Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA ŞCOLARĂ: COLEGIUL NAȚIONAL ”ELENA CUZA”


CLASA: Pregătitoare C
DATA: 16.10. 2017
Profesor: Surugiu Loredana-Adriana
Unitatea tematică: Toamnă mândră, darnică...
Aria curriculară: Om şi societate
Disciplina : Dezvoltare personala
Domenii integrate: C.L.R.; A.V.A.P. ; M.M.
Subiectul lecţiei : Igiena locuinței și a clasei

Tipul lecției: achiziții de noi cunostinte

Competenţe specifice :

DEZVOLTARE PERSONALĂ :
1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;

Arte vizuale şi abilită si practice


2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.
Muzică si miscare
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text

Obiective operaţionale :
O1 Să numească cel putin trei reguli de igienă a locuinței și a clasei
O2 Să sesizeze deosebirile dintre o cameră ordonată și una dezordonată, pe baza unor imagini
date
O3 Să descrie obiecte folosite pentru păstrarea curăţeniei locuinței și a clasei
O4 Să identifice activităţile zilnice de păstrare a igienei locuinței și a clasei si importanța acestora
O5 Să colaboreze cu toți colegii de grupă în vederea realizării unui produs de grup
O6 Să interpreteze cântecul ”Hărnicuța”, cu sprijin auditiv
O7 Să coloreze imaginea unei camere ordonate
Strategii didactice :

Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, expunerea, observaţia dirijată, comparatia jocul didactic
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, imagini -activităţi de igienă, creioane colorate, lipici, laptop
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe de câte 6 elevi, in perechi
Resurse temporale: 35 minute activități de învățare + 10 minute activitate recreativă
Resurse umane: 23 elevi normal dezvoltati intelectual și psiho-motor
Evaluare formativă, prin observarea comportamentului elevilor, analiza produselor activităţii

BIBLIOGRAFIE;

 Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea


competentelor cheie la scolarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip “blended
learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar;

 MECTS -„Programa pentru disciplinele: Educaţie pentru societate ,Arte vizuale şi lucru manual,
Comunicare în limba romană, , Matematică si explorarea mediului, aprobată prin ordinul
ministrului nr. Nr. 3418/19.03.2013”, Bucuresti, 2013.
Desfășurarea activității
Evenimentul OB. OP ELEMENTE DE CONȚINUT ALE LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic Metode şi Mijloace Forme de
ACTIVITATE PRPUNĂTOR ACTIVITATE ELEVI procedee de învăţare organizare
1.Moment O1 Asigurarea unui climat
organizatoric educațional favorabil.
Întâlnirea de dimineață:
salutul, prezența, calendarul Conversaţia
naturii;
Calendarul Frontal Observarea
Prezența cu piticii. Discută, stabilesc elementele
Completăm calendarul naturii ce compun calendarul zilei. naturii sistematică
iar un copil prezintă rubrica
meteo.
( ne întoarcem în bănci)
O6 Noutățile din week-end.
Cântec: Bună dimineața!

2.Captarea Se citesc ghicitori despre


Ghicitori Frontal Observarea
atenției O1 obiectele de igiena personala. Conversaţia
Raspund la ghicitori. sistematică
3.Anunţarea Anunţă subiectul lecţiei şi
subiectului si a O1 obiectivele învatarii : Igiena
obiectivelor locuinței și a clasei-reguli şi
operationale obiecte de igienă .
Pe parcursul lectiei elevii vor Asculta cu atentie.
afla de ce este bine sa pastreze Conversaţia Frontal Observarea
curatenie in locuinta, care
sistematică
sunt obiectele care ne ajuta la
igienizare, vor lucra impreuna
pentru a rezolva sarcini
diferite.
O1 Dirijează elevii în studierea Privesc atent imaginile.
4.Dirijarea Individual
O2 comparativă a doua imagini: o
învătării
camera curată si ordonată si o Raspund la intrebari, dau Frontal
cameră dezordonată: solutii.
Conversaţia
1. Observă cele 2 imagini.
O3 Cum este prima cameră Observaţia Imagine Analiza
față de cea de-a doua? Ce
Comparația cu doua răspunsurilor
crezi că s-a întâmplat cu a
doua cameră? Cum am incaperi
putea schimba felul în care
Fise
arată?
2. Ce obiecte ne-ar putea Pe grupe Observarea
ajuta sa facem curat?
sistematică
3. Dar camera voastră , cum Raspund la intrebari, dau
O4 arată? solutii.
4. De ce crezi ca e necesar sa
O5 fie curat in casa noastra? IGIENA LOCUINŢEI
Formulează împreună cu -aerisirea camerelor
elevii regulile de păstrare a -măturatul
Frontal
igienei locuinței și a sălii -periatul covoarelor
de clasă. -ştersul prafului
-aşezarea lucrurilor
-spălatul vaselor

