Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Profesor: Roșculeț Valentina-Antonella


Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială nr.1 Seimeni
Clasa: a VI–a
Perioada: 08-12.05.2017
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învățare: Spiritualitate și viață creștină
Subiectul lecției: Credință și jertfă: Sfântul Mare Mucenic Gheorghe
Tipul lecției: comunicare și însușire de noi cunoștințe

Competență generală:
C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare

Competențe specifice:
2.2. Formularea de opinii personale în aprecierea unor evenimante cu conținut religios-moral
4.3.Explicarea importanței modelelor spirituale din Istoria Bisericii în formarea caracterului moral religios

Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
1 - rezumarea vieții Sfântului Mare Mucenic Gheorghe;
2 – identificarea virtutilor Sfântului Mare Mucenic Gheorghe;
3 – enumerarea modalităţilelor de cinstire ale Sfântului Mare Mucenic Gheorghe;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, brainstorming, exercițiul, expunerea, lectura expresivă, povestirea, explicația, problematizarea.
2. Mijloace de învățământ: icoana cu Sf. Gheorghe, Noul Testament, fișe de lucru.
3. Forme de organizare a activităților: activitate individuală, frontală.

Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 5097/09.09.2009, pentru clasa a VI-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a VI-a;
Temporale:
număr de lecții – 1 oră
durata – 50 min

1
Bibliografice:
1. Noul Testament cu Psalmi, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
3. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a VII-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2009.
4. Magdan, Leon, Jocuri creștine pentru copii, volumul I, Editura Mateiaș, București, 2006
5. Magdan, Leon, Cele mai frumoase ghicitori creștine, Editura Mateiaș, București, 2007
6. David, Diac. Prof. Univ. Petru, Caută și vei afla, Predici, Editura Arhiepiscopiei Argeșului, Curtea de Argeș, 1996
7. Ghicitoare: http://mirelasova.over-blog.com/article-23589205.html

DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției C.d Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. (min.) organizar
e
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Salut elevii. Elevii răspund la salut, cântă Imnul


1. Momentul 2' Se cântă Imnul Învierii Domnului cu elevii. Învierii și se pregătesc pentru lecție.
organizatoric Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul clasei Exercițiul Activitate Obs.
pentru începerea activității didactice care urmează să se de frontală comporta-
desfășoare. rugăciune mentului
elevilor

Profesorul va da elevilor câte o fișă în care trebuie sa rezolve


2. Captarea 8' câteva „adunări”. Le explic că în dreptul fiecărei adunări Elevii vor completa fișa sub Brainstorming Obs.
atenției trebuie să scrie ce trăsătură comună, ce asemănare există între supravegherea profesorului comporta-
cele două cuvinte „adunate”, timp de 2 minute. (anexa 1) Fișă mentului
Problematizarea de Activitate elevilor
Fișa este verificată oral, pentru corectitudinea răspunsurilor. Elevii răspund: mănăstiri, părinți, lucru frontală și
sărbători, domnitori, sf. taine, colinde, Anexa 1 individuală
apostoli, ierarhi, cuvioși, mucenici. Conversația
Evaluare
orală
Cine sunt mucenicii? Mucenicii sunt cei care și-au dat viața frontală
pentru credința lor. Exercițiul

Profesorul va spune elevilor o ghicitoari creștină, având ca

2
scop descoperirea titlului lecției noi.

Ghicitoare, ghicitoare
Despre cine-i vorba oare?
”Sfânt biruitor, călare,
Cu o suliță-ntradins,
Este sfântu-acela care Elevii răspund: ”Sf. Mare Mucenic
Pe balaur l-a învins!” Gheorghe”

Anunțarea Notez titlul lecției pe tablă: ” Credință și jertfă: Sfântul Mare Elevii notează în caiete titlul lecției. Activitate Obs.
3. titlului și a 1' Mucenic Gheorghe” și precizez competențele urmărite. Conversația individuală comporta-
competențelor mentului
lecției elevilor
Una din paginile cele mai triste din istoria Bisericii
Dirijarea creștine este vremea persecuțiilor. Împărații romani doreau
4. învățării 23' distrugerea cultului creștin, arderea tuturor cărșilor de slujbă,
dărâmarea tuturor locașurilor creștinești, uciderea celor ce cred
în Hristos. Lectura Noul Testa-
Din timpul împăratului Nero (54-68) numit și cel nebun – expresivă ment
care a suprimat viața Sfinților Apostoli Petru și Pavel, până la
Dioclețian (305), care s-a numit el însuși zeu, s-a dezlănțuit cea Activitate Obs.
mai puternică furtună împotriva Corabiei creștine. Persecuțiile frontală comporta-
au apărut încă din timpul Mântuitorului. Marele dascăl și Expunerea mentului
învățător al acelor timpuri, Gamaliil, a spus: „Feriți-vă de elevilor
oamenii aceștia și lăsați-i, căci dacă această hotărâre sau
1 lucrul acesta este de la oameni, se va nimici; Iar dacă este de
la Dumnezeu, nu veți putea să-i nimiciți, ca nu cumva să vă
aflați și luptători împotriva lui Dumnezeu.” (Fapte 5, 38-39),
pentru că Evanghelia nu are origine omenească (Gal. 1,11).
Acestor furii a căzut victimă unul dintre cei mai cinstiți Povestirea
2 sfinți și martiri ai Mântuitorului: Gheorghe, putătorul de
biruință.
Gheorghe s-a născut în a doua jumătate a secolului al III-
lea în orașul Capadocia (Asia Mică). Părinții săi erau oameni
bogați și totodată cu demnități împărătești. Dau creștere aleasă
copilului și pentru faptul că era înclinat spre atletism îl
determină să îmbrățișeze cariera militară. Urcă repede treptele Explicația
conducerii în armată, ajungând general și om de încredere al
împăratului Dioclețian. Activitate

