Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.10.2022

CLASA: Pegătitoare A

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul Teoretic Sfinţii Trei Ierarhi

CADRU DIDACTIC: Andreea Aiordăchioaie

ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţele naturii

DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Plecarea rățuștelor - numărul și cifra 5, păsările migratoare

SUBIECTUL LECŢIEI: Numărul şi cifra 5 - comparare, ordonare, scriere

TIPUL LECȚIEI: predare

SCOPURILE LECȚIEI:

● Compararea unor mulțimi cu cel mult 5 elemente


● Ordonarea unor mulțimi în funcție de numărul de elemente
● Adăugarea sau extragerea de elemente, pentru a obține mulțimi cu “tot atâtea”
elemente”

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

La finalul activității, elevii vor fi capabili:

O1. să compare una sau mai multe mulțimi cu cel mult 5 elemente, prin corespondență unu
la unu;

O2. să ordoneze șiruri de numere sau mulțimi în funcție de numărul de elemente;

O3. să adauge sau să extragă elemente, pentru a obține mulțimi cu număr egal de
elemente;

O5. să recunoască, să traseze și să scrie corect cifra 5.

COMPETENŢE VIZATE: 1.1; 1.2; 1.3; 1.4; 3.1

Bibliografia:

● Ministerul Educației și Cercetării - Programa şcolară pentru disciplina Matematică şi


explorarea mediului, Bucureşti, 2013
● Roșu, M. - Didactica matematicii în învățământul primar, Ministerul Educației și
Cercetării, 2006
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice

Etapele Obictive Activitatea profesorului pentru înv. Evaluare Resurse


lecției operaționale primar / a elevilor de timp
Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare

Momentul Se asigură un climat afectiv pozitiv. Se Conversația Frontal 1 minut


organizatoric pregătesc materialele necesare pentru
activitate. Se verifică conectarea și
participarea la activitate a elevilor, precum
și funcționalitatea sistemului media
(calculator, proiector, difuzoare).

Captarea Lecția debutează cu audierea unui Audiția Frontal 1 minut


atenției fragment din cântecul 5 bobocei de rață, a
cărui temă coincide cu subiectul lecției și
cu tema întregii unități de învățare.
Anunțarea Elevii sunt îndemnaţi să îşi reamintească Explicația Frontal Solicitarea, prin întrebări, 1 minut
subiectului faptul că în lecţia precedentă s-a discutat ca elevii să reitereze
lecției și a despre vecinii unui număr, despre ce noțiunile prezentate..
obiectivelor înseamnă crescător și descrescător și
operaționale despre faptul că s-a încercat ordonarea Expunerea
numerelor deja învățate.

Li se explică elevilor faptul că, în lecția


curentă, se vor familiariza cu un nou
număr și vor scrie o nouă cifră, anume
numărul și cifra 5.
Dirijarea 1. Compararea mulțimilor afișate Întrebări deschise care 35 minute
învățării pe tablă vizează fixarea
Explicaţia Jetoane Frontal cunoștințelor dobândite în
Pe tablă apar 5 perechi de diagrame, magnetice această etapă:
O1 reprezentând mulțimi de jetoane Exercițiul sub formă de Individual
magnetice sub formă de rățuște, ursuleți, rățuște, -Câți ursuleți avem aici?
O3 pești și alte animale. Sub pretextul că vom Manipularea ursuleți și de Este câte un prieten
„căuta prieteni pentru animalele de pe de obiecte peștișori, pentru fiecare dintre
tablă”, vom realiza corespondența 1 la 1 concrete tablă, marker rățuștele din diagarama
dintre mulțimile de diferite animale, două pentru a-și alăturată?
câte două, observând, în fiecare caz, care însuși
mulțime este mai mare și cu câte concepte -Câți ursuleți ne mai
elemente. Câte un elev va lucra cu câte o abstracte trebuie pentru a fi
pereche de mulțimi. suficienți prieteni pentru
toate rățuștele?
Mergând un pas înainte, vom extrage sau
adăuga elemente, astfel încât să obținem Aprecierea verbală a
mulțimi „cu tot atâtea” elemente. corectitudinii modului în
care a fost rezolvată
sarcina;

