Sunteți pe pagina 1din 3

Școala Gimnazială “ George Călinescu” , Iași

Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com

Proiect didactic

Propunător : Prof. Drd. Corduneanu Flaviana

Aria curriculară : Sănătate și motricitate

Disciplina : Educație fizică și sport

Unitatea de învățare : Elemente de organizare a activităților motrice

Unitatea tematică : „O lume dispărută”

Subiectul lecției : Forme de organizare a activităților motrice. Joc dinamic: Buchețelele

Scopul : formarea deprinderii de a alerga și dezvoltarea capacității de a respecta reguli pentru


desfășurarea optimă a unor jocuri dinamice ;

Obiective operaționale:

- să execute corect variantele de mers şi alergare;

- să execute corect exerciţiile de dezvoltare fizică generală;

- să respecte regulile jocului ;

- să execute corect exerciţiile vizând mişcarea diferitelor segmente de corp pentru optimizarea
dezvoltării fizice;

- să coordoneze mişcările proprii cu mişcările prezentate şi cu cele ale colegilor săi ;

Metode și procedee: explicatia, exercitiul, demonstratia, jocul

Forma de organizare: frontal, individual

Durata: 35-40 minute

Comunicare în limba română - “Găsește obiectul ascuns!”;


Matematică și explorarea mediului : Adăpost pentru Dino (utilizarea formelor geometrice în
realizarea unor lucrări) ; Unde, când și de ce au dispărut dinozaurii? (convorbire)
Dezvoltare personală : “Ghemul magic”

Educație fizică și sport: Elemente de organizare a activităţilor motrice. Joc dinamic Buchețelele;
Școala Gimnazială “ George Călinescu” , Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea
activităţii Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set anticipativ - organizarea colectivului de elevi în
a) Moment verea asigurării condițiilor optime
introductiv pentru desfășurarea activității ; conversația frontal
Elevii clasei pregătitoare formează
un cerc – alinierea, salutul,
verificarea stării de sănatate
Copiii vor fi organizați în cerc .Îi voi
infoma că astăzi vom învața câteva în cerc, capacitatea de a
b) Captarea forme de organizare a activității conversația în linie pe se organiza în
atenţiei care ne ajută să desfășurăm ora de un rând cerc sau în linie
educație fizică și sport. În partea a pe un rând;
doua a orei vom desfășura un joc
dinamic.
2. Anunţarea Le precizez că pentru tema de astăzi evaluarea
temei şi a voi acorda o atenție sporită felului în conversația, curiozităţii şi a
obiectivelor care respectă comenzile primite. Voi cxpicația în cerc gradului de
mai viza corectitudinea execuției interes
mișcărilor și respectarea regulilor manifestat de
jocului dinamic. elevi faţă de
tema anunţată;

3. În coloană câte 1 :
Reactualizarea -mers în cadenţa
cunoștințelor -mers pe vârfuri cu braţele sus capacitatea de a
- mers pe cǎlcâie cu palmele la ceafǎ
a) Pregătirea executa corect
- mersul piticului
organismului variantele de
-exerciţii de respiraţie
pentru efort -alergare uşoarǎ mers și alergare;
-alergare cu cǎlcâiele atingând şezutul
- alergare cu genunchii la piept
- mers în coloanǎ câte unu cu exerciţii
de respiraţie

b) Influențarea În coloană câte doi :


aparatului Complex de dezvoltare fizicǎ generalǎ
Ex.1 ,,Rotim capul”
locomotor
P.I.- stând depǎrtat, cu palmele pe
şolduri
T1,5: -aplecarea capului înainte; capacitatea de a
T2,6: -aplecarea capului înapoi; executa corect
T3,7-4,8: -rǎsucirea capului spre stânga exercițiile de
( dreapta) dezvoltare fizică
EX.2,,Bate vântul” generală;
P.I.- stând depǎrtat, cu braţele pe
şolduri
T1,3:-îndoirea trunchiului lateral stânga
(dreapta);
T2,4:- revenire în poziţie iniţialǎ.
Ex.3 ,,Pǎpuşa face gimnasticǎ ‘’
P.I.- stând depǎrtat
T1,3,5,7 :-ducerea braţelor prin lateral
sus ;
T2,6 :- coborârea palmelor pe umeri ;
T4,8 : revenirea în P.I.
Ex. 4 ,,Ne uitǎm dupǎ fluturi “
Școala Gimnazială “ George Călinescu” , Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
P.I.- stând depǎrtat, mâinile la frunte ;
T1-2, 5-6, 3-4,
7-8 : rǎsucirea trunchiului spre stânga capacitatea de a
(dreapta) cu arcuire:
executa corect
Ex .5 : ,,Cercuri cu piciorul’’
exercițiile care
P.I.- Stând cu mâinile pe şold
T1-4 –descrierea unui cerc pe sol cu vizează diferite
vârful piciorului stâng segmente;
T5-8 -descrierea unui cerc pe sol cu
vârful piciorului drept
Ex .6 :-,,Sǎri minge’’ P.I.-Stând cu
mâinile pe şold
T1-4 –sǎrituri pe ambele picioare
4. Dirijarea Deprinderi motrice de bază - Pasul
învățării de alergare. Explicarea și
demonstrarea alergării corecte.
capacitatea de a
Voi explica regulile jocului : elevii - și însuși și
vor alerga (voi insista pe alergarea respecta regulile
corectă) și la comanda cadrului jocul didactic jocului ;
didactic vor forma grupe de 2, 3 sau învățarea prin în perechi
4 elevi. Voi preciza că este un joc cooperare
care le solicită atenția și voi observa conversația
dacă respectă reperul sarcina atunci
când se grupează.

Pentru ca elevii să -și însușescă


regulile jocului vom executa jocul de
probă. Voi încuraja elevii să respecte
regulile jocului; nerespectarea
acestora exclude elevul din joc.

5. Încheierea Revenirea organismu-lui după efort


activităţii O7
Joc linistitor – “Zboară frunzele” gradul de
implicare și
Copiii stau jos, în cerc şi la comanda conversația interesul
educatoarei “Zboară frunzele”, ei manifestat în
vor sulfa de pe palme frunze activitate;
imaginare în scopul de a le înǎlţa cât
mai sus(prin respiraţii ample).

Se apreciază modul de execuţie al


exerciţiilor.
Voi face aprecieri individuale sau
colective legate de implicarea
elevilor în activitatea propusă.

S-ar putea să vă placă și