Sunteți pe pagina 1din 4

Plan de lecție

Teme și obiective operaționale ale lecției:


1. Gimnastică acrobatică: Podul de jos;
- învățarea corectă a execuției podului de jos.
2. Complex exerciții forță abdomen: Să arate o execuție corectă;
rapiditate, concentrare.
Metode și procedee materiale folosite: explicația, demonstrația, exercițiul, corectarea, exersarea,
jocul dinamic, fluier, mingi, gantere, saltele, jaloane, capete.

Desfășurarea lecției

Verigi și durată Conținut Dozare Formații de lucru


Indicații
metodice
1. Organizarea - alinierea; 1 min În linie pe un Băieții în flancul
colectivului de - salutul; 30 sec rând stâng iar fetele în
elevi - controlul xxxxxxxxxxxxxx flancul drept
echipamentului;
- anunțarea
temelor;
- întoarceri la
comandă;
- întoarceri la
stânga împrejur.
2. Pregătirea a) Mers și a) o diagonala În coloană câte - brațele întinse
organismului variante de mers: o latură unul sus;
pentru efort - mers pe vârfuri o diagonala x - spatele drept;
cu brațele întinse o latură x - brațele pe lângă
sus; x corp;
- mers pe călcâie x - palmele pe
cu mâinile la x genunchi;
spate; x - piciorul opus
- mers pe partea x fandării înainte
internă a labei x întins.
piciorului; x
- pasul uriașului; x
- mers normal. x

b) Alergare și b) 2 min În coloană câte - pendularea


variante de 30 sec unul gambei înapoi;
alergare: o diagonală x - desfacerea
- alergare ușoară; o latură x brațelor și
- revenire mers; o diagonală x întinderea
- alergare cu o latură x acestora la
pendularea o diagonală x nivelul umerilor;
gambei înapoi; o latură x - alergare
- alergare laterală o diagonală x imaginară printre
cu pas adăugat; o latură x jaloane, spatele
- alergare x drept, joc de
șerpuită; x brațe, accentul se
- pas săltat; x pune pe braț-
- revenire mers; x picior opus,
- alergare de x ridicarea
viteză; x genunchiului
- mers și formarea piciorului din
coloanei de față cât mai sus.
gimnastică.
3. Influența Dispunerea În linie pe 2 spatele drept
selectivă a coloanei de elevi rânduri
aparatului în linie pe două xxxxxxxxxxxxxx
locomotor rânduri xxxxxxxxxxxxxx
Ex.1: stând 15 sec spatele drept
depărtat, privirea înainte
picioarele la
nivelul umerilor,
cu mâinile pe
șolduri;
- rotarea capului 15 sec
de la stânga la
dreapta 8 x.
Ex.2: Stând
depărtat
- mâinile pe umăr, 2x8T idem spatele drept
rotarea brațelor
înainte 8 T și
înapoi 8 T.
Ex.3: Stând Idem
depărtat, brațele
îndoite din coate
la nivelul
pieptului
- flexia și extensia
brațelor.
Ex.4: PI Stând - genunchii
depărtat cu întinși, fără
mâinile pe șolduri deplasarea
- răsucirea picioarelor;
trunchiului spre 2x8T idem - brațele întinse.
stânga și dreapta.
Ex.5: stând
depărtat cu - piciorul din
brațele lateral - spate întins,
extensia sprijin cu
trunchiului cu palmele pe
arcuire T1-2, cu genunchi, fără
aplecarea deplasare înainte.
trunchiului cu
arcuire T3-4.
4. Calități - Cățărare și 4-5 x Elevii împărțiți În linie, unul în
motrice - coborâre pe în 4 șiruri spatele celuilalt
îndemânarea spalier cățărare
coborâre
5. Învățarea Tema 1 Observare
consolidarea Gimnastica 4-5x sistematică
perfecționarea acrobatică poziția brațelor
evaluarea 1. Repetarea Pe 3 șiruri a picioarelor
deprinderilor elementelor Lucru la saltea ridicarea
și/sau învățate: simultană
priceperilor - cumpăna pe un 4-5x a picioarelor
motrice picior; apropiate și
25 min - stând pe 4-5x drepte
omoplați; susținerea
- rostogolire din 4-5x bazinului cu
ghemuit în mâinile
ghemuit înainte; poziția ghemuit
- rostogolire din 4-5x cu capul în piept,
ghemuit înainte în brațele înainte
depărtat. întinse
2. Podul de jos
Tema 2
Complex ex. de
forță - abdomen
1. Culcat pe saltea 3x - pe 2 rânduri cu - observarea
- ridicarea distanță și sistematică
picioarelor - intervale între ei - explicații
coborâre 15-17x; - aprecieri
2. Stând, sprijin 3x - lucru la saltea verbale
pe palme și - împărțiți în sală
picioare, corpul cu distanțe și
îndoit din bazin - intervale
mișcare de
picioare față -
spate (pedalare cu
schimbare de
poziții picioare).
3. Jos, la sol, 3x - menținere 30
stând pe coate sec
sprijinit și vârful
picioarelor,
corpul întins în
linie dreaptă -
menținere.
6. Dezvoltarea, Executare 2x Elevii așezați Cu mâinile
educarea sau genuflexiuni într-o linie cu întinse înainte,
verificarea 12 (B) interval de braț spatele drept,
calităților 10 (F) drept întins între privirea înainte,
motrice - forță ei. picioarele ușor
sau rezistență depărtate
7. Revenirea - alergare ușoară; o În coloană câte - coordonarea
organismului - mers cu mișcări Diagonală unul respirației
după efort de relaxare a o - scuturări de
membrelor diagonală picioare și brațe
inferioare și
superioare;
- mers cu ex. de
respirație
8. Aprecieri și - aprecieri asupra În linie pe un
recomandări desfășurării rând
lecției;
- evidențieri
pozitive și
deficiențe;
- recomandări
pentru elevii care
nu execută corect;
- aprecieri asupra
comportamentului
elevilor;
- alinierea, salutul
și părăsirea sălii
de sport în mod
disciplinat.

S-ar putea să vă placă și