2. Ordonarea unor mulțimi de


obiecte concrete, manipulabile, Explicaţia

O2 în ordine crescătoare sau Frontal Cadrul didactic pune


Exerciţiul Piese de tip întrebări de sprijin și face
descrescătoare
Lego, cepuri aprecieri verbale ale
Manipularea rotunde din Individual
Cadrul didactic prezintă elevilor „turnulețe” corectitudinii rezolvării
de obiecte lemn
din piese lego (formate din una, două, trei exercițiului.
concrete
patru piese și cinci), iar pe mesele elevilor
pentru a-și
se regăsesc recipiente cu cepuri de lemn
însuși
stivuibile. Cadrul didactic invită câte un
elev să numere piesele fiecărui turnuleț,
să le ordoneze crescător sau concepte
descrescător, eliminând, pe rând, din abstracte
„colecție”, câte unul dintre turnulețe. Se va
încerca obținerea a cât mai multe
combinații sau variante de ordonare: 1, 2,
3, 4, 5 / 5, 4, 3, 2, 1 / 1, 2, 3 / 1, 3, 5 / 2, 3,
4 / 5, 3, 1 / 5, 4, 3 / 4, 3, 2. Se va
evidenția, din nou, în acest mod, și
conceptul de vecini ai numerelor. Elevii
vor fi solicitați, unul câte unul, să lucreze
cu turnulețele din piese Lego, iar colegii
lor vor realiza turnulețe asemănătoare și
ordonări identice cu cepurile rotunde din
lemn de pe pupitre.

3. Fişa de lucru

O2 Elevii lucrează în caietele auxiliare Caietele cu Individual Aprecierea verbală


exerciții pentru consolidarea cunoștințelor Exercițiul sarcini de
O3 dobândite în activitățile anterioare, lucru. Verificarea corectitudinii
realizând, în plus, și primul exercițiu de modului în care au fost
O5 trasare / scriere a cifrei 5. realizate sarcinile în
caiete şi marcarea
rezolvărilor corecte cu un
abţibild sau o ștampilă.
Fixarea O2 4. Joc didactic - Mișcare 3 minute
cunoștințelor brauniană… matematică.
dobândite în Jocul Etichete cu Individual Evaluare pe parcurs
etapa Elevii primesc câte o etichetă cu unul didactic numere
anterioară dintre numerele 1, 2, 3, 4 sau 5, pe care o În perechi Aprecieri verbale
lipesc vizibil în zona pieptului. Atunci când punctuale
cadrul didactic pornește muzica, ei se vor În cadrul
„plimba” prin clasă, respectând întregului
următoarele reguli: colectiv

- Nu vor vorbi deloc


- Nu se vor ciocni sau atinge de
nimeni
- Singura atingere permisă este
atunci când întâlnesc față în față
un coleg care poartă un număr
„vecin” cu al lor. Cu acest coleg
vor bate palma.
- La oprirea muzicii, toți elevii se
vor așeza, în timp ce cadrul
didactic numără până la 4, într-un
șir crescător sau descrescător (va
fi precizat de la începutul jocului)
în funcție de numerele de pe
etichete (ex. 1, 2, 3, 4, 5, 1, 2, 3,
4, 5 etc.).
Asigurarea Cadrul didactic reia pe scurt temele atinse Cadrul didactic va 2 minute
retenției și a pe parcursul lecţiei: le reamintește elevilor răspunde la întrebările
transferului că au extins discuţia despre vecinii Conversația Frontal elevilor, întărind
numerelor, despre ordonare și comparare explicațiile, acolo unde
și că au operat, în lecția care tocmai se este nevoie.
încheie, foarte mult cu obiecte concrete,
pentru o înțelegere mai profundă a
conceptelor amintite.

S-ar putea să vă placă și