Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
8 Borşa
Maramureş
PROIECT DIDACTIC
DATA: 09.11.2018
UNITATEA ŞCOLARĂ: Școala Gimnazială Nr.8 Borşa
CLASA: I
PROPUNǍTOR: Magdău Ileana Lucica
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: ,, În familie ”
SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale formate din zeci şi unităţi. Importanţa plantelor în
viaţa omului
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Arte vizuale și abilități practice;
TIPUL LECŢIEI: consolidare
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI:
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0 -100, folosind poziţionarea pe axa numerelor,
estimări, aproximări;
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale
în concentrul 0-100;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, mic,
mare, egal, plus, minus) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat;
5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operaţii de adunare sau scădere în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice.
COMPETENŢE INTEGRATE:
3. DEZVOLTARE PERSONALĂ:
2.1. Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) OBIECTIVE COGNITIVE
O1 - să ofere răspuns la ghicitori;
O2 - să răspundă la întrebări corect;
O3 - să scrie crescător şi descrescător numerele care lipsesc în şir;
O4 - să rezolve corect operaţiile de adunare;
O5 - să rezolve problemele corect prin operaţia de adunare;
O6 - să coloreze în funcţie de rezultatul aflat;
b) OBIECTIVE AFECTIVE
O7 - să participe activ pe întreg parcursul activității;
O8 - să manifeste interes în rezolvarea sarcinilor.
c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode și procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
problematizarea ;
2. Mijloace: calendarul naturii, trăistuţa fermecată, ghicitori, fişă de lucru, creioane
colorate,
RESURSE:
1. Temporale: 35 de minute (+10 minute activităţi recreative)
2. Spațiale: sala de clasă
3. Umane: 12 elevi
4. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare scrisă.
BIBLIOGRAFIE:
M.E.N.- ,, Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului – clasa
pregătitoare I și a II-a, București, 2013;
M.E.N.- ,, Matematică şi explorarea mediului- manual clasa I”, Bălan C., Andrei C.,
Voinea C., Stan N., Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2018
www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA ACTIVIŢĂŢII
Etapele C.s. Activitatea învăţătoarei Activitatea Metode Mijloace Forme Evaluare
lecţiei elevilor de
organiza
re
1. MEM Asigur condiţiile Se pregătesc pentru Conversa Frontal Observar
Mome necesare desfăşurării oră. ţia e
nt 6.2 orei. Pregătirea sistemati
organiz DP materialului necesar. că
atoric Întâlnirea de dimineaţă Salută toţi în cor. Frontal
2.1 Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În picioare ne ridicăm
Şi cu toţii salutăm, Completează Conversa Calendar
Bună dimineaţa! calendarul naturii ţia ul naturii Frontal
Vor completa calendarul
naturii: ziua, data, luna,
anul, anotimpul şi
vremea. Răspund la
Voi face prezenţa. prezenţă
intră in sala de clasă, îşi
pregătesc materialele
necesare pentru lecţie