Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA:15.12.2022

DISCIPLINA: Educație fizică

CLASA : a II-a

LOCUL DE DESFĂȘURARE: (sala de clasă)

EFECTIV: 11 elevi

TEME: - Gimnastică – rulare pe spate, rostogolire înainte din ghemuit în ghemuit ,înainte cu trecere în poziție culcat pe spate/așezat/în poziție ghemuit.

SCOPUL: Dezvoltarea calităților motrice de bază, consolidarea deprinderilor motrice de bază și formarea deprinderilor specifice gimnasticii,

în vederea influențării evoluției corecte și armonioase a organismului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:

O1: să participe la jocul propus, pregătindu-și organismul pentru efort;

O2: să execute exerciții pentru fiecare segment al corpului, urmărind modelele demonstrate;

O3: să efectueze corect elementele de gimnastică demonstrate, cu accent pe poziția capului, a mâinilor și a picioarelor;

O4: să exerseze mișcări demonstrate, acționând la nivelul musculaturii și al spatelui;

O5: să participe cu sociabilitate la activitățile propuse.

TIPUL LECȚIEI: mixt

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: exercițiul, demonstrația, explicația, conversația, jocul


DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


VERIGILE
operaționale
LECȚIEI Obiective CONȚINUTUL LECȚIEI Metode Mijloace Moduri
și de de
procedee învățământ organizare

EVOCARE Se vor organiza elevii pentru buna desfășurare a lecției, asigurându-se Pe parcursul
ordinea și disciplina: - adunarea, alinierea; lecției, se va
-verificarea echipamentului și a stării de sănătate; evalua:
- anunțarea temei și a obiectivelor ce se vor urmări. conversația în linie, pe -capacitatea de d
două organizare;
Se vor efectua exerciții din grupa acțiunilor de front și formație: rânduri
alinieri, întoarceri de pe loc. (fetele în
fluier față, băieții
în spate)

O1
Pentru eficiența activității ce urmează, se vor stimula marile funcțiuni frontal
conversația fluier
printr-un joc, în vederea asigurării unei stări optime de excitabilitate: exercițiul
 Jocul Vulpea și găinușele:
- capacitatea de a
- Elevii sunt răspândiți pe tot terenul. În jurul picioarelor se tra -
participa la un joc,
seazăun cerc care reprezintă „cuibul”. La semnal, „găinușele” ies din
respectând reguli-
cuibare și caută de mâncare. Pe furiș, „vulpile” caută să le prindă, aler -
le și modul de
gându-le. „Găinușele” trebuie să intre într-un cuib. Cele prinse de „vulpi” sau
realizare;
sau care s-au grupat câte 2-3 într-un cuib sunt scoase din joc.
 Exerciții de respirație

Se va relua mersul în coloană și se va realiza formația de gimnastică: în linie, pe -capacitatea de


REALIZAREA trei ordonare, în func-
SENSULUI rânduri, în ție de comenzi;
adâncime

Se vor efectua exerciții analitice, cu influență selectivă, specifice


fiecărui segment, articulație, grupă musculară, în vederea stimulării tonicită-
țiimusculaturii segmentelor corpului și a formării capacității de contracție
și relaxare voluntară a musculaturii.
O2 exercițiul fluier -capacitatea de a
o Exercițiul 1: 3x8 timpi:
frontal, cu executa corect, cu
P.I.: stând depărtat:
execuție spatele drept și
T1-T2: extensia brațului stâng în sus cu arcuire – coborârea
individuală arcuire amplă;
brațului;
T3-T4: extensia brațului drept în sus cu arcuire – coborârea
brațului;
T5-T6: extensia ambelor brațe în sus cu arcuire;
T7-T8: extensia ambelor brațe în jos cu arcuire.
O3 -capacitatea de a
o Exercițiul 2: 3x8 timpi: executa amplu, în
P.I.: stând depărtat cu mâinile pe șolduri: ritm moderat;
T1-T2: îndoire laterală de trunchi, în stânga cu arcui-
re, cu ducerea brațului drept deasupra capului
spre stânga;
T3-T4: idem T1-T2 spre dreapta;
T5-T6: idem T1-T2;
T7-T8: idem T3-T4. explicația
-capacitatea de a
frontal, cu executa corect,
o Exercițiul 3: 2x8 timpi: fluier execuție
P.I.: stând depărtat cu mâinile la ceafă: menținând poziția
individuală corectă a
T1-T2: răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire;
T3-T4: idem T1-T2 spre dreapta; segmentelor
T5-T6: idem T1-T2; corpului asupra
exercițiul cărora se
T7-T8: idem T3-T4. acționează;
O4
o Exercițiul 4: 2x8 timpi:
P.I.: stând depărtat cu mâinile întinse sus, pe lângă cap:
T1-T2: extensia trunchiului cu arcuire;
T3-T4: îndoirea trunchiului cu arcuire înainte, cu
ducerea brațelor spre vârful picioarelor;
T5-T6: idem T1-T2; demonstrația
T7-T8: idem T3-T4.

