Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială, comuna Ștefești


DATA: 28. 02. 2017
CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Căpraru (Stuparu) Ştefania
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Lumea magică a basmelor
FORMA DE REALIZARE :activitate integrată
ACTIVITĂŢI INTEGRATE: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SUBIECTUL: Numerele naturale în concentrul 0 -10. Rezolvare de probleme
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea capacității de a rezolva probleme efectuând operații de adunare/scădere cu 1-5 unități în
limitele 1-10 pe bază de ilustrații

COMPETENŢE SPECIFICE:

Matematică şi explorarea mediului

1.1.Recunoaşterea numerelor în concentrul 0-10;


1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime data;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat;
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor.

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală.

Dezvoltare personală

2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază în situaţii simple, familiare.

Muzică și mișcare

3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 – să rezolve exerciții de adunare și scădere cu 1-5 unități în concentrul 0-10;


O2 – să identifice numerele pare și numerele impare în concentrul 0-10;
O3 – să creeze/rezolve probleme după imaginile date (conţinut, întrebare);
O4 – să folosească terminologia specifică activităţilor matematice;
O5 – să indice părțile componente ale unei plante.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee : conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia.
b) Mijloace de învăţământ : macheta cu personaje, jetoane, fişe de lucru, fișe cu ghicitori matematice, beţişoare, planșe cu
probleme în imagini.
c) Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe.
d) Resurse temporale: 35 minute de curs + 10 minute activităţi recreative.
e) Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, evaluarea scrisă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:
1. Ioan, Liliana, Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ruse, Clara, Ghid metodologic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart
Educațional, Pitești, 2016;
2. Ioan, Liliana, Manea, Alexandra, Matematică și explorarea mediului, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2016;
3. M. E. N. – Programa pentru disciplinele: Matematică şi explorarea mediului, Comunicare în limba română, Muzică şi mişcare,
aprobată prin ordinul ministrului nr. nr. 3418/19.03.2013.
Desfăşurarea activităţii

Momentele Competenţe Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace Forme Evaluare


lecţiei specifice / Timp procedee de
Obiective organiza
operaţionale re
1. Moment 2' Asigur condiţiile optime pentru buna Observarea
organizatoric desfăşurare a activităţii ( pregătirea sistematică
materialului didactic necesar şi asigurarea
liniştii).

2. Captarea 2'
Pentru că aţi fost atenţi la povestea Degețica şi Conversaţia Frontal Observarea
atenţiei v-aţi descurcat foarte bine, personajele vă vor Explicaţia  sistematică
ajuta şi la matematică şi explorarea mediului.

3. Anunţarea M. E. M. 2' Ele ne propun să ne jucăm cu cifrele, să Conversaţia Frontal Observarea


temei noi şi a 1.4, 5.2 calculăm corect, să compunem și să rezolvăm Explicaţia sistematică
obiectivelor probleme după imagini.
operaţionale

4. Reactualizarea M. E. M. 4'
Pentru început, ne provoacă să ne încălzim Conversaţia Fișă cu Frontal Observarea
cunoştinţelor 1.4 puţin minţile. Explicaţia ghicitori sistematică
C. L. R. Voi propune câteva exerciţii de calcul oral Exerciţiul (Anexa 1) Evaluare
1.1 (ghicitori matematice). orală
O1
5.Dirijarea M. E. M. 15' Pentru că suntem încă în lumea basmelor, Conversaţia Fișe de Frontal Observarea
învăţării 1.4 personajele sunt invitate la Carnavalul Explicaţia lucru Pe grupe sistematică
D. P. poveștilor, dar au pierdut invitațiile și nu știu Demonstraţia (Anexele 2,
2.1. care sunt locurile pe care trebuie să le ocupe. 3, 4, 5)
O2 Pentru a le ajuta, trebuie să rezolvați corect Jetoane
sarcinile primite. Coșuleț
Copiii, împărțiți în patru grupe, vor trage la Macheta
sorți un singur jeton care va da numele grupei
(Grupa fluturașilor, Grupa lalelelor, Grupa
O5 broscuțelor, Grupa rândunelelor) și vor
rezolva sarcina indicată de personajul care
însoțește jetonul respectiv (Exemplu: Grupa
fluturașilor – Degețica; Grupa lalelelor –
Șoricica; Grupa broscuțelor – Domnul cârtiță,
Grupa rândunelelor - Rândunica.

La carnaval sosește și Craiul florilor și vă Conversaţia Macheta cu Frontal Observarea


C. L. R.
1.1, 2.3
roagă să-l ajutați să-și ocupe locul zburând Explicaţia personaje Individua sistematică
M. E. M. doar pe florile albastre. Exerciţiul l Evaluarea
1.1., 3.1 Ce observați? (numere impare). orală
O2 Dacă zbura pe florile roșii, ce fel de numere
întâlnea? (numere pare).

M. E. M. Le prezint planșele cu probleme în imagini. Conversaţia Planșe cu Frontal Observarea


1.6, 5.2 Propun să rezolvăm împreună aceste probleme. Explicaţia probleme Pe grupe sistematică
O3 Cu ajutorul lor, voi scrie la tablă operațiile Exerciţiul în imagini Evaluare
O4
indicate de cerințele problemelor, insistând pe Demonstraţia (Anexa 6) orală
terminologia specifică matematicii (au înflorit Evaluarea
– operație de adunare, mai vin – operație de scrisă
adunare, au zburat – operație de scădere, au
plecat – operație de scădere).

6. Obţinerea M.E.M. 7'


Fiecare grupă va primi câte o floare pe care Conversaţia Flori Frontal Observarea
performanţei 1.4, 1.6 este scris, în centru, una din cifrele 5, 6, 8, 9. Explicaţia (Anexa 7) Pe grupe sistematică
O1 Elevii vor avea ca sarcină să scrie pe petalele Exerciţiul Evaluarea
florilor exerciții de adunare și scădere a căror orală
rezultat să fie cifra indicată de mijlocul florii. Evaluarea
La final, florile vor fi expuse și se vor analiza scrisă
răspunsurile.

9. Încheierea Voi face aprecieri globale şi individuale cu Conversaţia Cântecul Frontal Observarea
M. M. 3'
activităţii 3.1
caracter motivant privind participarea elevilor Explicaţia Ce Individua sistematică
la lecţie. Exercițiul petrecere l Aprecieri
Copiii vor intona cântecul Ce petrecere frumoasă! verbale
frumoasă ! (Anexa 8)

S-ar putea să vă placă și