Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Profesor: Bîrcă Marius-Cristian


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr.80, sector III, București.
Clasa: a VII –a E
Data: 9.februarie.2022
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie-Ortodoxă
Unitatea de învăţare : Biserica – viața omului în Hristos, prin Duhul Sfânt
Conţinutul supus evaluării :
Biserica-locaș de închinare și de sfințire a omului; Icoana – fereastră spre cer; Cântarea religioasă – formă de rugăciune; Călătorind cu
Dumnezeu – pelerinajul la biserici și mănăstiri.
Tipul lecției: Verificare şi evaluare a cunoștințelor
Competenţe generale :
1.1.Analizarea manifestării lucrării Duhului Sfânt în viața Bisericii şi în devenirea spirituală a omului, pe baza unor texte religioase
1.2. Compararea unor modalități diverse de manifestare a vieții religioase sau a unor aspecte de învățătură religioasă
1.3. Analizarea unui mesaj moral-religios, comunicat în forme variate
Competenţe specifice :
2.2. Formularea unor opinii personale privind aplicarea normelor moral-religioase în viața personală şi a grupurilor de apartenență, în
relație cu normele civice
Argumentarea importanței participării fiecărei persoane la viața spirituală a comunității, ca membru activ al acesteia
Competențe derivate :
1. utilizarea corectă a termenilor religioși;
2. definirea termenilor religiosi Biserică și icoana;
3. identificarea în text a elementelor specifice invataturii creștine;
4. recunoașterea elementelor iconografice specifice sărbătorilor imparatesti;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea
2. Mijloace de învățământ: fișa de evaluare
3. Forme de organizare a activităților: activitate frontală și individuală

Resurse oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 5097/09.09.2009, pentru clasa a VIII-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a VIII-a;
Resurse temporale:
evaluare scrisă – 1 oră
durata – 50 min
Resurse Umane:
elevi – 16
nivel clasă - mediu
Bibliografie:
1. Noul Testament cu Psalmi, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a VIII-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2009.
7. Pr. prof. dr. Braniște, Ene, Liturgica generală, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București,
1993
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele C. Timp Activitatea profesorului Metode Mijloac Forme Evaluare


crt. lecției d (min.) Activitatea elevului e de
organiz
are
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Salut elevii.
1. Momentul 1' Se rostește rugăciunea „Împărate ceresc” cu elevii.
organizatori Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul clasei pentru începerea Exercițiul Activita Obs.
c activității didactice care urmează să se desfășoare. de te comporta-
rugăciune frontală mentului
Elevii răspund la salut, rostesc rugăciunea și se pregătesc pentru elevilor
lecție.

2. Anunțarea Profesorul face cunoscut elevilor faptul că urmează o lecție de evaluare a Conversația
temei și a 1' unității de învățare Exprimarea învățăturii creștine. Activita
obiectivelor Conținutul ce urmează a fi verificat a fost anunțat în prealabil elevilor. Explicația te
5 Elevii vor rezolva mai mulți itemi de tip: obiectiv (de tip pereche și cu alegere frontală
multiplă), semiobiectiv (itemi cu răspuns scurt, de completare și întrebări Problemati-- și
structurate) și subiectiv (rezolvarea de probleme). -zarea individu
Elevii ascultă cu atenție și cer eventuale lămuriri în cadrul discuției. -ală

1 Evaluare
3. Verificarea 2 40' Profesorul împarte fișele de evaluare și supravegheză elevii pe parcursul scrisă,
cunoștințelo 3 rezolvării fișelor, afisându-le pe tablă timpul pe care îl au la dispoziție pentru Observația Fișa Activita individuală
r 4 test. de te
5 Exercițiul evaluare frontală Obs.
Elevii rezolvă individual și independent testul propus. și comporta-
individu mentului
-ală elevilor
4. Evaluarea 1' Profesorul adună testele elevilor la finalul orei pentru a le evalua ulterior. Conversația Fișa Activita
rezultatelor Elevii predau testele. de te
evaluare individu
-ală
Obs.
Încheierea 1' Rugăciunea „Tatăl nostru” . Salutul. Exercițiul de Activita comporta-
5. activității rugăciune te mentului
frontală elevilor
NUME ȘI PRENUME ............................................... CLASA ..............

DATA........................... TEST DE EVALUARE

Citește cu atenție textul și rezolvă următoarele cerințe:

Biserica străbună, locaș de închinare Citea cu glasul rar dintr-o carte bătrână,
În care s-au rugat în zi de sărbătoare Molitva dezlegării; și inima ei bună
Bătrânii mei, părinții și toți strămoșii-n șir Sălta de fericire la gândul că și eu
Ce odihnesc sub cruce în micul cimitir! Mă știu ruga ca dânsa la bunul
Dumnezeu.

Pe lespezile tale îngenuncheam și eu Biserică străbună! De mic copil te știu,


vorbind în rugăciune cu bunul Dumnezeu Cu inima sfioasă pe punți de gând
iar viu
Eram copil... și mama, zeloasă rugătoare Să sorb ca și-altă dată mireasma de
tămâie
Purtându-mă de mână în orice sărbătoare Ce-aș vrea-o-ntotdeauna în suflet să rămâie.

