Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data :20.02.2022
Şcoala: Generală Nr.2,Dumeni
Clasa: a-III-a
Profesor înv. primar:Romaniuc Ionela
Aria curriculară: Educaţie fizică, sport şi sănătate
Disciplina : Joc şi mişcare
Unitatea tematică :În prag de vacanță-Stil de viață activ
Domeniul:Capacitate psiho-motrica
Subiectul lecţiei: Jocuri de mişcare şi ştafete cuprinzând variante de alergare cu transport si punere de obiecte/„Ocolirea obstacolelor”
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi motrice
Scopul lecției: Dezvoltarea capacităţii elevilor de a realiza jocuri de mișcare și ștafete cuprinzând deprinderi motrice de bază și
educarea sentimentelor şi convingerilor morale pozitive (fair-play, respect, colaborare, empatie, prietenie, etc.)

Competenţe specifice:
1.1 - aplicarea deprinderilor locomotorii în cadrul unor jocuri de întrecere
1.2 - manevrarea obiectelor în condiţii de cooperare intra-grup şi de întrecere inter-grupe
2.2 - acceptarea echilibrată a victoriei/ înfrângerii în cadrul jocurilor de mişcare

Obiective operaţionale:
La sfârșitul orei ,toti elevii vor fi capabili:
O1 - să efectueze exerciţiile de încǎlzire ,în vederea pregǎtirii organismului pentru efort ,pe baza demonstrației și a explicațiilor
primite ;
O2 - să execute corect jocurile studiate în lecţiile anterioare ,pe baza experienței acumulate;
O3 - să respecte regulile/etapele de executare a jocului nou (Ocolirea obstacolelor)în desfășurarea întrecerilor;
O4 - să analizeze modul de realizare a jocului de către fiecare echipă,evidențiind manifestările pozitive si negative ;
O5- să manifeste corectitudine în desfăşurarea întrecerilor, în relaţiile cu partenerii şi cu adversarii;
O6-să echilibreze sentimentele de înfrângere și câștig în competiții.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul
Mijloace didactice:coardă, jaloane,creta .
Forme de organizare: frontal, pe echipe,în perechi
Resurse umane:15 elevi
Durata:50 minute
Bibliografie

Programa școlara ”Joc si miscare” pentru clasele a III-a și a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014 ,București
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice Evaluare


Etapele Ob. Conţinuturi Metode si Mijloace Forme de
lecţiei/timp procedee organizare
Op.
Comp.
Spec.

I. Moment Se asigură un conditiile optime, pentru Frontal


organizatoric o bună desfăşurare a activităţii.
(5 minute)  Adunarea şi alinierea colectivului

 Verificarea echipamentului şi a stării Alinierea


de sănătate elevilor pentru
Observarea
începerea orei
 Comunicarea temelor lecţiei sistematică
Conversaţia de joc și
mișcare
 Exercitii.pentru captarea atenţiei
colectivului:
 
Elevii vor executa comenzile primite : Frontal
-mâna dreapta sus ;
-mâna stânga la piciorul drept ;
-mâna dreapta la spate ;
-mâna stânga pe cap.
Ruperi de rânduri şi adunarea în
următoarele formaţii:
- în linie pe două rânduri;
- în coloană pe două şiruri;
- în linie pe un rând;
-in grupuri de cate 3/4/5,tinandu-se
de mână.

O1 VARIANTE DE MERS: Formație în


 mers normal rând
CS 1.1 Observarea
 mers pe vârfuri, alternat cu
mers ghemuit în tempou sistematică
II.Încǎlzirea Explicația
organismului variabil ( Uriaşii şi piticii )
 mers în coloană câte unul cu Demonstrația
pentru efort
mâinile pe umerii colegului din Formație în
Exercițiul
(7 minute) faţă, in tempou accelerat coloană
(Lanţul )
 mers în cadenţă( Trec soldaţii)

 Alergare în triunghi

Explicația
Pe laturile unui triunghi
Execițiul
imaginar(urmărind
lungimea ,diagonala și lățimea
terenului de fotbal), se va alerga din Observarea
latură în latură. Pe o latură, alergare cu sistematică
genunchii la piept, pe cealaltă alergare
cu pendularea gambei inapoi, iar pe
ultima, mers liber pentru revenirea
organismului.

Complex de exerciţii libere:


Ex.1. – stând cu mâinile pe șold: Frontal
 rotiri ale capului spre dreapta.
 rotiri ale capului spre stânga;
Ex.2. – stând depărtat cu brațele
sus:
 rotiri simultan de brațe înainte;
 rotiri simultan de brațe înapoi;
Ex.3. – stând:
 mâinile pe șold;
 mâinile pe umăr;
 ridicare pe vârfuri cu brațele
sus;
 brațele sus.

