Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Prof. înv. primar:Lazăr Alina


PLANIFICAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Data: 11.12.2019
Școala Gimnazială Băleşti
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învățare: "Primim şi dăruim"
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice
Subictul lecției: Pronumele personal. Pronumele de politeţe
Tipul lecției: lecție mixtă
Forma de realizare: activitate integrată

Competențe specifice
Limba și literatura română
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile
1.5 Manifestarea interesului pentru receptarea mesajului oral indiferent de perturbările de canal

Arte vizuale şi abilități practice


2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate şi utilizabile, în urma desfăşurării unor activităţi dominant manuale, creative şi ludice.

Competențe derivate/ Obiective operaționale:


O1. Identificarea/Să identifice pronumele personale şi de politeţe cerute, lucrând individual sau în grup;
O2. Definirea/Să definească pronumele personal şi pronumele de politeţe;
O3. Gruparea/Să grupeze pronumele în funcţie de persoană şi număr;
O4. Recunoaşterea/Să recunoască pronumele personal şi de politeţe dintr-un şir de părţi de vorbire;
O5. Analizarea/Să analizeze morfologic pronumele personale şi de politeţe;
O6. Identificarea/Să identifice cuvintele cu sens opus dintr-o cerinţă dată.
O7. Mânuirea/Să mânuiască corect ustensilele de lucru, materialele didactice;
Strategii didactice:
Metode și procedee: jocul didactic, conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, Metoda ciorchinelui
Resurse materiale: planşe cu brăduţ, fulgi, plic cu sarcini, lipici, fişe de lucru, fişe de evaluare.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevului şi aprecieri verbale, proba orală şi proba scrisă.
Resurse temporale: 50 minute.

Bibliografie
1. Programe şcolare pentru clasa a IV- a, Bucureşti, 2014. Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014.
2. Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2003.
3. Şerdean I. (1991). Metodica predării limbii române la clasele I-IV. Editura Didactică şi Pedagogică. Bucureşti.
4. Ministerul Educaţiei şi Cercetării. Manual de Limba şi literatura română. M. Mihăescu & ŞT. Pacearcă. Editura Intuitext.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Nr. Etapele lecţiei Ob. Conţinutul învăţării Strategii didactice


