Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

Data:
Unitatea școlară:
Profesor:
Disciplina: limba și literatura română
Clasa: a X-a
Lecția: Ion, de Liviu Rebreanu
Tipul de lecţie: evaluare și verificare a cunoștințelor
Durata: 50 min

Strategia didactică

1. Resurse procedurale
• Sistem metodologic: conversaţia euristică, expunerea, explicaţia.
• Forme de organizare: individual
2. Resurse materiale: catalog, test docimologic
3. Modalităţi de evaluare: evaluare scrisă
4. Locul de desfăşurare: clasă

Competențe generale:
2. Folosirea instrumentelor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare

1
3. Argumentarea în scris sau oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

Competenţe specifice:

2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului narativ
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate
3.2. Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăţilor proprii

Obiective operaționale:

La finalul evaluării, profesorul va verifica dacă elevii au fost capabili:


- Să formuleze tema fragmentului;
- Să încadreze fragmentul în opera literară integrală și să specifice momentul apariției acesteia;
- Să analizeze conflictul interior al personajului;
- Să identifice mărcile obiectivității;
- Să recunoască modalitățile de caracterizare ale personajului;

2
SCENARIU DIDACTIC

Momentele Metode şi Forme de Resurse Modali


Activitatea profesorului Activitatea elevilor
instruirii (timp) procedee organizare materiale de evalu
Moment Profesorul salută elevii. Elevii spun absenţii şi se Conversaţia Frontal Catalog Evalua
organizatoric Realizează managementul clasei.
pregătesc de prin no
Testul
lecţie/evaluare.
(2 min) docimologic
Profesorul le spune câteva curiozități despre Elevii ascultă şi sunt atenţi Expunerea Frontal
Captarea atenţiei viața lui Liviu Rebreanu. Acesta le mai la competenţele specifice
comunică faptul că urmează să fie evaluate urmărite.
(5 min)
anumite competențe dobândite anterior.

Aplicarea Profesorul prezintă elevilor fișa de evaluare Elevii rezolvă exercițiile Test Individual
testului și cerințele, ce verifică lecția Ion, de Liviu din fișa de evaluare. docimologic
docimologic Rebreanu
(40 min)
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora Salutul. Conversaţia Frontal
următoare.
(3min)
Salutul.

S-ar putea să vă placă și