depărtat, 10x
mâinile la piept, ca și cum
ar ține o minge, răsuciri
ale trunchiului cu arcuire 2x8
spre stânga timpii 1, 2,
timpii 5, 6 și spre dreapta,
timpii 3, 4, timpii 7, 8
• elice : stând depărtat,
mâinile pe lângă corp,
ducerea brațului drept la
piciorul opus, în timp ce
brațul stâng, este ținut
drept în sus, timpii 1,3,5,7
și ducerea brațului stâng la
piciorul opus, în timp ce
brațul drept, este ținut
drept în sus, timpii 2,4,6,8

- exerciții pentru
membrele inferioare:
• stând depărtat, fandări
laterale către dreapta T 1,
2, 5, 6, și către stânga T 3,
4, 7, 8, cu mâinile în șold.
• stând cu picioarele
apropiate, mâinile pe șold,
sărituri ca mingea , cu
ducerea vărfurilor înainte;
• sărituri cu
apropierea și depărtarea
picioarelor și bătaia
palmelor deasupra capului
Exerciții de respirație
4. Viteza -alergare în tempo de 3/4 Explicaţia,
demonstrația
10 min pe 15-20 m la semnalul 2x 3 coloane,
sonor și ocolirea jalonului, câte 8 elevi, Observare
sistematică
după care se întorc în și o coloană
formație executând din de 9 elevi Apreciere
verbală
mers și mișcări de
respirație.
2x
-ștafetă de viteză pe 15 m
2x
dus până la Jalon și întors ,
fiecare elev predă ștafeta
următorului până se
2x
termină șirul.
-joc de mișcare-”Cursa pe
numere”-presupune ca toți 2x
elevii să primească un
număr în cadrul șirului
propriu iar când profesorul
strigă un număr toți elevii
din fiecare șir alergă până
la jalon, îl ocoloesc și
revin în formație.

5. Handbal -’’Cel mai bun căpitan’’ 1 coloană, Explicaţia,


demonstrația
20 min Fiecare echipă își alege un 2x câte un elev
căpitan. Restul echipei se pe rând Observare
sistematică
va plasa în fața căpitanului
la o distanță de 3-4 m, în Apreciere
verbală
linie cu o distanța de 1 m
2x
între ei. Căpitanul va pasa
și va reprimi mingea de la
fiecare pe rând. Echipa
2x
care termină prima toate
pasele câștigă.
-‘’Mingea prin tunel’’
2x
Colectivul este organizat
pe două șiruri, cu interval
de 3 m între ele, iar
jucătorii la
2x
0,5 m distanță față de
celălalt, stând cu
picioarele depărtate. La
semnal, primul jucător
transmite mingea printre
picioare la jucătorul din
spatele lui, care o
transmite în continuare
până când mingea ajunge
la ultimul jucător. Acesta
aleargă în poziția de
primul jucător și continuă
jocul până când redevine
ultimul. Echipa care
termină prima câștigă
jocul.
’’Mingea peste cap’’
Se execută din aceeași
formație și poziție a
jucătorilor. Mingea se
transmite la jucătorul din
spate pe deasupra capului,
prin oferire și primire cu
ținerea mingii prin apucat.
Jucătorii nu au voie să
privească înapoi în timpul
transmiterii mingii.
Câștigă șirul care a
executat mai repede
transmiterea mingii
folosind toți jucătorii.

6. Revenirea -mers și exerciții de 1:30 min Coloană câte Testarea


organismului după respirație 1 capacităţii de
efort -joc de mișcare: revenire a
3 min Buchețelele 1:30 min elevilor și
Atunci când profesorul scăderea
strigă un număr, elevii
nivelului de
trebuie să se adune la
comanda respectivă în efort
grupe, ex: buchețele-
buchețele câte 3, eleviii se
vor aduna în grupe de câte
3.
7. Aprecieri și -adunarea colectivului; 1:30 Linie pe un Conversația
recomandări -aprecierea activităților 30 sec rând
Evaluare
2 min elevilor în lecție; formativă
-alinierea,salutul și
Formarea
plecarea elevilor
capacității de
apreciere,
autoapreciere
și de practicare
a exercițiului
fizic.

S-ar putea să vă placă și