Mă învăța metanii cum trebuie să bat În triluri meșterite, pe strune de eter,


La sfintele icoane, cu sufletul curat... Bătrâna toacă-mi spune că rugile nu pier!
Șoptindu-mi grijulie: Vezi, mamă, ia aminte! Iar dangătul de clopot adesea când răsună
În timp ce taica popa e-n sfintele veșminte Mi te recheamă-n suflet, biserică străbună.
(Nicolae Lungu, Biserica străbună)
I. Răspunde la următoarele întrebări:
1. Ce este Sfânta Biserică?
10 p
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
..........................................
2. Identifică în text cum este numită „Biserica străbună”?
4p
............................................................................................................................................................
..............
3. Ce este icoana?
10 p
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
..........................................
4. Transcrie din text ce face copilul în fața sfintelor icoane, „cu sufletul curat”.
4p
............................................................................................................................................................
..............
5. Selectează din text secvența din care reiese către cine se roagă băiatul împreună cu mama
sa. 4 p
............................................................................................................................................................
..............
6. Citind ultima strofă a poeziei, încearcă să descrii care este rolul clopotului.
4p
............................................................................................................................................................
..............

II. Completează spațiile din textul următor: 16 p


Sfânta Biserică, văzută din lateral, are formă de ................................ și privită de sus are
formă de ...................................... pentru că Domnul nostru Iisus Hristos Și-a întemeiat Biserica
prin moartea Sa pe Cruce. Deasupra Bisericii se găsește ................................ , iar în vârful ei se
află .................... ......................... . Interiorul Bisericii este împărțit
în: .............................., .............................................. și .............................................. .
III.Pornind de la afirmația ,,Icoana este Evanghelia în culori”, numerotează în ordine
cronologică evenimentele religioase reprezentate în icoane: 10 p

............... ............. .............. ............. ................


IV. Stabilește corespondența pentru următorii termeni specifici, utilizați în muzica
bisericească:
Imn religios Lăudați pe Domnul! 10 p
Amin Cântec de preamărire a dumnezeirii
Aliluia Așa să fie!
Osana Cântare de laudă, închinată unui sfânt
Acatist Slavă adusă lui Dumnezeu.
V. Alegeti varianta corecta pentru data pelerinajului organizat in cinstea Maicii
Domnului si a urmatorilor sfinti cu Moaste la noi in tara:
1. Sfânta Cuvioasă Parascheva: 8p
a) Brașov – 12 septembrie
b) Curtea de Argeș – 20 iulie
c) Iași – 14 octombrie
2. Sfântul Dimitrie cel Nou:
a) București – 27 octombrie
b) Tulcea – 5 februarie
c) Buzău – 19 aprilie
3. Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou:
a) Cluj – 25 decembrie
b) Suceava – 2 iunie
c) Târgu-Jiu – 7 ianuarie
4. Adormirea Maicii Domnului – 15 august:
a) Mănăstirea Lipnița – județul Constanța
b) Mănăstirea Lepșa – județul Vrancea
c) Mănăstirea Putna – județul Suceava
VI. Pornind de la versurile poeziei de mai sus și de la îndemnul mamei: „Vezi, mamă, ia
aminte!”, formulează cinci îndemnuri de comportare plăcută lui Dumnezeu în
biserică.
10 p
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................
......................................................................
............................................................................................................................................................
..............
Se acordă 10 puncte din oficiu!
BAREM DE CORECTARE ȘI NOTARE
I.
1. Răspuns posibil: Biserica este instituția divino-umană formată din totalitatea celor care sunt botezați
în numele Sfintei Treimi. - 10 p
2. „locaș de închinare” – 4 p
3. Răspuns posibil: Icoana (gr. eikon) este o reprezentare a lumii spirituale nevăzute, cu ajutorul
elementelor materiale, lumești, un mijloc de întâlnire a omului cu Dumnezeu. – 10 p
4. „învață să bată mătănii” – 4 p
5. „la bunul Dumnezeu” – 4 p
6. Răspuns posibil: ...de a rechema creștinii la Sfânta Biserică, la rugăciune. – 4 p
II. Se acordă câte 2 p pentru fiecare cuvânt completat corect: corabie, cruce, turla, Sfânta Cruce, naos,
pronaos, altar. – 16 p
III. Se acordă câte 2 p pentru fiecare cifră completată corect: 5, 2, 4, 1, 3. – 10 p
IV. Se acordă câte 2 p pentru fiecare corespondență stabilită corect: - 10 p
Imn religios - Cântec de preamărire a dumnezeirii

Amin - Așa să fie!


Aliluia - Lăudați pe Domnul!
Osana -Slavă adusă lui Dumnezeu
Acatist - Cântare de laudă, închinată unui sfânt

V.Se acordă câte 2 p pentru fiecare răspuns corect: 1-c; 2-a; 3-b; 4-orice răspuns este corect. – 8 p
VI.Se acordă câte 2 p pentru fiecare îndemn corect formulat. – 10 p
Oficiu – 10 p
Total – 100 p

S-ar putea să vă placă și