crt. Evaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
Creez condiţiile necesare Elevii își pregătesc pe Conversația Frontal Observarea
Moment pentru buna desfăşurare a bănci rechizitele necesare. sistemică a
1. organizatoric activităţii şi pregătesc comportamentului
1 min. materialele de lucru. elevului
Notez absenţii.
Îi ȋntreb ce temǎ au avut Manual
de pregǎtit pentru azi la Caiete Frontal Aprecieri verbale
ora de matematicǎ şi voi Elevii deschid caietele cu Individual
Verificarea numi selectiv 3 elevi tema pe care au avut-o de Conversația
2. temelor pentru pentru a verifica tema din pregǎtit pentru azi.
acasǎ
punct de vedere cantitativ
5 min.
şi calitativ. Ceilalţi vor fi
atenţi şi vor corecta acolo
unde au greşit.
Astăzi ne vom aminti ceea Elevii vor răspunde oral la
O2 ce am învăţat anterior, şi întrebările adresate.
anume despre pronumele Conversaţia
Reactualizarea personal şi pronumele de Pronumele personal este Exerciţiul Aprecieri verbale
2. cunoştinţelor politeţe. partea de vorbire care ţine Explicaţia Individual
5 min. Voi realiza actualizarea locul unui substantiv. Frontal Observarea
cunoştinţelor pe baza unor Pronumele de politeţe sistematică a
O4 întrebări orale, precum: este folosit pentru a comportamentului
,,Ce este pronumele exprima respectul faţă de elevului
personal? Dar cel de anumite persoane.
politeţe?”, ,,Daţi exemple Exemple : *tu, eu, el, ea,
de pronume personale, ei, noi, voi,ele
respectiv de politeţe!” (pronume personale)
*dumneavoastra,
dumnealui, dumnealor,
dumneaei etc. (pronume de
politeţe).
Împart elevii în două grupe, Elevii se împart în două Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
grupa Spiriduşilor şi grupa grupe şi găsesc opusul
Captarea Ştumfilor. Fiecare grupă cuvintelor date:
3. atenţiei primeşte câte o fişă de lucru Explicaţia
2 min. (ANEXA 1). Aceasta Prieten Fişă de lucru
conţine un joc numit Răbdător Observarea
O6 Ghicitoarea. Elevii trebuie să Optimist Exerciţiul sistematică a
descopere cuvinte cu sens Norocos
comportamentului
opus şi folosind iniţialele Unic Pe grupe
cuvintelor descoperite vor Mîndru Ghicitoare elevului
afla un cuvânt nou. Energic
Care este acesta? Liniştit
Expresiv
Folosind iniţialele cuvintelor
găsite de voi veţi afla un
cuvânt nou PRONUMELE
Care este acesta?
Astăzi, la ora de limba Elevii ascultă cu atenţie, Explicaţia
română vom realiza un joc deschid caietele şi notează Flip-chart
Anunţarea didactic numit,, Cine ştie, data şi titlul lecţiei.
4. obiectivelor O2 câstigă!”, prin care vom Conversaţia Markere Frontal Observarea
2 min consolida cunoştinţele sistematică a
însuşite în lecţiile anterioare Caiete de Individual comportamentului
O4
despre Pronumele personal Exerciţiul lucru elevului
şi pronumele de politeţe.
Voi scrie data şi titlul lecţiei
la tablă.
O4 Dragii mei, astăzi vom Joc didactic Planşe cu Frontal Aprecieri verbale
realiza un joc didactic. brăduţi
Elevii sunt împărţiţi pe
grupe, grupa Spiriduşilor şi
grupa Ştrumfilor. Le explic
elevilor regulile jocului. Conversaţia Jetoane cu
ornamente
REGULILE JOCULUI Ascultă prezentarea jocului
O2 Fiecare echipă va avea didactic şi sunt atenţi la
câte un brăduţ. Pentru regulile oferite.
fiecare răspuns corect, Copiii din fiecare echipă Exerciţiul Lipici
echipa va primi un extrag, pe rând, câte un Pe echipe
5. Dirijarea ornament, pe care îl va bileţel din plic, pe bileţel este
învăţării decupa şi lipi în bradul său. scris numărul fişei pe care
28' O3 La sfârşitul jocului, vom trebuie să o rezolve, în acelaşi
număra ornamentele de pe timp, membrii ambelor Plicuri cu
fiecare brăduţ şi va câştiga echipe. Explicaţia sarcini
echipa care va avea cele mai
multe ornamente pe braduţ.
Sarcinile jocului vor fi
O7 extrase rând pe rând din Observarea
plicuri. Fisă de lucru sistematică a
Fiecare răspuns corect, la o comportamentului
sarcină de lucru extrasă Plansă cu elevului
dintr-un plic,îi dă brăduţi
O4 posibilitatea echipei să Frontal
O5 câştige un ornament. Fisă de lucru
Menţionez faptul că vor lipi Exerciţiul
Aprecieri verbale
ornamente doar echipa care
termină prima sarcina dată. Joc didactic
Odată ce sarcinile au fost
rezolvate, se vor declara Pe echipe
câştigătorii. Elevii se declară pregătiţi de Lipici
Pregătiţi de lucru? joc. Observaţia
Plicuri cu
DESFǍȘURAREA sarcini
JOCULUI
Sarcina nr.1 Elevii rezolvă cerinţele în
Numesc un elev ca să ordinea extragerii ( anexele 1, Exerciţiul
extragă un bilet din plic, 3, 4-7)
având următoarea cerinţă:
,,Completează rebusul!”.
(Anexa 2)
Sarcina nr.2 Fisă de lucru
Un alt elev va extrage biletul
cu următoarea cerinţă: ,, Elevii rezolvă cerinţele în Conversaţia
Alege pronumele potrivit: el, ordinea extragerii ( anexele 1,
ea, ei, noi, voi, ei, ele!” –fişă 3, 4-7) Observarea
de lucru (Anexa 3) sistematică a
comportamentului
Sarcina nr.3 elevului
Voi numi un elev care va
extrage un alt bileţel, având
următoarea cerinţă: ,,
Identificaţi persoana care a Aprecieri verbale
răspuns corect la întrebarea
învăţătorului.” – fişă de
lucru (Anexa 4)

Sarcina nr.4
,,Tolba postasului” - fişă de
lucru (Anexa 5)
Elevii rezolvă cerinţele în
Sarcina nr.5 ordinea extragerii (anexele 1,
,,Coloraţi cu galben cercurile 2, 3, 4, 5, 6, 7)
care contin pronume!” - fişă
de lucru (Anexa 6)

Sarcina nr.6 Ascultă cu atenţie şi rezolva


,,Copăcelul cu pronume” - cerinţa întocmai.
fişă de lucru (Anexa 7)

În caz de egalitate, va fi o
sarcina surpriză. Din prima
echipă va fi aleasă o fată, iar
din a doua un baiat. Cerinţa
buclucaşă va fi următoarea:
,,Analizaţi morfologic
pronumele personale ,,tu”,
respectiv ,,noi”.
Ambele echipe sunt
declarate câştigătoare şi vor
primi diplome.

