Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Școala: Școala Gimnazială Nr. 1, Albești


Anul școlar: 2021-2022
Semestrul: I
Disciplina: Religie ortodoxă
Clasa: Pregătitoare
Manualul: Religie – Fișe de lucru – Clasa pregătitoare
Unitatea de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu și răspunsul omului
Profesor: Ungureanu Alex-Andrei
Data: 20.09.2021
Subiectul: Omul este cea mai importantă ființă de pe pământ
Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe.

Competențe specifice:
C.S.1.1. Recunoașterea unor elemente de bază ale credinței religioase.
C.S.3.1. Explicarea semnificației unor evenimente religioase cunoscute.

Scopul lectiei: Însușirea unor învățături cu privire la importanța pe care o are omul ca ființă creată de Dumnezeu;

Obiective operaționale:
O1: să relateze, pe scurt, importanța omului în raport cu Dumnezeu;
O2: să identifice procesul de creare al lumii;
O3: să prezinte cel puțin trei lucruri create de Dumnezeu.
Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observarea dirijată.
2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, imagine cu animale, oameni, laptop.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală.
4. Resurse
a) Umane: Elevii
b) Temporale: 45 minute;
c) Bibliografice:
 Programa Școlară aprobată prin Omen 3418 din 19 martie 2013.
 Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române Bucureşti, 1992.
 Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura “Reîntregirea”, Alba–Iulia, 2000.
Desfășurarea lecției

Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică


Nr Etapele/ Evaluare
Ob.
. secvențele Forme
Ope Metode/
cr lecției și Mijloace de de
r. Activitatea profesorului Activitatea elevului procedee/
t. timpul alocat învățământ organiza
tehnici
re
Salut elevii când intru în sala
Elevii răspund la salut, spun
Moment
de clasă şi rostesc împreună rugăciunea şi se pregătesc Activitat
1 organizatoric exercițiul
cu ei rugăciunea; pentru începerea activităţii e frontală
(2 min.)
Notez absenţele; didactice;
Vă mai amintiți despre ce am Elevii răspund:
discutat ora trecută? - Despre ora de religie
Ce învățăm la religie? - Despre Dumnezeu.
Verificarea Cine este Dumnezeu? - Despre iubire. Evaluez
cunoștințelor Ce este iubirea? - Tatăl Nostru. capacitatea
2 din lecția De ce ne-a făcut Dumnezeu? - Un sentiment. elevilor de
anterioară Ce am mai învățat ora - Pentru că este Tatăl nostru și Activitat a răspunde
(5 min.) trecută? ne iubește. Conversaț e frontală corect la
Ce lucruri am observat? - Am observat lucrurile din ia întrebările
clasă. adresate
- Icoana, florile...etc.
Poate să enumere cineva - Câinele, pisica, papagalul,
câteva ființe care trăiesc pe hamsterul, șoriceii, omul. Conversaţ
pământ? - Omul. ia Evaluez
Pregătirea Care este cea mai importantă Activitat capacitatea
aperceptivă/ O3 ființă de pe pământ? e elevilor de
3 captarea Omul este cea mai frontală a răspunde
atenției importantă ființă de pe Explicaţia corect la
(2 min.) pământ deoarece a fost creat întrebările
de Dumnezeu din iubire, a adresate
fost creat ca să stăpânească
toate celelalte ființe.
4 Anunţarea Anunţ titlul lecţiei: Omul
este cea mai importantă ființă Explicaţia Activitat
titlului şi a
de pe pământ. e
obiectivelor
Precizez obiectivele lecţiei, fronttală
(2 min.)
în termeni accesibili elevilor.
5 Comunicarea Toate lucrurile pe care le
noilor vedem au fost create de
cunoştinţe cineva. După cum puteți
(16 min.) vedea, în clasa în care
suntem, avem bănci, caiete,
pixuri, tabla, icoana,
ferestrele. Toate acestea au
fost create de cineva. Banca a Explicația
fost făcută de cineva, tabla a
fost făcută de altcineva. Așa
vedem faptul că lumea și tot
ceea ce există a fost creată de
cineva. Dumnezeu este
creatorul tuturor, al
oamenilor, al animalelor, al - Omul, câinele, copacii, oaia, Conversaț
pământului. etc. ia
O3 Poate cineva să îmi dea
exemple de lucruri, de
animale, de ființe care au fost
create de Dumnezeu. Activitat
e
Într-adevăr, toate acestea Frontală
au fost create de Dumnezeu.
Omul a fost creat de
Dumnezeu, animalele au fost Explicația
create de Dumnezeu, copacii
au fost creați de Dumnezeu.
În Biblie ni se prezintă
felul în care Dumnezeu a
creat lumea.
Biblia este o cartea
Sfântă în care este scris
cuvântul lui Dumnezeu.
Dumnezeu a creat lumea
în 6 zile, iar în ziua a 7 a s-a
odihnit.
Mai întâi Dumnezeu face
cerul și pământul, apa,
pământul, apoi soarele, luna,
apoi animalele din apă și de
pe pământ, iar la final
Dumnezeu l-a creat pe om.
De ce Dumnezeu l-a
făcut pe om la sfârșit?
Dumnezeu l-a făcut pe
om la sfârșit deoarece omul
este cea mai importantă ființă
de pe pământ. El este coroana
creației. Omul este stăpânul
tuturor celor create de Pe mama, pe tata, pe bunica,
O1 Dumnezeu. Omul fiind rege pe fratele, pe sora, câinele, Conversaț
al creației el trebuie să pisica, jucăriile. ia
iubească toată natura și toate Activitat
animalele pe care le-a creat e frontală
pe Dumnezeu.
Voi pe cine iubiți?