o Exercițiul 5: 4x4 timpi:


P.I.: stând depărtat cu brațele lateral:
T1: ridicarea genunchiului drept;
T2: revenire la poziția inițială;
T3: idem T1 – stâng;
T4: idem T2.

o Exercițiul 6: 4x4 timpi:


P.I.: stând depărtat:
T1-T2: fandare cu arcuire cu piciorul stâng în față;
T3-T4: fandare cu arcuire cu piciorul drept în față. saltele
 GIMNASTICĂ – 18 min. +/- 1: în 2-3
-Rulare pe spate – consolidare (8 ori) șiruri, cu -capacitatea de
-Rostogolire înainte din ghemuit în ghemuit–învățare (6 ori) execuție executare corectă
conversația individuală a mișcărilor
Se va lucra pe 3 sau 2 șiruri la saltele de gimnastică. explicația propuse;
Din poziția culcat dorsal, cu corpul grupat se vor efectua rulări pe demonstrați
spate, înainte și înapoi. exercițiul
Se explică și se demonstrează rostogolirea înainte din ghemuit în ghe-
muit și se trece la execuție: din ghemuit, odată cu așezarea mâinilor pe
sol, prin împingerea picioarelor se ridică șezuta. Corpul se apleacă, băr-
bia se ține în piept. Contactul cu salteaua începe de pe ceafă, genun-
chii se apropie cât mai mult de piept, iar mâinile apucă genunchii spre
a ajuta gruparea. Revenirea în ghemuit are loc cu ajutorulavântării trun-
chiului și a corpului înainte.

saltele
explicația individual

saltele
 FORȚA – 7 min. +/- 1 exercițiul individual, -capacitatea de a
-Dezvoltarea forței masculaturii abdomenului și a spatelui în ritm executa corect
propriu acțiunile propuse;
Elevii vor lucra la saltele câte 8-10 repetări de 3 ori cu pauze, în care
se vor face exerciții de respirație:
-Șezând, cu sprijin înapoi, ridicarea genunchilor la piept și reve-
nire ( de 3 ori câte 10 repetări, cu pauze de respirație).
- Culcat facial pe burtă, brațele întinse în prelungirea trunchiului, ri-
dicarea acestuia în extensie cu brațele lateral și revenire ( de 3 ori câte 8 re-
petări cu pauze de respirație).

REFLECȚIA O5 În vederea revenirii organismului după efort, elevii sunt antrenați -capacitatea
în jocul Prinde urma: jocul de a participa la
-Două echipe egale. Jucătorii sunt așezați în șir, prinși de mijloc, în echipă un joc, res-
față în față. La semnal, șirurile se vor deplasa; primul din fiecare șir pectând reguli-
caută să prindă coada șirului advers, care, prin schimbarea direcției va le și mani-
căuta să evite prinderea, având în vedere să nu rupă șirul. Cel prins festând suportivi-
trece la echipa câștigătoare. Câștigă echipa cu cei mai puțini prinși și tate;
care n-au rupt șirul.

