Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Student /Profesor:
Data: 14 aprilie, 2021
Grupa/clasa : VI -a
Efectivul de elevi : 28, B 17 , F 11
Loc de desfăşurare: sala de sport
Materiale sportive: saltele gimnastică, , jaloane, 1 fluier,

TEME ŞI OBIECTIVE:

1. Dezvoltarea vitezei şi a coordonării;


2. Gimnastica acrobatică: Consolidarea rostogolirii înainte si înapoi din ghemuit în ghemuit şi din
ghemuit in depărtat .
3. Dezvoltarea calităţii motrice: mobilitatea.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Psiho-motorii:
1. să execute corect deprinderile motrice din gimnastica acrobatică învățate;
2. sa execute corect exercitiile .

Cognitive:
1. – dezvoltarea capacităţii motrice generale ale elevilor;
2. – adaptarea unui comportament adecvat in cadrul relaţiilor interpersonale şi de grup;
3. – să denumească deprinderile motrice utilizate;
4.- să descrie exerciţiile.

Afective:
1. – să manifeste interes faţă de activitatea sportivă;
2. – să se bucure de reuşită;
3. - să dovedească încredere în forţele proprii;

Sociale:
1. – să-şi dezvolte spiritul de echipă.

Estetice:
1- să aprecieze mişcările reuşite ale colegilor;
Strategii didactice
Veriga Sisteme de acţionare,
Obiectivele verigii Dozare Forme de Indicaţii Obs.
şi durata exerciţii Metode
lucru metodice
V.1. -începerea organizată a Adunarea, alinierea,raportul si 30’’
Organizarea lecţiei, salutul. 10’’ - în linie pe un - conversaţia; - să răspundă la
colectivului de -captarea atenţiei; -Verificarea prezentei, verificarea 15’’ rând - explicaţia; comenzi;
elevi - asigurarea disciplinei şi tinutei si a starii de sanatate. 15’’ - exersarea. - să păstreze
3’ ordini; -Anuntarea temelor lectiei. 20’’ distanţa
- ridicarea stării -Intoarceri la comanda : la stanga si 40’’
emoţionale și la dreapta 2x
conştientizarea elevilor Joc de atentie: reactie inversa a
asupra temelor lecției; comenzii
-cunoaşterea efectivului de
elevi;
- verificarea stării de
sănătate și a
echipamentului
-creșterea treptată a
V.2 marilor funcții ale - mers normal, urmat de mers 1L -pe mijlocul - exersarea; - să răspundă la
Pregătirea organismului; în cadenţă; sălii in coloană - demonstraţia; comenzi;
organismului (respirație, circulație, - mers pe vârfuri cu braţele 1l cate 2 - observaţia - să păstreze ritmul
pentru efort transpirație, creșterea sus; 1L -explicaţie. de execuţie
7’ temperaturii), creșterea - mers pe călcâie cu braţele la 1d - în coloană câte
excitabilităţii sistemului nervos spate; 1l doi;
central la un nivel optim, care - mers ghemuit cu mâinile la 1d
să permită desfășurarea spate 1L
activității în ritm normal și - alergare uşoară; 1d
plăcut; - alergare cu joc de gleznă; 1l
-îmbunătățirea nivelului - mers cu relaxare; 1L
percepțiilor spațio- - alergare cu genunchii sus; 1d
temporale; - mers cu exerciţii de 1d
respiraţie; 1d
- creșterea capacității de a - alergare cu pendularea 1d
depune efort din ce în ce gambelor 1d
mai ridicat; - alergare ascutita;
- pas saltat
- pas sarit
- alergare cu pasi adaugati.
- alergare lansata.
V.3. - formarea unei Ex.1. Stând față -n față cu brațele
Influenţarea ținute/atitudinii corporale înainte palmă -n palmă : - să păstreze locul
selectivă a corecte; T1- îndoirea simultană a brațelor cu Din linie pe un în formaţie;
aparatului - întărirea tonusului înclinarea trunchiului înainte; 4x4T rând în coloană - să execute corect
locomotor muscular; T2- întinderea brațelor și revenire în cate 4 prin arc exerciţiul;
7’ - prevenirea și corectarea P.I. ; de cerc -descrierea;
unor atitudini sau T3- ridicarea brațelor sus și - exersarea;
deficienţe fizice; înclinarea trunchiului înainte cu - demonstraţia;
- educarea percepţiilor apăsare pe umeri ; - explicaţia;
spaţio-temporale şi a T4- coborârea brațelor cu revenire în - aprecierea.
ritmului; P.I.
- îmbunătățirea mobilităţii
articulare și elasticităţii Ex.2. Stând față -n față cu brațele
musculare; înainte palmă -n palmă: - să menţină
- îmbunătățirea T1- “ B” îndoaie brațele cu spatele drept;
coordonării și a capacităţii înclinarea trunchiului înainte ; - să urmărească
de control; T2- revenire în P.I. ; direcţia de
-adaptare a actului T3-ducerea brațelor lateral cu 4x8T execuţie.
respirator. înclinarea trunchiului înainte ;
Prin realizarea exercițiilor T4- revenire în P.I. ;
în această verigă se obține: T5 -8-idem cu celălalt executant .
- pregătirea organismului
pentru realizarea temelor Ex.3. Stând față -n față apucat de
lecţiei; mâini încrucișat, înainte jos :
- formarea obişnuinţei de T1- răsucirea trunchiului spre Privirea este
practicare independentă a stânga cu ducerea brațului stâng orientată catre
exerciţiilor de dezvoltare lateral jos ; palma
fizică generală T2- revenire în P.I. ; 4x4T
T3- răsucirea trunchiului spre
dreapta cu ducerea brațului drept
lateral jos ;
T4- revenire în P.I.
Spatele drept
Ex.4. Stând depărtat față -n față :
T1 aplecarea trunchiului înainte cu
așezarea mâinilor pe umerii
partenerului ; 4x4T
T2- răsucirea trunchiului spre stânga
;
T3- răsucirea trunchiului spre
dreapta ;
T4- ridicarea trunchiului cu revenire
în P.I. - să păstreze locul
şi distanţa între ei;
Ex.5. Stând față -n față apucat de
mâini, brațele înainte : - să menţină
T1- fandare înainte cu piciorul stâng spatele drept.
cu ridicarea brațelor sus și apăsare
pe umeri ;
T2- revenire în P.I. prin apropierea
piciorului fandat ;
T3- fandare înainte cu piciorul
drept cu ridicarea brațelor sus și 4x4T
apăsare pe umeri ;
T4- revenire în P.I. prin apropierea
piciorului fandat.

