Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a II-a Clasa a IV-a


Obiectul: Educaţia fizică Obiectul: Educația fizică
Subiectul: Târâri pe diferite segmente ale corpului, pe banca de gimnastică Subiectul: . Alergare de rezistență. Săritură în lungime cu elan. Jocul: Nu-ți
Obiective operaţionale uda picioarele.
-să însuşească corect exercitiile de tarare pe diferite segmente ale Locul de desfăşurare: terenul de sport
corpului,pe banuca de gimnastica Obiective operaţionale
-să cunoască fazele săriturii; să-şi consolideze fazele săriturii în lungime la groapa cu nisip;
-să cunoască bine tehnica de execuţie; -să execute corect săritura;
-să cunoască mecanismul tararii ; -să execute cu plăcere indicaţiile învăţătorului;
-să fie apt din punct de vedere fizic -să manifeste interes pentru desfăşurarea lecţiei;
-să execute cu plăcere indicaţiile învăţătorului; -să-şi însuşească corect pozițiile fundamentale de prindere şi pasare a
-să manifeste interes pentru desfăşurarea lecţiei; mingii, din jocul de handbal.
-să-si dezvolte spiritul de echipa; -să-şi însuşească mecanismul de bază al prinderii şi pasării mingii de pe
Tipul lecţiei: mixt loc.
Resurse : Tipul lecţiei: mixt
- umane :6 elevi Resurse :
-banca e gimnastica - umane : 10 elevi
- procedurale: expunerea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, - materiale : - mingi de handbal, groapa de nisip,
munca independentă , aprecierea verbală ; - procedurale: expunerea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia,
- forme de organizare : coloane, şiruri munca independentă , aprecierea verbală ;
- forme de organizare : coloane, şiruri
Timp : 45 min. Timp: 45 min.

STRATEGII DIDACTICE: demonstrația, explicația, exersarea, corectarea greșelilor de execuție


MIJLOACE SPECIFICE: exercițiul fizic, întrecerea
RESURSE MATERIALE: ținte, mingi, fluier
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii didactice, forme de lucru,


Veriga lecţiei Conţinuturile învăţării, exerciţii Dozare Observaţii
metode, indicaţii metodice
1 Organizarea -adunarea, 3 min. In linie pe un rând;
colectivului de -alinierea
elevi -salutul ;
-verificarea echipamentului si a stării de
sănătate ;
-prezenta ;
-anunţarea temelor lecţiei ;
2. Pregătirea Variante de mers : 6 min. In coloana câte unul
organismului - mers pe călcâie; Se va folosi şi semnale sonore
pentru efort - mers pe vârfuri, braţele întinse sus în
prelungirea trunchiului;
- cu răsuciri de trunchi ;
- pe călcâie;
- treceri din mers in alergare si invers;
Variante de alergare :
- cu ridicarea genunchilor ; -se atinge uşor şezuta ;
- cu pendularea gambelor înapoi ; -spatele drept ;
- pas sălta ;
- pas sărit ;
- deplasare în poziţii diferite: cu fata, cu
spatele, lateral fata de poziţia de deplasare;
- cu pas încrucişat; -încrucişarea braţelor în faţă, braţ picior
- alergare cu fata ,cu spatele; opus;
-Efectuarea de exerciţii libere: 4x8 In coloana de gimnastică câte patru -sincronizare
Exerciţiul 1
P.I stând depărtat
T1- ducerea mâinilor pe umeri
T2- întinderea braţelor sus oooooooo
T3- ducerea mâinilor pe umeri 4x8 oooooooo
T4- revenirea în stând depărtat O
aducerea braţelor jos
Ex.2. P.I. Stând depărtat, palmele pe
şold
1-2.îndoirea trunchiului spre stânga, 4x8
cu arcuire -picioarele
3-4.idem spre dreapta bine fixate
6x4 pe sol
Ex.3. P.I. Stând depărtat, palmele pe -direcţie şi
şold sincronizare
3 Influenţa
1-2.răsucirea trunchiului spre stânga
selectivă a
aparatului 3-4.idem spre stânga -tălpile fixe,
locomotor 4x8 răsucire
Ex.4. P.I. Stând depărtat, trunchiul amplă,
aplecat, braţele întinse în lateral 6X energică
1-2 îndoirea răsucită d trunchi spre
stânga atingând cu mâna dreaptă -sincronizare
vârful piciorului stâng şi
3-4 idem spre dreapta corectitudine

