Sunteți pe pagina 1din 20

Proiect didactic

Data: 30.05.2021
Clasa: I A (18 elevi)
Profesor învățământ primar: Cazan Catinca-Teodora
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Bumbești-Jiu
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Vine vara!
Disciplină: Matematică și explorarea mediului
Subiectul lecţiei: Dragonul isteț
Tipul lecţiei: de consolidare
Forma de realizare: abordare integrată
Discipline integrate:
 Limba şi literatura română
 Arte vizuale şi abilităţi practice

Durata lecţiei:35 de minute + 15 minute activităţi în completare

Competenţe generale:
 Utilizarea numerelor în calcule elementare
 Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică
 Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date
 Identificarea unor fenomene/relații/regularități/structuri din mediul apropiat

 Matematică şi explorarea mediului


1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-100
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-100, folosind poziționarea pe axa numerelor,
estimări, aproximări

1
1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mintal și în scris, în concentrul 0-100, recurgând
frecvent la numărare
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, +, -, =,
<, >) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme
2.1. Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții precizate, folosind sintagme
de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în fața, în spatele, sus, jos, stânga, dreapta,
orizontal, vertical, oblic, interior, exterior
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere, în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice
6.3. Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări convenționale
standard și nonstandard în probleme de tip venituri-cheltuieli, cu numere din concentrul 0-100

Competenţe specifice:

 Limba şi literatura română


1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
2.1.Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere d emână, folosind
materiale diverse

 Arte vizuale şi abilităţi practice


1.1.Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o
varietate de forme artistice
Obiective operaţionale:
O1. Să utilizeze terminologia matematică (sumă, diferență, termeni, rest, total plus, minus,
egal, mai mic, mai mare, vecinii numerelor – successor/predecesor) în rezolvarea exerciţiilor
O2.Să rezolve corect cel puțin 4calcule cu adunări, scăderi mental sau în scris, în concentrul 0-
100,cu/fără trecere peste ordin.
O3.Să rezolve correct problemele date, cu support intuitiv
O4.Să numească corect cel puțin 2 părți ale unei plante
O5.Să numească corect cel puțin 4 părți ale corpului unui animal
O6. Să formuleze corect răspunsurile orale

2
Strategii didactice:
a). Metode şi procedee:conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul scris şi oral, discuţia de
grup, joc didactic, problematizarea
b). Forme de organizare: frontală, individuală
c). Mijloace didactice:fişe de lucru cu exerciţii, caietele elevilor, instrumente de scris,
creioane colorate,tabla, planşe colorate, recompense: stickere colorate
d). Forme de evaluare: aprecieri verbale, evaluare scrisă, observare sistematică
Bibliografie:
 Mihaela Neagu, Constantin Petrovici, Elemente de didactica matematicii în grădiniţă şi
învăţământul primar, Editura Pim, Iaşi, 2003.
 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, I și a II-a
 Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE, Clasa pregătitoare, I și a II-a
 Programa şcolară pentru MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI, Clasa pregătitoare, I și a II-a
 Curs formare: ,,Noi abordări ale curriculumului în învățământul primar”

3
Demersul didactic
Ob. Metoda Mijloc Forma de Forma de
Etapele lecţiei Timp Conţinut instructiv-educativ
Operaţ. didactică didactic organizare evaluare
Se pregătesc materialele necesare lecţiei, se asigură
1). Moment
1’ - disciplina si ordinea în clasă, se notează absenţii, dacă conversaţia - frontală -
organizatoric
sunt.

Se propun elevilor niște exerciții orale care au ca scop


reactualizarea/recapitularea cunoștințelor.
1. Numărați crescător de la 0 la 10.
O1
2. Numărați descrescător de la 57 la 51 . frontală
conversaţia
2). 3. Numărați din 2 în 2 de la 40 la 50. fişa cu
O6
Reactualizarea 4. Dați exemple de 3 numere pare mai mari decât 25 exerciţiile aprecieri
5’
cunoştinţelor 5. Dați exemple de 3 numere impare mai mici decât 9 orale verbale
6. Care este predecesorul numărului: 27, 38, 99, 100?
exerciţiul oral
7. Care este succesorul numărului:99, 23, 85, 48? Anexa 1 individuală
8. Cum se numește rezultatul adunării?
9. Ce este diferența sau restul?
10. Cum se numesc numerele care se adună? (Anexa 1)

4
Se discută cu elevii: V-a plăcut dragonul de la ora de
3). Activitate/ Explicaţia Frontală
O6 comunicare? Ați vrea să mai discutăm puțin despre el? să aprecieri
discuție 2’
aflăm ce mănâncă, de exemplu? verbale
introductivă conversaţia individuală
Se așteaptă răspunsurile copiilor.