Ex.6. Stând spate -n spate agățat


la coate:
T1- îndoirea genunchilor în stând 4x4T
ghemuit;
T2- întinderea lor cu revenire în P.I.
;
T3- îndoirea trunchiului înainte cu
apucarea mâini partenerului ;
T4- ridicarea trunchiului cu revenire
în stând spate -n spate .

Ex.7. Stând depărtat spate-n


spate: 2x4T
T1-îndoirea trunchiului înainte cu
apucarea mâinilor între picioare;
T2- ridicarea trunchiului cu revenire
în P.I.;
T3- pas înainte cu piciorul stâng cu
ridicarea brațelor prin lateral sus și
apucarea mâinilor;
T4- pas înapoi și coborârea brațelor
prin lateral cu revenire în P.I.

Ex.8. Stând pe un picior față-n 2x8


față, celălalt picior îndoit ridicat
înapoi apucat cu mâna glezna:
T1-4- sărituri pe loc pe piciorul stg
cu intoarcere 360grade
T5-8- sărituri pe piciorul drept cu
intoarcere 360 grade
V.4 - creşterea indicilor Dezvoltarea vitezei şi a
Educarea diferitelor forme de coordonării; 9min
vitezei şi manifestare a vitezei - demonstraţia
coordonării Ștafetă 1: - exersarea;
(reacţie, execuţie,
9’ -se fac două echipe, primul elev - observaţia;
repetiţie, deplasare, având în mână un cerc mic Două grupe în -conversaţia;
accelerare); -în fața lor la 15 m au așezat un linie pe un rând - aprecierea. -Suprevegherea
- creşterea indicilor jalon față în față efectuării corecte a
diferitelor forme de -la semnal trebuie să alerge pănă la exercitiilor
manifestare a coordonării jalon și să așeze cercul mic peste el, 2x
(generale şi specifice). după care aleargă înapoi și atinge
mâna celui care urmează
Educarea supleței
-după ce următorul a fost atins de
mână, are voie să pornească să
aducă cercul înapoi și să îi transmită
următorului din rând
-câștigă echipa a cărei jucători au
terminat pe rând cursa și a ajuns în
față cel care a deschis jocul

