Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

DATE GENERALE
DATA: 05.04.2024
CLASA: a VI-a B
UNITATEA ŞCOLARĂ: Ș coala Gimnazială Nr. 96
PROFESOR: Enache Cristina - Elena
DISCIPLINA: Religie Ortodoxã
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: “Dumnezeu Se face cunoscut omului”
TITLUL LECŢIEI: Iisus Hristos, Mântuitorul lumii; Înălțarea Domnului la cer
TIPUL LECŢIEI: Verificare şi evaluarea cunoștințelor
Competențe specifice:
1.1. Identificarea Sfintei Împă rtă șanii, ca Taină Întemeiată de Mântuitorul, la Cina cea de Taină ;
1.2. Identificare celor 3 tipuri de minuni, să vâ rșite de că tre Mâ ntuitorul Iisus Hristos;
1.3. Descrierea modului în care, Iisus Hristos a plecat de pe pă mâ nt la cer;
1.4. Motivarea cinstirii zilei de duminică de că tre creștini, prin faptul că în această zi a înviat Domnul.
1.5. Identificarea modalită ților prin care Iisus Hristos este prezent, azi, în lume .
DETALIERI DE CONŢINUT:
Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia.
2. Mijloace de învăţământ: Fișă de evaluare;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea individuală şi frontalã.

Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina religie, clasa a VI-a;
- Planificarea calendaristică pentru clasa a VI-a
2. Temporale: - numă r de lecţii: 1
- durata: 50 min
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, IBMBOR, București, 2002
2. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
3. Ciucă , Sorina, Ioniță ,Dragoș, Religie, Cultul Ortodox. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică ,
București, 2023.

4. Web-site-uri
1. https://www.manuale.edu.ro/

II. DESFÃŞURAREA LECŢIEI


Nr. Timp Mijloace de Metode de
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului
Crt. învățământ învățământ
1. 2’ Moment - salutul, rugă ciunea, prezența. - rãspund la salut, rostesc
organizatoric rugãciunea şi spun absenţii.
- se organizează clasa pentru începerea lecţiei. - se pregãtesc pentru începerea
lecţiei.
2. 1’ Precizarea, -Profesorul explica cerințele Testului de evaluare, Conversația
explicarea, precum si competențele evaluate. - Activitate
descrierea frontală
competenţelor
3. 33’ Verificarea - Profesorul împarte elevilor fișele de evaluare. - Elevii rezolvă individual Fișa de Explicație
cunoştinţelor - la sfârșit, strânge testele și dă ră spunsurile cerințele Fișei de evaluare evaluare -Activitate
corecte frontală
-discută cu elevii despre modul în care trebuia
rezolvat corect testul. Exercițiul
- Activitate
individuală

4. 3’ Aprecierea -Profesorul finalizează notarea testelor și -Elevii asculta informațiile Explicația


rezultatelor transmite elevilor rezultatele finale, însoțite de transmise de profesor. -Activitate
aprecieri verbale. frontală
5. 1’ Încheierea - Salutul. -Elevii ră spund la salutul
profesorului.

S-ar putea să vă placă și