III.Repetarea O2 Joc nr. 1:  Poșta merge


jocurilor
CS Toți copiii sunt dispuși in formație de Conversaţia Creta Observarea
învǎțate
cerc.În jurul picioarelor fiecare iși sistematică
1.1 Exercițiul Formații în cerc
( 10 minute) desenează un cerc.În mijlocul cercului
mare se află un copil care are rol de Jocul
"Poștaș".La începerea jocului poștașul
strigă:"Poșta merge de la ..(Mihai) la
…(Maria)!"Cei care si-au auzit numele
trebuie să treacă repede unul în locul
celuilalt.În timpul acesta poștașul cauta
să ocupe unul dintre cele două
cerculețe.Acela care rămâne fără cerc Aprecieri
rămâne "poștaș" și jocul continuă.Dacă verbale
poștașul nu reușește să ocupe nici un
cerculeț,continuă jocul și strigă o altă
pereche.
Moment de relaxare
Frontal
Copiii stau în cerc. La comanda Observarea
”Umflă balonul” copiii vor mima sistematică
suflarea în balon.La comanda ”Balonul
s-a spart” copiii vor imita sunetul scos
de balon ssssssssssssssss-
poooooooooooc și vor ridica brațele Conversaţia
sus.
Exercitiul
`Joc nr. 2 : Jocul ”Cercul zburător”
Jocul Coardă
 Organizarea colectivului
Elevii sunt dispuși în formație de cerc,
cu fața spre interior.Copiii aleg un
coleg care se situează în centrul Aprecieri
cercului unde se găsește o coardă. verbale

 Explicarea jocului
La semnal, copilul din centrul cercului
apucă coarda de capătul liber și o
învârte pe sub picioarele
coechipierilor.Copiii care sunt atinși de
coardă vor fi eliminați.Câștigă elevul
care reușește să rămână neatins până la
urmă.Copilul care câștigă ,învârte
coarda.
 Demonstrarea

Se execută o dată, de probă, pentru


înțelegerea jocului.
Moment de relaxare
Copiii stau în coloană câte
unul(împărțiți în două echipe) ,cu
mâinile pe umerii colegului din față și
cu ochii închiși.Se vor plimba, dirijați
de către primul elev din fiecare
coloana.(1-2 minute).

O3 Elevii vor fi anunţaţi că vor învăţa un Frontal Observarea


nou joc ,( Ocolirea obstacolelor) care sistematică
IV.Anunțare CS se va realiza pe echipe.Elevii trebuie
a jocului nou să-și găsească un nume pentru echipa
1.2
și a din care fac parte.
obiectivelor Se explicǎ elevilor jocul nou :
( 1 minut) Elevii sunt organizați în două echipe, Observaţia
dispuse în coloană câte unul, în spatele
V. Dirijarea Cercuri Pe echipe
unei linii de plecare/sosire. În fața
jocului nou
fiecărei echipe se plasează trei/patru Jaloane
Explicarea jaloane la distanță de 2-3m unul față de
noului joc Conversaţia
celălalt. La capătul traseului se așează
un reper (jalon) care poate fi ocolit. La Explicaţia
( 2 minute )
semnalul învățătoarei, primii copii din
O3 fiecare echipă, trebuie să ocolească Jocul
jaloanele, alergând printre ele,revenind
în punctul de plecare,predând ștafeta
(atingere cu mâna) următorului
coechipier.Câștigă echipa care revine
prima în formația inițială.
O4
Se complică jocul ,amplasând
CS
jaloanele la aceeași distanță,iar la
2.2 semnalul învățătoarei fiecare copil,din
fiecare echipă trebuie să culeagă cât
mai repede jaloanele.Câștigă elevul
care a terminat primul,astfel cine Demonstraţia
adună cât mai multe puncte pentru
echipă,va avea echipa câștigătoare.
Se insista pe respectarea regulilor
O5 jocului :plecarea la semnal Observaţia
sonor,respectarea liniei de
CS start,plecarea pe traseu doar dupa
2.2 primirea stafetei. Aprecieri
 Demonstrarea verbale

Se exemplifica de către un copil jocul.


.
Executarea
noului joc  Executarea
Se execută o dată, de probă, pentru
(10 minute) înțelegerea jocului.
O7
Jocul se desfășoară timp de 10 minute.
CS
 Evaluarea
2.2 Se stabilește scorul final, se
desemnează câștigătorii, care sunt
aplaudați.
Elevii sunt solicitați sț analizeze
randamentul echipelor.
Învinșilor li se dau unele sfaturi și
sunt încurajați.
VII.Reveni- Se face prin intermediul jocului Conversaţia Jaloane In perechi Aprecieri
rea “Ridica jalonul”. Copiii sunt asezati pe verbale
Exercitiul
organismului doua siruri fata in fata.Fiecare pereche
are cate o popica asezată,jos,între
(5 minute)
ei.Învățătoarea le dă diferite
comenzi:Mâna pe cap!Mâinile în șold!
Învârtiți-vă!”Ridică popica!”.Cel mai
rapid elev ridică popica și este
considerat câștigător.
VIII. Se prezintă clasamentul echipelor. Conversația Frontal Aprecieri
Concluzii, verbale
Cadrul didactic apreciază activitatea
aprecieri și
elevilor.
recomandări
Se face alinierea, salutul şi părăsirea
( 5 minute)
terenului de sport în mod disciplinat.

S-ar putea să vă placă și