Stafeta 2: pe 2 coloane,primul din


fiecare coloana transmite mingea pe 2x
deasupra capului din mana in mana
fara sa o arunce pana ajunge la
ultimul,acesta o prinde si alearga -pe 2 coloane
printre toti colegii lui pana ajunge in
fata dupa care transmite si el la
randu i mingea pana cand cel care a
inceput ajunge inapoi in fata;castiga
echipa care a terminat prima
V. 5 - în stadiul de învăţare a
Învăţarea, acţiunilor motrice noi se Gimnastica acrobatică:
consolidarea, urmărește formarea unei Consolidarea rostogolirii înainte si - observarea -să execute
perfecţionarea înapoi din ghemuit în ghemuit şi sistematica; conform
reprezentări corecte şi
şi evaluarea din ghemuit in depărtat . -demonstraţia; modelului;
deprinderilor clare dar și însuşirea -exersarea; -să respecte
motrice mecanismului de bază; - -Rulari pe spate 4x -conversaţia; indicaţiile
11’ în stadiul de consolidare -Sprijin ghemuit ,rostogolire -aprecieri profesorului;
a acţiunilor motrice noi inainte din ghemuit in ghemuit cu 4x stimulative;
învăţate se urmărește accent pe grupare - pe 4 coloane
formarea stereotipului -Rostogolire inainte din ghemuit
in ghemuit executata sub control si 4x
dinamic și automatizarea
corectarea pe momente si faze. -Se lucreaza 4-5
parţială sau totală a -Rostogolire inainte din ghemuit 4x elevi la saltea
deprinderilor motrice; - în in departat cu accent pe departarea
stadiul de perfecţionare a si intinderea picioarelor
deprinderilor şi formarea -Rostogolire inapoi din ghemuit 4x
priceperilor presupune se in departat: -rulari dorsale cu
urmărește formarea apucarea genunchilor la piept.
-rostogolire inapoi din
capacităţii de aplicare a
ghemuit in departat.
deprinderilor motrice în
condiţii variate
(capacitate de
generalizare) și formarea
priceperilor motrice
complexe;
în stadiul de evaluare a
nivelului de însuşire a
cunoştinţelor, -
deprinderilor şi
priceperilor motrice noi
învăţate se urmărește
verificarea acţiunilor noi
însuşite și aprecierea
acţiunilor noi însuşite;
V.6 - creşterea indicilor Dezvoltarea calităţii motrice
Dezvoltarea formelor de manifestare a mobilitatea 10' -observarea -să execute
Calităţii forţei (dinamică, statică, -Culcat dorsal- ridicarea piciorului 1x8 rep -demonstraţia; exerciţiile cu
motrice intins la verticala(stg respectiv -exersarea; amplitutine mare;
generală, locală);
mobilitatea dreptul) 1x8 rep -conversaţia; -să respire corect.
10’ creşterea indicilor -aprecieri
formelor de manifestare a -Culcat dorsal- rotarea piciorului
sus-lateral-jos stimulative.
rezistenţei ( generală, 1x8rep pe perechi,
specifică); -Asezat fata in fata cu un partener
apucat de maini si picioarele
departate: tragerea colegului de
maini si mentinerea lui 3-4 secunde
in punctul maxim 1x8 rep

- Stand cu sprijinul mainilor pe o


sipca: -câte 1 la spalier;
*T1-8 Pendulari inainte-
inapoi cu piciorul stang
*T1-8 Pendulari inainte-
inapoi cu piciorul drept 4x8 rep
-Pe perechi din culcat
dorsal,apucat colegul de glezna: -pe perechi
*T1-4 Ridicarea piciorului 2x
sus intins o data cu ducerea bratelor
sus si revenire
*T5-8 Idem cu celalalt
picior

V.7 - revenire parţială şi - alergare uşoară; 1L


Revenirea treptată a marilor funcţiuni - mers cu exerciţii de 15 m - în coloană câte - exersarea - să efectueze
organismului ale organismului; respiraţie; 15 m unul; - demonstraţia corect exerciţiile
după efort - relaxarea musculară şi - mers cu exerciţii de relaxare. de respiraţie.
2’ nervoasă; - reorganizarea colectivului de
- întărirea reflexului de elevi;
postură
- evaluarea globală a
V.8 lecţiei; - aprecieri pozitive şi negative - în linie câte - conversaţia
Concluzi şi -conştientizarea elevilor asupra activităţii desfăşurate; unul;
aprecieri asupra modului de - salutul.
1’ participare la lecţie;
-formarea capacităţii de
autoapreciere şi orientarea
activităţii independente;
- încheierea organizată a
lecţiei.

S-ar putea să vă placă și