Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Gimnaziul: IP Făleștii Noi


Data: 07.12.2017
Învăţătoare: Nichitin Natalia
Clasa: a III-a A
Aria curriculară:Matematică și științe
Disciplina: Educația pentru sănătate
Subiectul: Obiecte și produse de întreţinere a igienei, folosirea lor raţională
Tipul lecţiei: De formare a capacităţilor de analiză-sinteză a cunoştinţelor
Durata: 45 min
Competenţă specifică: Adoptarea unui comportament şi a atitudinii responsabile de
protejare a sănătăţii personale
Subcompetenţe:
1.2. Formularea opiniei referitoare la sănătatea personală, a mediului.
3.2. Aplicarea conştientă a regulilor pentru menţinerea sănătăţii şi ecologiei acasă, la
şcoală, în comunitate.
3.4. Utilizarea corectă a unor instrumente speciale, obiecte în situaţii adecvate(obiecte
de igienă,obiecte de uz casnic).
Obiective operaţionale:
O1:- să recunoască obiectele de igienă personală pe baza observațiilor proprii și a
materialului intuitiv;
O2: - să redea principalele reguli de igienă personală;
O3: - să numească unele consecințe ale nerespectării regulilor de igiena personală;
O4: - să completeze fișa de autoevaluare, evaluându-se corect;
O5: -să manifeste interes și activizm la lecție;
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee:conversatia euristica, brainstorming,studiu de caz, observarea,
explozia stelară
Mijloace de învăţământ:fișe de autoevaluare, obiecte de igienă (pieptene, pastă de
dinţi, burete, săpun, periuţă de dinţi, sampon,unghiera ), poezie, imagini - obiecte de
igiena personală, prezentari PPT;
Forme de organizare:frontală, individuală, pe grupe
Forme de evaluare:orală, scrisă
BIBLIOGRAFIE:
1.Curriculum şcolar, cl, I-IV, Chişinău, 2010.
2.Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară de
învăţămînt, Chişinău,2011.
3.Angelica Calugarita-" Igiena personala" , Editura Dor, 2002;
4. Maria Duplava ,,Educația pentru sănătate,,, curs opțional, Anul de studii III,
Chișinău, 2016
ETAPELE Ob STRATEGIA DIDACTICA Forme de
LECŢIEI op. organizare
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode si Mijloace de Forme de
procedee învățământ evaluare
EVOCARE Asigurarea unui climat Pregătirea celor
psihopedagogic necesar desfăşurării necesare pentru desfăşurarea
activităţii. Pregătirea materialelor lecţiei.
O5 didactice. acei care au bunici Conversația PPT Orală Frontal
-Activitate de energizare:,,Soarele acei ce-și iubesc părinții
Moment răsare pentru... acei ce au o surioară
organizatoric acei ce își ajută
2 min părinții,bunicii...
acei ce vor să salute oaspeții

-Mai avem un oaspete surpriză.


Știți cine e? Ia priviți. E ALBA ca Observația
ZĂPADA

Orală Individuală
-Ea a venit la noi pentru ca să ne
ajute să explorăm o temă nouă.
- Ea a adus un coș plin cu flori
și sfaturi.

- Eu sunt curioasă să aflu unul din Cel mai bun cadou


ele. Dar voi? pe care îl poți oferi
cuiva este întreaga ta atenție
Să fim atenți și să ne ascultăm
unul pe altul
Pe parcurs le vom descoperi pe
toate
Verificarea
temei şi
-Ca de obicei mai întâi să orală individuală
reactualiza-rea
verificăm tema de acasă.
cunoştinţelor
-Ce ați avut de pregătit pentru Elevii adresează întrebări
3 min acasă? numind elevul care să răspundă

Captarea Voi prezenta poezia “Nu uitaţi!”, de Elevii urmăresc cu atenție. -conversația -poezie PPT -frontală
atenției S. Mihnea. PPT euristică
O2 Răspund la întrebări și -orală
3min Se va discuta pe scurt conţinutul anume :poetul ne îndeamnă să
poeziei. nu uităm să ne spălăm pe
dițti,să mâncăm multe fructe și
-Ce ne îndeamnă poetul să nu
legume,să ne spălăm pe mâini
uităm ?
-sunt niște reguli de igienă
-Ce sunt toate acestea la modul
personală
general ?

REALIZA- Anunț titlul lecției noi și prezint Urmăresc obiectivele


REA obiectivele pe care elevii trebuie să prezentate
le dobândească la sfârșitul lecției.
SENSULUI
Notez în mijlocul tablei tema ce
Anuntarea urmează a fi studiata în cadrul
temei si a acestei ore : “Obiecte și produse de
obiectivelor întreţinere a igienei, folosirea lor
1 min raţională“.
Dirijarea O5 Voi solicita elevilor să prezinte toate Elevii prezinta idei:igiena Brainstorming -frontală
învățării ideile care le vin în minte în legătură fetei,igiena,parului,dintilor,mâi
O1 cu tema respectivă. Conversaţia -orală
nilor ,picioarelor,pielii
20 min Unesc prin linii tema iniţială cu euristică
ideile notate de elevi. Metoda
ciorchinelui
Cuvinte-cheie :
1. Obiecte de igienă
2. Produse de igienă
3. Utilizare rațională
DIFERENȚA dintre OBIECT
Antrenez elevii într-o discuție. și PRODUS

