Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECŢIE

SCOALA NR. 29
PROFESOR : BOBARU MIRELA
CLASA : a V-a D
EFECTIV : 20 elevi ( 10 fete şi 10 băieţi)
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport
DIMENISUNILE TERENULUI: 25m lungime, 15 m latime.
DURATA 50 minute.
MATERIALE FOLOSITE: steguleţe (rosii,albastre), greutăţi (1 kg), obstacole (jaloane), fluier.

TEME : 1. Dezvoltarea motricitatii generale prin jocuri si stafete


2. Dezvoltarea vitezei de reacţie şi de execuţie, la stimuli auditivi şi vizuali, în acţiuni motrice complexe

SCOPUL: 1.-consolidarea parcurgerii unui traseu aplicativ.


2.-exersarea vitezei de reacţie şi de execuţie la stimuli auditivi şi vizuali.

OBIECTIVE : 1.Menţinerea stării optime de sănătate a elevilor şi creşterea capacităţii de adaptare la factorii de mediu
2.Manifestarea spiritului de echipă şi de întrecere, în funcţie de un sistem de reguli acceptate-să respecte
regulile jocului propus;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR. VERIGI CONŢINUT FORMAŢII INDICAŢII
CRT. (ETAPELE LECŢIEI) -MIJLOACE DE REALIZARE- DOZARE DE METODICE EVALUARE
ŞI DURATĂ LUCRU
1. Organizarea -alinierea; -20’’ -Receptivitatea
colectivului de elevi -raportul; -20’’ şi interesul
(3 minute) -salutul; -10’’ -în linie pe un -„Drepţi!” elevilor.
-controlul echipamentului şi -30’’ rând -Răspunsul
verificarea stării de sănătate; adecvat la
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -1’ -„La stân-GA!” comenzi.
-exerciţii de întoarceri de pe loc la -40’’ -„La dreap-TA!”
stânga şi la dreapta.
2. Pregătirea a). Mers şi variante de mers: -„Cu stângul înainte,
organismului pentru -mers normal; MARŞ!”
efort -„ Spatele drept! Mişcă -Corectitudinea
(5 minute) braţele!” execuţiei
-mers pe vârfuri cu braţele întinse -„Sus braţele!” variantelor de
sus; a). 2 min. -în coloană mers şi de
-mers pe călcâie cu braţele câte unul -„Îndreaptă spatele!” alergare.
încrucişate la spate; -Observarea
-mers ghemuit cu palmele pe -„Genunchii apropiaţi! sistematică.
genunchi; Palmele se sprijină pe -Frecvenţa de
genunchi!” execuţie a
-mers cu exercitii de respiratie; -„Trageţi aerul pe nas şi îl mişcărilor.
daţi afară pe gură! La un -Amplitudinea
pas inspirăm, la următorul actului
expirăm!” respirator,
b). Alergare şi variante de alergare: coordonarea lui
-alergare uşoară; -„ Păstrează distanţa!” cu mişcarea
-alergare de viteză; braţelor şi
-alergare cu joc de glezne; b).3 min. -în coloană -„Sus genunchii! Mişcă păşirea
-alergare cu forfecarea picioarelor câte unul braţele!” picioarelor.
inainte; -„Călcâiele la şezută!”
-alergare cu genunchii sus; -„Din alergare uşoară, la
semnalul fluierului -Aprecieri
-alergare cu pendularea gambei schimbăm direcţia de individuale şi
înapoi; alergare. Ultimul devine colective.
-alergare cu schimbare de direcţie; primul!” -Răspunsul
-alergare cu pas adăugat; -„Mişcă braţele! Păstrează adecvat la
-exerciţii de respiraţie; distanţa!” comenzi.
*Variantele de alergare se -Amplitudinea
alternează cu mersul actului
normal. respirator,
-„Trageţi aerul pe nas şi îl coordonarea lui
daţi afară pe gură! La un cu mişcarea
pas inspirăm, la următorul braţelor şi
expirăm!” păşirea
picioarelor.

3. Influenţarea selectivă Complex de exerciţii cu steguleţe:


a aparatului locomotor I : P.I. -stând depărtat 2x 8t -Corectitudinea
(8 minute) execuţiilor.
-Localizarea
T- aplecarea capului spre stânga;
mişcării la
T-revenire la P.I.;
nivelul
T-aplecarea capului spre dreapta; articulaţiei, cap-
T-revenire la P.I.; gât,
T-extensia capului înapoi; amplitudinea
T-revenire la P.I.; mişcării.
T-aplecarea capului înainte;
T-revenire la P.I.

