Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

DATA10.12.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.2 ,DUMENI
CLASA: A III-A
PROF.INV.PRIMAR: Romaniuc Ionela
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA:Matematică
SUBIECTUL :Înmulțirea a două numere naturale de cel puțin două cifre;
TIPUL LECȚIEI: Predare-învățare
SCOPUL:Formarea deprinderilor de calcul prin operația de înmulțire
OBIECTIVEOPERAȚIONALE: Pe parcursul și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1  să utilizeze corespunzător terminologia matematică specifică operației de înmulțire
O2 să efectueze înmulțiri cu două nr. naturale de cel puțin două cifre;
O3 să identifice datele unei ipoteze dintr-o problemă dată;
O4 să aplice algoritmul de aflare a produsului în fiecare din situațiile învățate;
O 5 să efectueze operații de înmulțire prin descompunerea unui factor în,zeci ,unități;
O6 să rezolve corect exercițiile de pe fișa de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode șiprocedee: conversația, exercițiul, munca independentă,explicația,algoritmizarea,povestirea
Mijloace de învățământ:poster,baloane,manual, fișe de lucru,cutia cu răvașe,caiete
Moduri de organizare: frontal, individual, în perechi, în echipă
Resurse temporale: 50 de minute
Resurse spațiale: sala de clasă
BIBLIOGRAFIE :
 „Exerciții și probleme de matematică,pentru clasele I-IV”, A.Călugărița, Ed.Universal Pan, 1997;
 „Elemente de didactica matematicii”, C. Petrovici, M.Neagu, Ed.PIMIași , 2004;
 ,,Matematica- manual pentru clasa a IV-a ”, EdituraARTHUR, 2016.
 ,,Metodica predării matematicii la clasele I-IV”- Ioan Neacșu, E.D.P., București, 1988
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Etapele lecției OB. SCENARIUL STRATEGII DIDACTICE Evaluare
OP. DIDACTIC Pe
Metode și Mijloace Moduri de parcursul
Procedee de organizar lecției, se
învățămân e va evalua:
t
1.Momentul Se creează condițiile necesare Conversația Frontal Capacitatea
organizatoric desfășurării lecției, se asigură de
2 min liniștea. organizare;
2.Verificarea temei Verific tema oral, calitativ, Capacitatea
5 min O1 intervenind și corectând Frontal de a rezolva
împreună cu copiii dacă este Exercițiul Caiete exerciții
cazul. Individual

3.Captarea atenției Imaginea surpriză.Voi


3 min O1 prezenta un poster cu o
imagine în care este Conversația Poster Frontal Capacitatea
O2 reprezentată o ușă. Le voi de
propune copiilor un exercițiu imaginație a
de imaginație, în care ei vor unei povești
trebui să vină cu o părere dupa o
asupra posterului (ce cred ei imagine
că reprezintă imaginea).Le propusă
voi spune că în imagine avem Explicația Individual
o ușa,aceasta fiind portalul
către o lume nouă din
interiorul unui castel,pe care
o vom descoperi
împreună.’În fața ușii se afla
un baiețel ce își așteaptă Analiza
bunicul .Bunicul este răspunsurilor
bătrân,așa că ajunge foarte Povestirea
greu.Băiețelul are 10 ani.El
își dorește foarte mult să intre
în castel ,dar pentru a intra
trebuie să răspundă la
următoarea întrebare:Câți ani
are bunicul dacă are de 7 ori
mai mult decât nepotul?Îl
vom ajuta să răspundă.