EXTINDERE Se vor face aprecieri generale și individuale asupra desfășurării lecției explicația frontal -capacitatea de
și se fac recomandări, dacă este nevoie. recepta mesaje.
- Alinierea și salutul
PROIECT DIDACTIC
DATA:13.12.2022

DISCIPLINA: Educație fizică

CLASA : a II-a

LOCUL DE DESFĂȘURARE: (sala de clasă)

EFECTIV: 11 elevi

TEME: - Gimnastică.

Rostogolire înainte.

SCOPUL: Dezvoltarea calităților motrice de bază, consolidarea deprinderilor motrice de bază și formarea deprinderilor specifice gimnasticii,

în vederea influențării evoluției corecte și armonioase a organismului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:

O1: să participe la jocul propus, pregătindu-și organismul pentru efort;

O2: să execute exerciții pentru fiecare segment al corpului, urmărind modelele demonstrate;

O3: să efectueze corect elementele de gimnastică demonstrate, cu accent pe poziția capului, a mâinilor și a picioarelor;

O4: să exerseze mișcări demonstrate, acționând la nivelul musculaturii și al spatelui;

O5: să participe cu sociabilitate la activitățile propuse.

TIPUL LECȚIEI: mixt

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ȘI PROCEDEE: exercițiul, demonstrația, explicația, conversația, jocul


DESFĂȘURAREA LECȚIEI:

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


VERIGILE
operaționale
LECȚIEI Obiective CONȚINUTUL LECȚIEI Metode Mijloace Moduri
și de de
procedee învățământ organizare

EVOCARE Se vor organiza elevii pentru buna desfășurare a lecției, asigurându-se Pe parcursul
ordinea și disciplina: - adunarea, alinierea; lecției, se va
-verificarea echipamentului și a stării de sănătate; evalua:
- anunțarea temei și a obiectivelor ce se vor urmări. conversația în linie, pe -capacitatea de d
două organizare;
Se vor efectua exerciții din grupa acțiunilor de front și formație: rânduri
alinieri, întoarceri de pe loc. (fetele în
fluier față, băieții
în spate)

O1
Pentru eficiența activității ce urmează, se vor stimula marile funcțiuni frontal
conversația fluier
printr-un joc, în vederea asigurării unei stări optime de excitabilitate: exercițiul
 Jocul Vulpea și găinușele:
- capacitatea de a
- Elevii sunt răspândiți pe tot terenul. În jurul picioarelor se tra -
participa la un joc,
seazăun cerc care reprezintă „cuibul”. La semnal, „găinușele” ies din
respectând reguli-
cuibare și caută de mâncare. Pe furiș, „vulpile” caută să le prindă, aler -
le și modul de
gându-le. „Găinușele” trebuie să intre într-un cuib. Cele prinse de „vulpi” sau
realizare;
sau care s-au grupat câte 2-3 într-un cuib sunt scoase din joc.
 Exerciții de respirație

Se va relua mersul în coloană și se va realiza formația de gimnastică: în linie, pe -capacitatea de


REALIZAREA trei ordonare, în func-
SENSULUI rânduri, în ție de comenzi;
adâncime

Se vor efectua exerciții analitice, cu influență selectivă, specifice


fiecărui segment, articulație, grupă musculară, în vederea stimulării tonicită-
țiimusculaturii segmentelor corpului și a formării capacității de contracție
și relaxare voluntară a musculaturii.
O2 exercițiul fluier -capacitatea de a
o Exercițiul 1: 3x8 timpi:
frontal, cu executa corect, cu
P.I.: stând depărtat:
execuție spatele drept și
T1-T2: extensia brațului stâng în sus cu arcuire – coborârea
individuală arcuire amplă;
brațului;
T3-T4: extensia brațului drept în sus cu arcuire – coborârea
brațului;
T5-T6: extensia ambelor brațe în sus cu arcuire;
T7-T8: extensia ambelor brațe în jos cu arcuire.
O3 -capacitatea de a
o Exercițiul 2: 3x8 timpi: executa amplu, în
P.I.: stând depărtat cu mâinile pe șolduri: ritm moderat;
T1-T2: îndoire laterală de trunchi, în stânga cu arcui-
re, cu ducerea brațului drept deasupra capului
spre stânga;
T3-T4: idem T1-T2 spre dreapta;
T5-T6: idem T1-T2;
T7-T8: idem T3-T4. explicația
-capacitatea de a
frontal, cu executa corect,
o Exercițiul 3: 2x8 timpi: fluier execuție
P.I.: stând depărtat cu mâinile la ceafă: menținând poziția
individuală corectă a
T1-T2: răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire;
T3-T4: idem T1-T2 spre dreapta; segmentelor
T5-T6: idem T1-T2; corpului asupra
exercițiul cărora se
T7-T8: idem T3-T4. acționează;
O4
o Exercițiul 4: 2x8 timpi:
P.I.: stând depărtat cu mâinile întinse sus, pe lângă cap:
T1-T2: extensia trunchiului cu arcuire;
T3-T4: îndoirea trunchiului cu arcuire înainte, cu
ducerea brațelor spre vârful picioarelor;
T5-T6: idem T1-T2; demonstrația
T7-T8: idem T3-T4.