Șterg praful pe bănci și pe


scaunele, pervaz, aerisesc sala Exerciţiul Materiale
ACTIVITATE PRACTICĂ: de calasă. de
În echipă Observarea
O3 Propune elevilor interpretarea IGIENA CLASEI curățenie
să ștergem praful în clasă. -aerisirea sălii de clasă sistematică
Cer elevilor să enumere -ştersul tablei
O4 Produsele
câteva reguli de pastrare a -aşezarea feţelor de bancă
igienei sălii de clasă. -udatul florilor muncii
-aruncarea resturilor la gunoi
elevilor
-păstrarea ordinii în clasă
Propun elevilor 2 jocuri:
5.Obţinerea Jocul „ DA sau NU ! ”
performanţei Se citeşte o listă de enunţuri
legate de sănătate.
O5  Îmi place să fiu curat şi Elevii stau în bănci.
ordonat. In functie de raspunsul care li
 Dimineaţa mă spăl pe se potriveste, ridica mâna
mâini de câte ori este stanga (DA) sau dreapta (NU)
nevoie.
 Am grijă de hainele mele.
 Îmi ajut părinţii la Observarea
treburile gospodăreşti. Enunturi sistematică
 Şterg tabla şi mă ocup de
curăţenia clasei. Jocul didactic Frontal
O1  Păstrez curăţenia şi
ordinea în camera mea.
Jocul „ Eu spun greşit, spune Expunerea
O4
tu bine ! ”
 Îmi fac lecţiile noaptea.
 Îmi scriu temele în timp
ce mănânc.
Corecteaza enunturile.
 Mă culc îmbrăcat cu Conversatia
hainele de zi. Frontal
 Şterg tabla cu noroi.
 Ţin cărţile şi caietele sub
pat.
 Scriu cu creioane i
cariocile pe bancă.
 Îmi arunc hainele prin
cameră.
6.Activitatea O1 ACTIVITATE DE RECREERE
recreativă Se audiaza cantecul Hărnicuța și Fise
Exercitiul Observarea
O7 Vrajmaturica (Gasca Zurli) Laptop
Asculta cantecele , coloreaza. Frontal sistematică
Se da ca sarcina colorarea
camerei ordonate.
O1 Se fac aprecieri referitoare la Conversatia Imagini
7.Evaluare comportamentul copiiilor si la Ascultă cu atenție. fețe Observarea
modul in care acestia au zămbitoar Frontal
participat la activitate. sistematică
e
Fără cărbuni
Mă-ncălzesc,
Pânza albă
Netezesc.

 Gâl, gâl, gâl, gâl


Aştept ca să te spăl
Sunt proaspătă şi rece
Nimeni nu mă-ntrece.

Invartita și legata,
Si tepoasa, Noduroasa,
Da ocol mereu la casa. 

 Fâs. fâs.
Fâs. fâs,
Înainte de plecare.
Viu şi eu în graba mare.
Perii haine, frec de zor,
Dau şi eu un ajutor.

Ce dihanie ciudată
Cu gat lung si gura mare
A-nghitit asa deodata,
Tot ce-i pulbere-n covoare?

 Eu, cu apă, fac clăbuc


Lunec ca un tăvăluc
În lighean mă învârtesc
Să te curăţ mă grăbesc.

Avem o cutie-n care


Punem rufele murdare.
Doar butonul invartesti,
Peste o ora le gasesti
Curate si parfumate,
Ba chiar aproape uscate!

Găleata cu găurele
A cuprins-o-n mâini Petruş
Şi plimbând-o peste straturi
Florilor le face duş.
Propun elevilor 2 jocuri:
Jocul „ DA sau NU ! ”
Se citeşte o listă de enunţuri legate de sănătate.
 Îmi place să fiu curat şi ordonat.
 Dimineaţa mă spăl pe mâini de câte ori este nevoie.
 Am grijă de hainele mele.
 Îmi ajut părinţii la treburile gospodăreşti.
 Şterg tabla şi mă ocup de curăţenia clasei.
 Păstrez curăţenia şi ordinea în camera mea.
Jocul „ Eu spun greşit, spune tu bine ! ”
 Îmi fac lecţiile noaptea.
 Îmi scriu temele în timp ce mănânc.
 Mă culc îmbrăcat cu hainele de zi.
 Şterg tabla cu noroi.
 Ţin cărţile şi caietele sub pat.
 Scriu cu creioane și cariocile pe bancă.
 Îmi arunc hainele prin cameră.

Asezati fata in fata, in perechi, elevii sunt indemnati sa spuna un indemn, un sfat colegului din fata, in ceea ce priveste igiena locuintei.
AERISIREA AERISIREA
CAMERELOR CAMERELOR
MĂTURATUL MĂTURATUL

PERIATUL PERIATUL
COVOARELOR COVOARELOR
ŞTERSUL ŞTERSUL
PRAFULUI DE PRAFULUI DE
PE MOBILĂ PE MOBILĂ
AŞEZAREA AŞEZAREA
LUCRURILOR LUCRURILOR
DIN CAMERE DIN CAMERE
SPĂLATUL SPĂLATUL
VASELOR VASELOR

Jetoane pentru ciorchine


AERISIREA AERISIREA
SĂLII DE SĂLII DE
CLASĂ CLASĂ
ŞTERSUL ŞTERSUL
TABLEI TABLEI
FOLOSIREA FOLOSIREA
FEŢELOR DE FEŢELOR DE
BANCĂ BANCĂ
UDATUL UDATUL
FLORILOR FLORILOR
ARUNCAREA ARUNCAREA
RESTURILOR RESTURILOR
LA GUNOI LA GUNOI
PĂSTRAREA PĂSTRAREA
ORDINII ÎN ORDINII ÎN
CLASĂ CLASĂ
IGIENA
LOCUINŢEI

IGIENA
CLASEI
FISA DE LUCRU
Igiena locuintei

1. OBSERVĂ CELE 2 IMAGINI. CUM ESTE PRIMA CAMERĂ FAȚĂ DE CEA DE-A DOUA? CE CREZI CĂ S-A ÎNTÂMPLAT
CU A DOUA CAMERĂ? CUM AM PUTEA SCHIMBA FELUL ÎN CARE ARATĂ?
2. CE OBIECTE NE-AR PUTEA AJUTA SA FACEM CURAT?
3. DAR CAMERA VOASTRĂ , CUM ARATĂ?

S-ar putea să vă placă și