Ex.5 P.I. Stând, cu palmele pe şold -sincronizare


1-7.sărituri ca mingea, pe loc şi
8 revenire corectitudine
Ex.6 P.I. Stând, depărtat:
1.ridicare pe vârfuri şi ridicarea -braţele şi
braţelor - inspiraţie picioarele
2 revenire în stând depărtat cu întinse
încrucişarea braţelor înainte - -
expiraţie coordonarea
mişcărilor
4. Învăţarea, Clasa IV a – consolidarea săriturii şi a
consolidarea, mişcării de avântare (imitarea mişcărilor de
perfecţionarea şi desprindere de pe un picior, de pe loc, 4x
evaluarea executarea desprinderii de pe un picior din
deprinderilor mers; executarea desprinderii de pe un
motrice picior din mers, apoi din alergare uşoară
,desprindere de pe un picior cu avânt;
b.- învăţarea acţiunilor din timpul zborului
şi aterizării; La dreapta!
- elan 5-7 paşi, bătaie pe un postament, Doi paşi în
aterizare pe piciorul de desprindere;
spate mar
c.- consolidarea elanului şi corelarea o o
acestuia cu celelalte faze ale săriturii Târârea se
o o executa cu
Alergarea de rezistenta
”Culegătorii” o o abdomenul
Într-un cerc se așază mai multe mingi mici, o o lipit de sol,
un apărător va arunca mingile una câte una, o o capul cu
iar culegătorii vor trebui să le prindă, să le O privirea
adune și să le pună înapoi în cerc. 1 min
lucru și 15” pauză. De fiecare data se înainte,
schimbă apărătorul înaintarea se
Clasa a II-a execută cu
Întorc copiii spre dreapta şi restrâng deplasarea
coloanele, formând grupe de 2-4 unui antebraţ
elevi înainte,
- Le demonstrez diferite tipuri de urmată de
târâre : pe abdomen cu sprijin pe deplasarea
antebraţe şi împingere pe vârful celuilalt
antebraţ,
picioarelor.
apoi
Execută şi copiii. împingerea
Melcul după ploaie simultană
Apoi pun două măsuţe în faţa fiecărei
grupe şi le spun că ne vom juca
Melcul după ploaie. Le explic că ei
sunt melcii care au ieşit după ploaie
la soare să-şi caute hrană şi trebuie să
treacă pe sub -dezvoltarea
măsuţe, care sunt frunze pentru calităţii
melci. motrice este
necesara
Exerciţii de orientarea în spaţiu (la
exercitării unui
fluier, dreapta, etc.)) act motric sau
Clasa a IV-a: actiune
Jocul (Aruncă şi fugi) motrica
Elevii aşezaţi pe două şiruri, având
în faţa fiecărui şir la o distanţă de 3-4 metri
un căpitan care are o minge în mână. La
comanda de începere, căpitanul aruncă
mingea primului jucator din şirul său,
acesta o transmite înapoi şi aleargă în
spatele căpitanului. Câstigă echipa cea mai
aliniată, care a terminat prima şi nu a scăpat
mingea.
Reguli :
-Fiecare scăpare a mingii înseamnă un
punct penalizare

5. Revenirea - jocul: „Mingea prin tunel” 7 min. - Se insistă și pe exerciţii de respiraţie


organismului - mers normal cu mişcări de respiraţie
după efort
6. Concluzii, - Reorganizarea colectivului de elevi; 4 min
aprecieri, -Aprecieri asupra obiectivelor propuse;
recomandări -Aprecieri pozitive sau negative asupra În linie pe un rând
activităţii desfăşurate;
- Salutul.

S-ar putea să vă placă și