Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a XI- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Mihai Eminescu Satu Mare
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
LECŢIA: FORME DE DENATURARE A PERSOANEI – CORUPŢIA, MINCIUNA,
ÎNŞELĂTORIA
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROFESOR: Radu Pop
COMPETENŢE SPECIFICE
1. definirea termenilor minciună, corupţie, înselătorie.
2. exemplificarea acestor termeni cu fapte reale din zilele noastre
3. cunoaşterea modului în care sunt pedepsite aceste fapte de Dumnezeu.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual, sitem audi, video proiector.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Biblia
3. Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Modalităţi
Momentele Metode şi Forme de Resurse
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
instruirii (timp) procedee organizare materiale
evaluare
Moment - Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea Rostesc rugăciunea Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului Elevii spun absenţii şi se
(2 min) clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie.
- Elevii notează în caiet titlul Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează lecţiei, ascultă şi devin atenţi cretă
(1 min) obiectivele urmărite. la competenţele specifice
urmărite.
Evaluare
Reactualizarea Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din Elevii răspund la întrebări Conversaţia Frontal Manual orală
cunoştinţelor lecţia anterioară şi notează în caietul personal elevii cei expunându-şi punctele de euristică
asimilate anterior mai activi. vedere
(7 min)

Evaluare
1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Solicită elevilor să Elevii răspund cu ajutorul orală
răspundă la întrebări legate de viaţă, familie, datoriile profesorului, dacă va fi nece- Conversaţia Frontal Manual
omului faţă de societate. sar. Expunerea Biblia
Dirijarea învăţării. 2 Explică elevilor ce înseamnă minciuna din punct de Modelarea
verede al DEX, după care prezintă elevillor consecinţele Elevii răspund eventualelor
minciunii. întrebări. Notează în caiete. Diagrama
Defineşte corupţia şi înşelătoria, apoi discută cu aceştia Venn
despre frecvenţa acestora în lumea din zilele noastre.
3 (anexa1) Elevii merg la tabla si
Profesorul va aplica metoda diagrama venn. (anexa 2) completează in cercurile
Explică elevilor care sunt consecinţele unei vieţi pline de raspunsurile.
minciună, corupţie şi înşelători, precizând modul în care
Dumnezeu pedepseşte aceste abateri.

Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi Elevii răspund. Pun întrebări. Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele Feed-back- scrisă
neînţelegeri. ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare. Sunt atenţi la cerinţe -
Rosteşte rugăciunea Rostesc rugăciunea
Schiţa tablei (anexa 1)

FORME DE DENATURARE A PERSOANEI – CORUPŢIA,


MINCIUNA, ÎNŞELĂTORIA

Corupţia – stare de abatere de la moralitate, de la datorie; depravare;


desfrâu; venalitate.
Minciuna – afirmare prin care se denaturează în mod deliberat adevărul;
neadevăr. Deprindere de a minţi. Plăsmuire a imaginaţiei; ficţiune, amăgire.
Înşelătoria – inducere în eroare; excrocherie, fraudă, infracţiune constând
în inducerea în eroare şi păgubirea unei persoane prin prezentarea drept adevărate
a unor fapte mincinoase sau invers, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru
altcineva un anumit folos material.
Metoda diagramelor Venn
(anexa 2)

Metoda diagramelor Venn reprezintă o modalitate de verificare a validității


inferențelor (imediate și mediate) prin reprezentări grafice. Metoda in sine constă
în intersectarea unui număr de cercuri, fiecare cerc reprezintă un termen al
inferenței

S-ar putea să vă placă și