Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a X- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Liceul Teoretic „Emil Racoviţă”
DISCIPLINA: RELIGIE
LECTIA: CINSTIREA SFINTEI CRUCI
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să cunoască semnificaţia iniţialelor INRI
2. Să înţeleagă sensul spiritual şi material al Sfintei Cruci
3. Să precizeze semnificaţia Sfintei Cruci
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual, Biblia.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Biblia
3. Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Modalităţ
Momentele Metode şi Forme de Resurse
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor i de
instruirii (timp) procedee organizare materiale
evaluare
Moment - Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea Rostesc rugăciunea Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului Elevii spun absenţii şi se
(2 min) clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie.
- Elevii notează în caiet titlul Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează lecţiei, ascultă şi devin atenţi cretă
(1 min) obiectivele urmărite la competenţele specifice
urmărite.
Evaluare
Reactualizarea Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din Elevii răspund la întrebări Conversaţia Frontal Manual orală
cunoştinţelor lecţia anterioară expunându-şi punctele de euristică
asimilate anterior vedere
(7 min)

Evaluare
O1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Solicită elevilor să Elevii răspund cu ajutorul orală
răspundă la întrebări. Explică elevilor semnificaţia profesorului, dacă va fi nece- Conversaţia Frontal Manual
iniţialelor INRI. sar. Expunerea Biblia
Dirijarea învăţării. Modelarea
Explică elevilor sensul spiritual şi material pe care îl are Elevii raspund eventualelor
O2 Sfânta Cruce. întrebări. Notează

O3 Prezintă elevilor semnificaţia Sfintei Cruci atât din


Vechiul Testament cât şi din Noul Testament.

Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi Elevii răspund. Pun întrebări. Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele Feed-back- scrisă
neînţelegeri. ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare. Sunt atenţi la cerinţe -
Rosteşte rugăciunea Rostesc rugăciunea
Schița tablei
Cinstirea Sfintei Cruci

Crucea este altarul pe care s-a jertfit Mântuitorul, semnul biruinței asupra morții și
semnul Fiului Omului, care se v-a arăta pe cer la a doua venire a Domnului.
În sens material Sfânta Cruce este obiectul pe care s-a răstignit Mântuitorul și semnul
văzut cu care se însemnează creștinii, mărturisint credința în Sfânta Treime.
În sens spiritual ne duce cu gândul la greutățile și suferințele Mântuitorului.
Crucea stă la temelia credinței și Bisericii.
Crucea este îndreptarea noastră prin împăcarea lumii cu Dumnezeu.
Sfânta cruce rezumă întreaga învățătură a Bisericii.
Credincioșii se închină făcând semnul crucii în fiecare moment important al zile.

S-ar putea să vă placă și