II: P.I. -stând

2x 8 t -Coordonarea
T-ridicarea braţelor spre înainte sus
mişcărilor la
simultan cu ridicare pe vârfuri;
întregul colectiv
T-braţele sus, revenire pe toată
şi echilibrul.
talpa;
T-coborarea bratelor prin lateral jos -Observarea
simultan cu ridicare pe varfuri sistematică.
T-revenire la P.I.
T-T = T- T
-Aprecieri
individuale şi
III: P.I.- stând departat
-„Trunchiul drept, întins! colective.
Întinde braţele! Priveşte
T-fandare inalta lateral pe piciorul înainte!”
stâng, braţele lateral;
T-revenire
T3- fandare inalta lateral pe piciorul
drepte, braţele lateral;
T4-revenire
-Coordonarea
T5-fandare inalta spre inainte pe 3x 8 t mişcărilor la
piciorul stang,simultan cu ridicarea întregul
bratelor sus colectiv.
T6-revenire
T7- fandare inalta spre inainte pe
piciorul drept,simultan cu ridicarea
bratelor sus
T8-revenire 3x 8 t -Situarea
segmentelor în
planurile
IV: P.I. -stând mult departat indicate,
amplitudinea
T-ducerea braţelor spre înainte, mişcării.
sus;
T-fandare laterală stânga cu
ducerea braţelor spre stânga;
T-revenire în stând, prin impulsia 3x 8 t -Îndoirea
piciorului stâng piciorului care
T-ducerea braţelor jos pe lângă fandează,
corp; celălalt întins,
T-T(fandare laterală dreapta)=T- menţinerea
T. echilibrului,
situarea braţelor
în planurile
indicate.
V: P.I.- ghemuit, braţele sus, steag

în fiecare mână:

-Poziţia capului
T-T-ridicare în stând cu
3x 8 t în timpul
încrucişarea steagurilor;
genuflexiunii,
T-stabilirea steagurilor lateral; amplitudinea
T-revenire în ghemuit ,cu mişcării,
steagurile jos; încadrarea în
T-T repetare T- T. ritm.

4. Realizarea temelor Tema nr.1: dezv motricitatii


(20 minute) generale prin jocuri si stafete
Explicarea traseului: -Corectitudinea
-coloană câte şi respectarea
1.-săritură pe un singur picior cu unul parcurgerii
deplasare; etapelor
2.-ridicarea de pe sol a unei greutăţi; traseului
3.-ocolire de obstacole; aplicativ.
4.-depunerea greutăţii pe sol; *Se explică elevilor
5.-alergarea până la următorul tehnicile de execuţie, cu
obstacol; demonstraţie, pentru fiecare
6.-ocolirea obstacolului şi alergare -de 2 ori -coloană câte etapă componentă a -Respectarea
în sens opus; doi traseului aplicativ. tehnicii de
7.-ridicarea greutăţii şi ocolirea execuţie.
obstacolelor;
8.-depunerea greutăţii la locul ei
iniţial;
9.-săritură într-un picior, cu
deplasare;
10.-aşezare în spatele şirului.
*Se exersează parcurgerea acestui -în coloană
traseu aplicativ în coloană câte unu câte doi
şi apoi sub formă de concurs în
coloană câte doi.
Tema nr.2 :Viteza de reacţie şi
de execuţie la stimuli auditivi
şi vizuali în acţiuni motrice
-Alergare
complexe -o dată corectă, răspuns
Ex. 1: la semnal auditiv-plecare în prompt la
alergare accelerată până la obstacol, semnal.
ocolirea obstacolului ,întoarcere în
alergare accelerată, aşezare la coada
şirului. -de şapte *Se explică etapele
Ex.2 : la semnal vizual-steguleţ ori exerciţiilor. -Testarea
roşu-stând cu mâinile pe şold; la nivelului de
semnal vizual-steag albastru-stând atenţie.
ghemuit cu mâinile pe şold. -o dată
Ex. 3 : plecare în alergare accelerată
la semnal vizual, oprire şi repornire -Răspuns
în alergare accelerată la semnal prompt la
auditiv, ocolirea obstacolului şi comenzi, viteza
aşezare în spatele şirului. -o dată de reacţie şi de
Ex.4 : plecare la semnal vizual în execuţie.
săritură pe două picioare cu
deplasare; la semnal auditiv trecere
în săritură pe un singur picior cu
deplasare; ocolirea obstacolului şi
aşezare la spatele şirului.
5. Dezvoltarea calităţilor Joc dinamic : „Cursa pe
motrice de bază numere”
(7 minute) Clasa este împărţită pe două şiruri
paralele ,egale numeric,la intervale -Păstrarea
de două lungimi de braţ unul de intervalului.
celălalt. Componenţii echipelor vor -de trei ori -în doua -Se explică, cu
fi numerotaţi de la 1 la 10. La pentru coloane demonstraţie regulile -Respectare
semnalul: „ Avem cursă pentru fiecare jocului. regulilor
numărul…”, numărul strigat din număr jocului.
fiecare echipă iese prin dreapta -„Avem cursă pentru
şirului, ocolindu-l ,apoi pe ultimul şi numărul…!” -Alergare
se întorc la locul lor, reluându-şi corectă,
poziţia iniţială. Jucătorul care ajunge promptitudinea
primul va acumula un punct pentru răspunsului la
echipa lui. Câştigă echipa care a semnal.
strâns cele mai multe puncte.
6. Revenirea -mers cu mişcări de relaxare a -Testarea
organismului după membrelor inferioare şi superioare; -2-3 ture -în coloană -„Inspiră pe nas! Expiră pe capacităţii de
efort(reducerea -alergare uşoară; de teren câte unul gură!” revenire a
marilor funcţiuni) -mers cu exerciţii de respiraţie; -„Scutură braţele!” elevilor.
(4 minute)
7. Aprecieri şi -aprecieri asupra desfăşurării orei;
recomandări -evidenţieri pozitive şi deficienţe; -în linie pe un
(3 minute) -recomandări pentru elevii care nu rând
execută corect;
-aprecieri asupra comportamentului
elevilor;
-alinierea, salutul şi părăsirea -în coloană
terenului de sport în mod disciplinat. câte unul

S-ar putea să vă placă și