Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Profesor:
Data:
Unitatea de învățământ:
Clasa:
Disciplina: Religie Ortodoxă
Unitatea de învățare: Dumnezeu se face cunoscut omului
Subiectul lecției: RecapitulareDumnezei se face cunoscut omului
Tipul lecției: lecție de fixare și sistematizare a cunoștințelor
Scopul lecției: Consolidarea cunoștințelor despre
Competențe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor avea competențe în:
C1- prezentarea, într-o succesiune logică, a evenimentelor legate de Crearea Lumii;
C2- relatarea evenimentelor formarii primei familii;
C3- descrierea modului în care se stabilește relatia de prietenie dintre Dumnezeu cu Noe si respectiv cu Avraam;.
C4-relatarea evenimentului biblic Iosif si frații săi;
C5- prezentarea importanței primirii Decalogului de catre Moise.
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: povestirea, descrierea, explicația, conversația, lectura, jocul didactic, dramatizarea, exercițiul, film religios.
2. Mijloace de învățământ: Sfânta Scriptură, Manualul de Religie-fișe de lucru, laptop, videoproiector.
3. Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, individuală și pe grupe.

1
Resurse:
1. Oficiale:
Planificarea școlară la disciplina Religie Ortodoxă,
Planificarea calendaristică orientativă
Proiectarea unității de învățare.
2. Temporale:
Număr de lecții: 1;
Durata: 50 minute.
3. Bibliografie:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, tipărită sub binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Patriarh Teoctist, patriarhul
Bisericii Ortodoxe Române, București, 2006.
2. Opriș Profesor Dorin, Opriș Profesor Monica, Metodica predării Religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

2
Scenariul didactic
Forme de
Metodee și Mijloace de
Nr.crt. Etapele lecției C.D. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar Evaluare
procedee învățământ
e
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
-Salutul -Salutul
-Rugăciunea -Rugăciunea
Momentul
1. 1’ -Notarea absențelor
organizatoric
-Pregătirea pentru începerea -Pregătirea pentru începerea
lecției lecției
Anunțarea Voi face următoarele precizări: Elevii ascultă cu atenție cele Explicația Frontală Observarea
titlurilor „-Astăzi vom recapitula spuse de profesor. sistematică
lecțiilor ce cunoștințele dobândite în urma și dirijată
urmează a fi parcurgerii primei unități
2. 1’
recapitulate și Dumnezeu se face cunoscut
prezentarea omului. După care, voi anunța
competențelor competențele propuse.
propuse
3. Recapitularea, C1 45’ Voi adresa elevilor întrebări din Conversația Frontală Observarea
sistematizarea prima lectie a unitatii. sistematică
și sinteza și dirijată
cunoștințelor Ce a creat Dumnezeu
prima dată?
In ce zi a creat Dumnezeu Elevii răspund la întrebările
ființele din ape și păsările? primite:
Dar animalele?
Conversația Frontală Observarea
PORNIND DE LA TEXTUL LECȚIEI, sistematică
C2 RĂSPUNDEȚI LA URMĂTOARELE și dirijată
ÎNTREBĂRI. Aprecieri
A. CUM AU FOST CREAȚI PRIMII verbale
OAMENI?
B. PRIN CE SE DEOSEBEȘTE OMUL Jocul didactic Frontală Observarea
DE CELELALTE FĂPTURI CREATE sistematică
DE DUMNEZEU? și dirijată
C. CARE ESTE NUMELE LOCULUI
ÎN CARE AU FOST AȘEZATI PRIMII
OAMENI?
3
D. CUM A APĂRUT PRIMA Exercițiul Frontală Observarea
FAMILIE? sistematică
și dirijată
Elevii ordoneaza evenimentele
C3 Anunt urmatoarea lectie de
C) DUMNEZEU, ÎN CHIPUL A TREI
recapitulare si
OAMENI, L-A VIZITAT PE AVRAAM Conversația Frontală Observarea
e pun primul slide din PPT LA STEJARUL DIN MAMVRI. D) sistematică
ca sa ordoneze oral NOE A CONSTRUIT O ARCĂ CU și dirijată
evenimentele acestui AJUTORUL CĂREIA ȘI-A SALVAT
C4 moment biblic. FAMILIA ȘI MULTE VIEȚUITOARE
. DE LA POTOP. E) DUMNEZEU, â
 NOE ȘI AVRAAM ERAU OAMENI VĂZÂND PE NOE OM DREPT ȘI Observarea
DREPȚI ȘI CREDINCIOȘI, CARE ÎL ASCULTĂTOR, L-A BINECUVÂNTAT sistematică
IUBEAU PE DUMNEZEU. PE EL ȘI PE FAMILIA LUI. și dirijată
 DUMNEZEU LE-A FĂGĂDUIT LUI Pe grupe
NOE ȘI LUI AVRAAM CĂ-I VA Frontală Observarea
OCROTI ȘI CĂ VA BINECUVÂNTA sistematică
VIAȚA LOR ȘI A URMAȘILOR. și dirijată
 SFÂNTA TREIME I SE
DESCOPERĂ PENTRU PRIMA DATĂ
Exercițiul
LUI AVRAAM LA STEJARUL DIN
MAMVRI. ÎN MANUALUL DIGITAL
A) DUMNEZEU A ÎNCHEIAT CU Frontală
NOE UN LEGĂMÂNT, AL CĂRUI
SEMN ESTE CURCUBEUL. B) UNII
DINTRE URMAȘII PRIMILOR
OAMENI S-AU DEPĂRTAT DE
DUMNEZEU, FĂURINDU-ȘI
PROPRIII IDOLI.

Dupa ce povestim momentul Elevii urmează instrucțiunile


C5 biblic legat de viata lui Moise, profesorului.
le indica elevilor sa scrie o
scurta compunereDE MINIMUM
CINCI RÂNDURI, ÎN CARE SĂ
EXPLICI CUM ÎȚI POȚI MANIFESTA
4
CALITATEA DE LIDER, URMÂND
EXEMPLUL LUI MOISE. ȚINE
CONT DE RELAȚIA LUI MOISE CU
DUMNEZEU ȘI DE RELAȚIA LUI CU
SEMENII. Elevii urmează instrucțiunile
Voi îndemna elevii să formuleze profesorului.
întrebări și răspunsuri despre
cunăștințele recapitulate
Voi face aprecieri verbale și Elevii ascultă cu atenție. Explicația Frontală Aprecieri
Aprecierea
4. 1' individuale privind activitatea verbale
activității
elevilor.
Voi face următoarea precizare: Elevii ascultă cu atenție. Explicația Frontală Observarea
Pentru evaluarea acestei unități sistematică
5. Concluzii 1' veti primi diferite cerințe la și dirijată
care trebuie sa fiți foarte atenți
pentru a răspunde corect
Încheierea -Rugăciunea
6. 1'
activității -Salutul

S-ar putea să vă placă și