4.Anunțarea temei După ce îl ajutăm să Explicația


și a obiectivelor răspundă ,acesta merge mai
2 min departe ,iar la deschiderea
ușii descoperă titlul Capacitatea
lecției:ÎNMULȚIREA Frontal de a recepta
UNUI NR.DE DOUĂ un mesaj
CIFRE CU UN NR.DE oral
DOUĂ CIFRE
. Conversația
Atrag atenția asupra
participării active și cu
interes la lecție.Se trece titlul
în caiete.
5. Dirijarea învățării Frontal Capacitatea
21 min Le prezint copiilor explicația Conversația de a recepta
O2 din manual pag.46,de un mesaj
rezolvare a unui exercițiu: oral
34x
25 Instrumente Individual
de scris
I.Le voi explica modalitatea
de înmulțire a factorilor.
-se vor scrie numerele unele Capacitatea
sub altele,unitatea factorului de a recepta
2 fiind sub unitatea factorului Exercițiul informațiile
1. matematice
- se va înmulți unitatea
primului factor cu unitatea
celui de-al doilea,rezultatul
O3 se va scrie sub linie. Explicația
-se va inmulți zecea,
(fiecare în ordine)primului
factor cu al doilea
factor,rezultatul fiecarei
înmulțiri trecându-se sub
linie,în dreptul ordinului
corespunzător. Capacitatea
-obținem primul rezultat de a rezolva
O5
parțial; Conversația exerciții
-repetăm procedeul,începănd Individual corect
să trecem cel de-al doilea Caiete
rezultat parțial incepând de la Explicația
ordinul zecilor;
-se însumează cele două
rezultate parțiale obținându-
se produsul. Exercițiul

Vom rezolva:
42x24=
O3 32x45=´(ex 1,pg47,manual) Explicația
Tablă
Prin rezolvarea exercițiilor
O4 vom descoperi cum se face
înmulțirea pentru a obține
cele două produse parțiale și
a produsului.
Vom scrie la tablă și în
caiete exemplele date.

Caiete
Mai apoi vom continua
povestea.Băiețelul nostru își
continuă explorarea.Pășind
către bucătăria castelului,
acesta găsește o cutie,pe care Algoritmizarea
o vom deschide.În această
cutie se află un răvaș.Pe
acestrăvaș era următorul
mesaj: Cutia cu
1. 1.Cavalerii mesei răvașe Individual
rotunde
au participat la o campanie
de plantare a plantelor
ecologice.Ei au plantat 24 de
fire de roșii,de 13 ori mai
multe fire de ardei,iar
dovleci uriași cât firele de
roșii și firele de ardei la un
loc.Câte fire de plante au
plantat în total?

Rezolvăm la tablă și în
caiete, exercițiile/problema
din manual:
*vom afla produsul
numerelor date; (ex.4,pag 48)
*vom afla nr.de 32 de ori mai
mari decât unele nr.date (ex5.
Pag.48)

6.Obținerea Voi continua povestea. Capacitatea


performanței Băiețelul ajungând la capătul de a lucra în
13 min castelului găsește o cameră Explicația Instrumente echipă
O5 plină cu baloane.Aceste de scris Individual
baloane sunt de patru culori-
roșii, galbene, albastre și
roz.Băiețelul are ca sarcină să Baloane Capacitatea
lanseze aceste baloane.Noi îl galbene,roșii, de a rezolva
vom ajuta rezolvând albastre, corect
exercițiile pe care fiecare le roz exercițiile
găsim pe baloane.Împărțim corect
clasa pe patru echipe-echipa Exercițiul într-un timp
O6 baloanelor roșii ,echipa limitat
baloanelor galbene,echipa Fișe de lucru
baloanelor albastre și
echipa baloanelor roz.Copiii
vor primi fișe de lucru care
conțin mai multe
exerciții.Cine termină primul
poate sa își umfle
balonul,unde va găsi
rezultatele exercițiilor ,iar în
felul acesta se pot
autocorecta.
7.Evaluare/Aprecier O să evaluez elevii cu
i O3 ajutorul următorul exercițiu:
5 min 1.Efectuează, așezand Fișă de lucru
numerele unul sub altul: Exercițiul Frontal Capacitatea
O6
39x25= de a lucra
48x39= Individual corect
29x36= într-un timp
Explicația limitat
2.Află numărul de 43 ori mai
mare decât 35
3.Află triplul numărului
natural care are suma cifrelor
17.
Anexa 2

8.Tema pentru Tema pentru Explicația Capacitatea


acasă. Indicații acasă:exercițiul ,6,7 de la de a recepta
pentru studiul pagina 48 din manual.Se un mesaj
individual 3 min discută asupra modului de
lucru
.

ANEXA 2
1.Efectuează, așezand numerele unul sub altul:
39x25=
48x39=
29x36=

2.Află numărul de 43 ori mai mare decât 35.


3.Află triplul numărului natural care are suma cifrelor 17.

S-ar putea să vă placă și