6. Obţinerea O1 Cunoştinţele reamintite Ascultă cerinţele evaluării şi Exerciţiul Fisă de Individual Probă
performanţei despre Pronume le vom urmăresc baremul de evaluare scrisă
5' O2 aplica de această dată într-o corectare.
fişă de evaluare (ANEXA Exerciţiul
O3 8). Rezolvă exerciţiile de pe fişă.
Ofer explicaţiile necesare Conversaţia
O4

O5
7. Asigurarea O1 Dragii mei, haideţi să vedem Sunt atenţi la cerinţe şi Explicaţia Fişă de lucru Individual Aprecieri verbale
retenţiei şi a ce v-aţi amintit pe parcursul completează ciorchinele.
transferului O2 jocului. Scriu sub denumirea fiecărui
5' Voi folosi pentru fixarea pronume definiţia Exerciţiul
O3 cunoştinţelor metoda corespunzătoare.
Ciorchinelui. Notează corect formele, sunt Metoda
O4 Priviţi planşa următoare atenţi la pronumele de ciorchinelui
(Anexa 9) politeţe care are forme doar
Cum definim pronumele pentru persoanele a II-a şi a Conversaţia
personal? III-a.
Dar pronumele de politeţe? Scriu formele.
Care sunt formele
pronumelor pentru fiecare
persoană?
Care sunt formele
pronumelor pentru numărul
singular? Dar pentru plural?
8. Încheierea Fac aprecieri verbale Sunt atenţi la aprecierile Conversaţia Diplomă Frontal Aprecieri verbale
activităţii asupra participării elevilor învăţătoarei şi primesc Explicaţia Caiete de
1' la lecţie şi le ofer diplome. încântaţi diploma. lucru
Apreciez faptul că aţi avut Îşi notează tema pentru acasă. Manual
un comportament
corespunzător pe
parcursul desfăşurării
lecţiei, aţi participat activ,
răspunsurile voastre au
fost corecte şi dovedesc
însuşirea temeinică al
cunoştinţelor.
Anunţ tema pentru acasă:
Ex.1 şi 2 pag.72 din manual.
ANEXA 1

Joc – Ghicitoare

Găsiţi cuvintele cu sens opus celor din următoarea coloană.

Duşman-
Nerăbdător -
Pesimist -
Ghinionist -
General –
Modest –
Pasiv –
Agitat –
Neexpresiv –
ANEXA 2

1. Substantivul .......................................se scrie întotdeauna cu literă iniţială mare


2. Semnul grafic al sunetului este.............................................................................
3. Substantivul ………………………………………se scrie întotdeauna cu literă iniţială mică
4. Este format din una sau mai multe silabe…………………………………………………………..
5. Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri, fenomene ale naturii se
numeşte................................................................................................................
6. Se realizează între vorbitor şi ascultător……………………………………………………………..
7. Partea de vorbire care denumeşte însuşirea unui substantiv se numeşte..................................................
ANEXA 3

Alege pronumele corespunzător (eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele)

Dănuţ spune :
__ alerg după minge.
─ Monica, __ eşti arbitrul acestui meci!

Dănuţ spune despre Olguţa:


─___ a învins în această partidă.

Olguţa spune despre Dănuţ:


─___ a pierdut partida aceasta.

Olguţa şi Dănuţ povestesc :


─___ am jucat o partida de fotbal .

Olguţa şi Dănuţ povestesc mamei şi Monicăi :


─___ nu înţelegeţi acest joc atât de frumos!

Olguţa şi Dănuţ povestesc despre copii din sat:


___ au urmărit o partidă interesantă.

Olguţa şi Dănuţ povestesc despre gospodine :


___ ne-au chemat în casă pentru că au terminat cozonacii.

S-ar putea să vă placă și