PPT- fiecare Pitic prezintă câte o


IGIENĂ

Alba ca Zăpada vă mai pune


la o încercare, vrea să vadă conversația
O1 cum puteți lucra în grup. Elevii numesc obiectele de PPT orală frontală
igienă

Fixarea
fișe -orala pe grupe
cunoștințelor
Elevii îndeplinesc însărcinările
O1 de pe fișe
5 min
BRAVO!
O2

STUDIU DE CAZ
Prezintă lucrul
-Solicit elevilor citirea unui studiu
orală individuală
de caz.Pe baza studiului de caz elevii
vor trebui sa identifice greșelile și să
precizeze care sunt normele corecte
de igienă.
REFLECȚIE
1. Cine este implicat?
Evaluarea O3 2.Avem vreo problemă? -orala
Participă la identificarea
cunoștințelor 3. Care sunt motivele că nu se spală?
greșelior din studiul de caz și studiu de caz
4. De ce sare gardul?
4 min precizează normele corecte de
5. De ce mănâncă repede? -frontala
igienă.
6. Care pot fi / sunt consecințele
acestor acțiuni? 1. Mă spăl pe dinți de cel puțin
2 ori pe zi. întrebări
"Momentul adevărului"- test de 2.Îmi spăl părul în fiecare zi .
sinceritate 3. Ma spăl pe mâini de câte ori
este nevoie. PPT -orala
Ridică-te sau stai jos!
4. Dimineața mă spăl pe față și
pe mâini.
5. Îmi tai unghiile o dată în -individuală
lună.
-Împart elevilor o fișă de 6. Fac duș o dată pe zi.
autoevaluare. 7. Aerisesc camera în fiecare scrisă
zi.
O4 Știați că? 8. Păstrez curățenia în clasă.
AUTOEVALUARE -fișă de
EXTINDERE SINTEZA LECȚIEI -rezolvă fișa de autoevaluare autoevaluare
O5 Tema pentru acasă: -individuală
7min Exercițiul 4, 5 de citit și Citesc
orală frontală
de povestit
O4 PPT orală -individuală
Se autoevaluează
Scriu tema pentru acasă
ANEXA 1

Nu uitaţi!
de S. Mihnea

Zilnic cu o periuţă
Dinţii curăţă-i uşor,
Că de n-o faci, ei se strică
Şi te dor!
Mâinile de-ţi sunt murdare,
Când mănânci, te-mbolnăveşti;
Spală-te des pe ele
Şi-o să-mi mulţumeşti!
Larg să îţi deschizi fereastra
Seara, când e să te culci;
Aerul curat îţi face
Visurile dulci!
Fă gimnastică şi jocuri
Şi aleargă cât eşti mic,
De voieşti să creşti mare
Şi voinic!
Fructe şi legume multe
Să mănânci îţi folosesc;
Căci sunt bune, sunt gustoase
Şi hrănesc.
Ce voios eşti când faci baie
Şi curat eşti ca un crin!
Fă în orice săptămână
Una cel puţin!
ANEXA 2

FiȘĂ DE AUTOEVALUARE
I. Coloana A cuprinde obiecte de uz personal ,iar coloana B zone ale corpului. Unește
prin săgeți, fomând perechi.

3 puncte
A B
• pasta de dinți păr
• burete dinți
• șampon piele
II. Încercuiește răspunsul corect:
• DA NU După ce mă joc, mă spăl pe mâini.
• DA NU Mănânc cu mâinile murdare.
• DA NU Îngrijirea părului se face prin spălare şi pieptănare.
• DA NU Periuţa de dinţi se împrumută.
2 puncte
TOTAL: 5 puncte

FiȘĂ DE AUTOEVALUARE
I. Coloana A cuprinde obiecte de uz personal ,iar coloana B zone ale corpului. Unește
prin săgeți, fomând perechi.

3 puncte
A B
• pasta de dinți păr
• burete dinți
• șampon piele
II. Încercuiește răspunsul corect:
• DA NU După ce mă joc, mă spăl pe mâini.
• DA NU Mănânc cu mâinile murdare.
• DA NU Îngrijirea părului se face prin spălare şi pieptănare.
• DA NU Periuţa de dinţi se împrumută.
2 puncte
TOTAL: 5 puncte
ANEXA 3

STUDIU DE CAZ:
De fiecare dată când se duce la școală, Ionel se trezește cu 10 minute înainte de a începe
orele de curs. Preferă să se îmbrace repede, nu ține cont că trebuie să se spele pe față cu apa și
săpun, își ia ghiozdanul și aleargă spre scoală. Deoarece își dă seama că nu va ajunge la timp,
sare gardul scurtând astfel din drum.
În pauze preferă să se joace fotbal și mănâncă pe apucate, după ce mai dă câte o pasă.
Unghiile lui sunt cam lungi, nu are timp să le îngrijească… Când ajunge acasă, după
programul de scoală, se așează în fața oglinzii, își dă părul cu gel și îsi face o creastă, că așa e
la modă. Pleacă la joacă cu prietenii lui și se întoarce seara, târziu. Mănânca repede fără să se
spele pe mâini, apoi îl ia somnul și se culcă.

S-ar putea să vă placă și