Așa cum vă iubiți


părinții sau jucăriile, trebuie Laptop
să iubiți toate animalele și tot
pământul și să aveți grijă de Explicația
ele.
Vizionare videoclip cu
privire la creare lumii.
Dacă ne rămâne timp,
învățăm rugăciunea „Toți cu
inima curată”.
Toti cu inima curata
Tie Doamne-ti multumim;
Tu cu harul Tau Prea sfinte
Ne ajuti, oameni buni sa fim;
De greseli sa ne ferim
Tara noastra s-o iubim.Amin.
Se cere elevilor sa observe
Fixarea și
imaginile din anexa 1 si sa le
sistematizarea
6 O2 descrie. Explicația Anexa 1 Activitat
cunoștințelor
Se cere elevilor să deseneze e frontală
(10 min.)
imaginile din anexa 1.
Se cere elevilor să facă
asocieri între crearea lumii de Așa cum Dumnezeu are grijă Explicația
către Dumnezeu și modul în de oameni, tot așa oamenii au
care oamenii creează lucruri. grijă de animale.
Asocierea
O1 Comparație între iubirea lui Cum Dumnezeu a făcut lumea Activitat
7 generalizarea
Dumnezeu pentru creație – și ne iubește, tot așa și Conversaț e frontală
și aplicarea
iubirea omului pentru tâmplarul își iubește creația și ia
( 5 min.)
animale. Lucrurile făcute de are grijă de ea.
Dumnezeu și lucrurile făcute
de oameni.
Se fac aprecieri generale şi
individuale, privind
Aprecierea
pregătirea elevilor pentru Explicația Activitat
activității
8 lecţie cât şi implicarea în e frontală
elevilor
predarea noilor cunoştinţe.
(1 min.)
Se notează elevii care au
participat la lecţie.
Perecizarea și Se explică tema pentru acasă.
explicarea Activitat
9 Explicația
temei e frontală
(2 min.)
10 Încheierea Rostesc rugăciunea împreună Elevii rostesc rugăciunea şi Activitat
activităţii răspund la salut;
cu elevii, salut şi ies din sală; e frontală
(1 min.)

Anexa nr.1

S-ar putea să vă placă și