Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ: Liceul Greco-Catolic „IULIU MANIU” Oradea

ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate

CLASA: a VI-a A

DISCIPLINA: RELIGIE

TITLUL LECŢIEI: Recapitulare finală

TIPUL DE LECŢIE: recapitulare şi consolidare a cunoştinţelor

DURATA: 50 minute

DATA: 09.06.2023

PROFESOR: Bot Alina

COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinţei
2. Manifestarea unui comportament moral, în viaţa personală şi în societate, în acord cu valorile religioase
3. Raportarea experienţelor din viaţa de zi cu zi la principiile religioase, cu respectarea identităţii şi
diversităţii religioase.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1. Prezentarea învățăturilor religioase cu privire la evenimente din istoria mântuirii și din viața
Bisericii;
1.2. Integrarea unor concepte specifice în prezentarea în prezentarea de evenimente relevante din
istoria mântuirii și din viața Bisericii;
2.1.Analizarea responsabilităților personale și ale diferitelor grupuri în relație cu celebrarea
sacramentului Euharistiei;
2.2. Argumentarea rolului acțiunilor caritabile, în context create de celebrarea sacramentului
Euharistiei.
3.1. Prezentarea unor moduri de manifestare a diversității religioase, în relație cu sistemul de
valori specific propriei identități religioase;
3.2. Asumarea unor responsabilități față de sine și față de ceilalți, prin raportarea la valorile moral-
religioase și la tradițiile Bisericii
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1. Să descrie imaginile prezentate;


2. Să recunoască personajul, după anumite indicii;
3. Să precizeze valoarea de adevăr a enunțurilor;
4. Să asocieze cuvintele cu semnificația sau cu definiția lor;
5. Să resolve correct testul de recapitulare finală.
STRATEGII DIDACTICE

1. RESURSE PROCEDURALE
• SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia, lectură pe
marginea imaginii, feed-back-ul, exercițiul
• FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: fişă de lucru, tabletă, proiector, poze, site-ul https://stii.cateheza.ro/,
tablă, marker.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală, test
4. RESURSE UMANE: 25 elevi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.

BIBLIOGRAFIE:

1. Programa şcolară pentru disciplina RELIGIE, clasa a VI-a.


2. Planificarea anuală.
3. site-ul https://stii.cateheza.ro/
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Forme de Modalită
Momentele Metode şi Resurse
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar ţi de
instruirii (timp) procedee materiale
e evaluare

Moment - Salutul, rugăciunea, notarea absenților Elevii rostesc rugăciunea Conversaţia Frontal - Observaţi
organizatoric a
Pregătirea materialului didactic și a colectivului euristică
(5 min) clasei pentru începerea orei.

Recapitularea şi - După o scurtă introducere, profesorul prezintă Elevii răspund la întrebări și Conversaţia Individual Planșa cu Evaluare
consolidarea planșa cu imagini sugestive (anexă). Elevii vor descriu imaginile imagini orală
conținuturilor descrie imaginile prezentate. euristică
predate lectură după
(10 min) imagini

Fixarea şi Profesorul prezintă o fişă de lucru/testul de Elevii ascultă explicaţiile Exerciţiul Frontal Evaluare
sistematizarea recapitulare, purtându-se o scurtă discuție pe profesorului şi rezolvă testul
cunoştinţelor marginea testului. propus. Individual Fişa de
lucru/test
Feedback-ul Ajutat de către doi elevi, profesorul împarte de
fişele clasei. recapitulare
(30 min) finală
Împreună cu elevii se analizează rezolvarea Conversația Individual
testului propus Elevii răspund întrebărilor
sugerate

Încheierea lecției Profesorul face aprecieri cu privire la Elevii sunt atenţi la cerinţe Apreciere Frontal, - -
desfăşurarea orei şi rosteşte rugăciunea. şi rostesc rugăciunea. verbală
(5 min) Individual
Anexa 1

Poze
Anexa 2

Test
RECAPITULARE FINALĂ
1. Recunoaște personajul după indicii:

a) A ascultat de Dumnezeu; a fost salvat din potop; Dumnezeu a încheiat un legământ cu el,
simbolul acestei alianțe fiind curcubeul.
b) Fiu al lui Isaac; avut doisprezece fii; s-a luptat cu un înger al lui Dumnezeu; a fost numit Israel.
c) A împlinit voința Tatălui său; a desăvârșit Legea; a întemeiat Sacramentul Euharistiei; a rămas
cu noi în Sfânta Împărtășanie.
d) Mai presus de toate îl iubește pe Isus; și-a dedicat întreaga viață lui Dumnezeu și semenilor;
trăiește în sărăcie, curăție și ascultare.

2. Precizează care dintre enunţurile următoare sunt adevărate şi care sunt false, notând în dreptul
fiecărui enunț A (adevărat) sau F (fals):

a) Omul este cea mai importantă ființă creată de Dumnezeu.


b) Orice ființă umană este înzestrată cu suflet.
c) Sufletul îl face inferior pe om față de animale și plante.
d) Adam și Eva au ascultat întotdeauna de Dumnezeu.
e) După potop, Noe i-a mulțumit lui Dumnezeu.
f) Isus ne învață să-i iubim chiar și pe dușmanii noștri.
g) Legea divină îngrădește libertatea omului.
h) Pentru creștini sabatul este cea mai importantă zi a săptămânii.
i) Euharistie înseamnă aducere de mulțumire.
j) Sfânta Împărtășanie se poate păstra oriunde.
k) Isus a rămas în Sfânta Împărtășanie pentru că ne iubește.
l) Călugării trăiesc în sărăcie, curăție și ascultare din dorința de a ajunge la desăvârșire spirituală.

3.Asociază cuvintele cu semnificația lor:

Profet jertfa lui Cristos de pe cruce, reînnoită pe altar


Sfânta Liturghie ziua Domnului la creștini
Duminica ruperea unității Bisericii
Schismă lăcaș de cult creștin
biserică om chemat de Dumnezeu să vorbească în numele lui

4. Alege definiția corectă pentru fiecare cuvânt dat sau pentru sintagma dată:

Lege morală naturală = legea înscrisă de Dumnezeu în inima omului, Decalogul, legea civilă.
Sabat = ziua Domnului la creștini, ziua Domnului la păgâni, ziua Domnului la evrei.
Decalog = 10 degete, 10 sugestii, 10 porunci.
Sfânta Liturghie = jertfa lui Cristos de pe cruce, un ritual magic, un spectacol.
Paștele ebraic = trecerea de la viață la moarte, eliberarea din sclavia egipteană, învierea Domnului.
Duminica = ziua de odihnă pentru toți oamenii, ziua Domnului pentru evrei, ziua Domnului pentru
creștini.

5. Încercuiește variant corectă:


A. Creștinii sărbătoresc ziua Domnului
a) sâmbăta;
b) în prima zi a săptămânii;
c) duminica;
d) a șaptea zi a săptămânii.

B. Părțile Sfintei Liturghii sunt


a) liturgia Cuvântului și liturgia Euharistică;
b) liturgia Cuvântului și Împărtășania;
c) lectura Evangheliei și predica.

C. Ziua Domnului, la evrei, este


a) ziua a șasea a săptămânii;
b) sabatul;
c) ziua întâi a săptămânii;
d) ziua a șaptea a săptămânii.

D. Prin porunca a treia, Dumnezeu ne oprește


a) să participăm la Sfânta Liturghie;
b) să ne rugăm;
c) să muncim din greu;
d) să postim.

S-ar putea să vă placă și