o Exercițiul 5: 4x4 timpi:


P.I.: stând depărtat cu brațele lateral:
T1: ridicarea genunchiului drept;
T2: revenire la poziția inițială;
T3: idem T1 – stâng;
T4: idem T2.

o Exercițiul 6: 4x4 timpi:


P.I.: stând depărtat:
T1-T2: fandare cu arcuire cu piciorul stâng în față;
T3-T4: fandare cu arcuire cu piciorul drept în față. saltele
 GIMNASTICĂ – 18 min. +/- 1: în 2-3
-Rulare pe spate – consolidare (8 ori) șiruri, cu -capacitatea de
-Rostogolire înainte din ghemuit în ghemuit–învățare (6 ori) execuție executare corectă
conversația individuală a mișcărilor
Se va lucra pe 3 sau 2 șiruri la saltele de gimnastică. explicația propuse;
Din poziția culcat dorsal, cu corpul grupat se vor efectua rulări pe demonstrați
spate, înainte și înapoi. exercițiul
Se explică și se demonstrează rostogolirea înainte din ghemuit în ghe-
muit și se trece la execuție: din ghemuit, odată cu așezarea mâinilor pe
sol, prin împingerea picioarelor se ridică șezuta. Corpul se apleacă, băr-
bia se ține în piept. Contactul cu salteaua începe de pe ceafă, genun-
chii se apropie cât mai mult de piept, iar mâinile apucă genunchii spre
a ajuta gruparea. Revenirea în ghemuit are loc cu ajutorulavântării trun-
chiului și a corpului înainte.

saltele
explicația individual

saltele
 FORȚA – 7 min. +/- 1 exercițiul individual, -capacitatea de a
-Dezvoltarea forței masculaturii abdomenului și a spatelui în ritm executa corect
propriu acțiunile propuse;
Elevii vor lucra la saltele câte 8-10 repetări de 3 ori cu pauze, în care
se vor face exerciții de respirație:
-Șezând, cu sprijin înapoi, ridicarea genunchilor la piept și reve-
nire ( de 3 ori câte 10 repetări, cu pauze de respirație).
- Culcat facial pe burtă, brațele întinse în prelungirea trunchiului, ri-
dicarea acestuia în extensie cu brațele lateral și revenire ( de 3 ori câte 8 re-
petări cu pauze de respirație).

REFLECȚIA O5 În vederea revenirii organismului după efort, elevii sunt antrenați -capacitatea
în jocul Prinde urma: jocul de a participa la
-Două echipe egale. Jucătorii sunt așezați în șir, prinși de mijloc, în echipă un joc, res-
față în față. La semnal, șirurile se vor deplasa; primul din fiecare șir pectând reguli-
caută să prindă coada șirului advers, care, prin schimbarea direcției va le și mani-
căuta să evite prinderea, având în vedere să nu rupă șirul. Cel prins festând suportivi-
trece la echipa câștigătoare. Câștigă echipa cu cei mai puțini prinși și tate;
care n-au rupt șirul.

EXTINDERE Se vor face aprecieri generale și individuale asupra desfășurării lecției explicația frontal -capacitatea de
și se fac recomandări, dacă este nevoie. recepta mesaje.
- Alinierea și salutul

S-ar putea să vă placă și