Elevii sunt anunțați că în continuare vom discuta


5). Anunțarea Conversaţia
despre părțile corpului unui animal/dragon, despre ce
temei și a 2’ - frontală
mănâncă acesta și îl vom ajuta pe dragon să rezolve
oiectivelor explicaţia
niște calcule.
23’ Elevii sunt rugați să deschidă caietele și să scrie data și titlul
lecției: Dragonul isteț

O1 Pe tablă se scriu câteva calcule, pe care copiii le vor Tabla


6). Prezentarea scrie și ei în caiete. Fiecărui rezultat îi va corespunde o Conversaţia
optimă a O2 literă și un rezultat de pe fișa lipită anterior pe tablă Anexa 2 frontală
conținuturilor și (Anexa 2). exerciţiul scris Observare
dirijarea învățării Astfel, ordonând crescător rezultatele obținute elevii Caietele sistematică
O5 vor afla cum se numește dragonul nostru cântăreț. elevilor
În continuare, pe tablă se va lipi o planșă cu un dragon individuală
O6 (Anexa 3), fișă pe care o vor primi și copiii. În caiete, ei explicaţia aprecieri
vor asocial denumirea deja scrisă cu partea corpului verbale
O4 potrivită. exerciţiul Anexa 3
Aceștia vor veni pe rând la tablă să lipească câte un oral/scris
cartonaș cu o parte a corpului (Anexa 4), la locul
potrivit. Anexa 4

5
Se discută despre dragon, ce mănâncă el, descoperim
că acesta mănâncă doar legume și fructe, deci este
ierbivor. discuția de grup
În continuare, elevii vor veni la tablă pentru a scrie
părțile componente ale unei plante alături de o fișă
Observare
lipită pe tablă, cu o plantă.
sistematică
Apoi, se trece la rezolvarea unei probleme(Anexa 5):
Caietele Frontală
Dragonul Marcel este la cumpărături și vrea să cumpere
elevilor
următoarele alimente: o varză cu 15 lei, un dovlecel cu 3 exercițiul scris
lei, o roșie cu 2 lei, un kilogram de cartofi cu 10 lei,
Tabla Individuală Aprecieri
banane de 7 lei și mere de 14 lei. El mai are pe card 50
verbale
de lei. Oare îi ajung banii pentru tot ce vrea să cumpere? problematiza-
Anexa 6
Dacă nu, de câți lei mai are el nevoie? (Rezolvare: rea
15+3+2+10+7+14=51 lei, 51-50=1 leu îi mai trebuie)
(Anexa 6 – produse din alimentară)
Elevilor li se dă o problemă la tablă și ei vor trebui să o
7). Fixarea O7 rezolve singuri în caiete. Apoi se verifică rezultatul Conversaţia
cunoștințelor/ obținut.
Frontală
Asigurarea 5’ O8 Problema este următoarea: Drumul spre casă al Explicația aprecieri
retenției și a dragonului Marcel trece printr-un câmp cu flori. Acesta verbale
Individuală
transferului O9 culege 26 de narcise albe și 48 de margarete galbene. Exercițiul scris
Câte flori a cules Marcel?

9). Aprecieri și Elevii sunt apreciați pentru activitatea lor și li se oferă aprecieri
2’ conversația stickere frontală
recomandări recompensă stickere colorate. verbale

6
Elevii sunt anunțați că în continuare ne vom juca un joc
Conversația Frontală aprecieri
de spânzurătoare, în care vom afla deserturile preferate
Tabla verbale
8). Activităţi în O8 ale dragonului Marcel.
10’ Explicația Individuală
completare O9 Cuvinte posibile pentru joc: clătite, înghețată, ciocolată,
observare
mere coapte.
joc didactic sistematică

7
 Anexa 1 – exerciții orale

Se propun elevilor niște exerciții orale care au ca scop reactualizarea/consolidarea cunoștințelor.

1. Numărați crescător de la 0 la 10.

2. Numărați descrescător de la 57 la 51 .

3. Numărați din 2 în 2 de la 40 la 50.

4. Dați exemple de 3 numere pare mai mari decât 25

5. Dați exemple de 3 numere impare mai mici decât 9

6. Care este predecesorul numărului: 27, 38, 99, 100?

7. Care este succesorul numărului:99, 23, 85, 48?

8. Cum se numește rezultatul adunării?

9. Ce este diferența sau restul?

10. Cum se numesc numerele care se adună?

8
 Anexa 2 – Calcule caiet
 Rezolvă următoarele calcule, apoi ordonează rezultatele crescător. În partea dreaptă
a tablei vei observa că fiecărui rezultat îi corespunde o literă. Astfel vei afla numele
dragonului cântăreț din povestea de dimineață.

9
 Anexa 3 pentru tablă - Dragonul Marcel + cartonașe cu părțile corpului

10
 Anexa 3 – Fișă de lucru Nume:

1. Trasează linii de la fiecare parte a corpului la locul potrivit de pe corpul dragonului Marcel:

Cap

Ochi

Păr

Urechi

Nas

Cornițe

Gură

Gât

Aripi

Mână

Degete

Picior

Codiță
11
 Anexa 4 – cartonașe părțile corpului dragonului Marcel

Ochi Păr
NasUrechi Cap
GâtCornițe
Degete
AripiMână Gură
Picior Codiță

12
 Anexa 5 – Părțile componente ale unei plante – planșă pentru tablă

13
Scrie părțile unei plante pe spațiile date:
 Anexa 6 – Probleme la tablă - Alimente de cumpărat + flori

14
15
16
17
18
19
20

S-ar putea să vă placă și