3
Gheorghe ajunge la vârsta de 30 de ani, cu o forță individuală
spirituală rar întâlnită și cu o moralitate neobișnuită pentru
timpurile acelea: era cinstit de împărat și considerat unul dintre
cei mai mari strategi ai armatei. Obținuse toate onorurile
militare ale acelor vremi. Bunătatea lui față de subalterni era
recunoscută, purtarea lui față de superiori era impunătoare. Se
socotea frate cu cei cinstiți, respectuoși și se considera egal
chiar cu robii, fapt neobișnuit pentru romani. Pe sclavii de pe
pământul părinților săi i-a eliberat. Dar nimeni nu bănuia, chiar
dacă se mirau, că el studia, citea, pleca în locuri retrase, mergea
emoționat pe cărările unde cu 300 de ani în urmă călcaseră pașii
Domnului Hristos. Îl mâhneau cei care se închinau la chipuri
cioplite și adorau obiecte naturale.
În acea vreme populația era nemulțumită, armata prost
plătită, popoarele vecine își cereau drepturile lor, sclavii doreau
egalitatea, catastrofele și calamitățile naturale nu se mai opreau,
imperiul începea să se destrame. Pentru că împăratul Dioclețian
avea nevoie de un „țap ispășitor” și slujitorii înșelători ai
cultelor păgâne au dat vina pe creștini, acesta îngădui persecuția
împotriva creștinilor, și furia începu să se dezlănțuie. Această
furie se răsfrânse și împotriva Sfântului Gheorghe.
În primăvara anului 303-304, împăratul își aniversa 20
de ani de conducere a imperiului. Marile serbări începuseră din
martie. Gheorghe era de față lângă împărat, de o statură înaltă,
bine-legat și de o frumusețe neobișnuită, înveșmântat în straie
de aur, privea imensele manifestări ale artei dansului, jocurile
populare, jonglerii și tot felul de distracții. Totul decurgea
normal, împăratul dorea însă ceva deosebit, ceva cutremurător
și unic în istorie. Și iată că în fața tronului sunt aduși o mulțime
de creștini, slăbiți de bătăi și temniță. Împăratul le ordonă să
aducă jertfă pentru el ca unui zeu dar creștinii refuză,
mărturisindu-l pe Hristos. Asta îl va face să urle ca o fiară
3 disperată: Să fie arși de vii! Toți amuțiseră.
În stânga, rămăsese înmărmurită împărăteasa Priscia, iar
în dreapta împăratului stătea generalul Gheorghe cu ochii în
lacrimi. Gheorghe, ca să-i mai calmeze furia, a zis: „Și eu sunt
creștin, pe tine te respect împărate, dar sufletul meu este a
Aceluia care este Calea, Adevărul și Viața.” (Ioan 14, 6) și s-a
dezbrăcat Gheorghe de hainele împărătești. Atunci împăratul,

4
smulgându-i sulița, l-a împuns în coastă, dar a rămas nevătămat.
Dioclețian, simțindu-se jignit a dat ordin să fie închis
Gheorghe și să fie aduși înțelepții timpului, ca să-l convingă să
se lepede de Hristos, dar plecau copleșiți de credința lui. În
închisoare, Gheorghe aduce la credință mulți curteni, chiar și pe
împărăteasa Priscia, care se botează luând numele de
Alexandra. Fiica împăratului, Valeria, cade la picioarele
sfântului și-i cere botezul creștin, urmând pe mama ei.
Gheorghe este socotit de acum sfânt.
Dioclețian aduce sacrificii zeilor și îl cheamă pe
Gheorghe din închisoare, punându-l să jertfească. Refuzând din
nou jerfa zeilor, abia acum cei apropiați împăratului au înțeles
de ce Gheorghe era așa de cuminte, așa de bun, așa de răbdător
și înțelept: era creștin. Înfuriat, împăratul cere ca Gheorghe să
fie încălțat cu încălțări de fier și cuie ce îi străpung tălpile, dar
el face minuni în drumul său: vindecă boul unui țăran, învie un
om mort dinainte de venirea lui Hristos. Multe alte chinuri a
suferit Gheorghe: i-au turtit pieptul cu pietre, l-au tras pe roată,
l-au băgat într-o groapă cu var nestins, chiar și otravă i-au dat.
Împăratul era uimit că acesta se întorcea în fața lui viu și
nevătămat. Atunci, Dioclețian, în oarba lui furie a ordonat
tăierea capului Sfântului în ziua de 23 aprilie 304, la Roma.
Trupul lui a fost aruncat în groapa comună a sclavilor,
dar bunii creștini l-au scos de acolo și l-au dus în ținuturile de
naștere, continuând să facă semne și minuni. Iată de ce Sfântul
Gheorghe este și simbolul curajului și al cutezanței, pentru
aceasta iconografia ortodoxă îl înfățișează omorând un balaur,
simbolul minciunii și răutății.
Poporul nostru își arată deosebita dragoste pentru Marele
Mucenic împodobind porțile curților cu crengi verzi
(armindeni) ca simbol al biruinței vieții asupra morții, a
primăverii asupra iernii, a rodirii câmpului și a cinstirii
ajutorului dat de Sf. Gheorghe tăranului prin vindecarea boului.
De fapt Gheorghikos, în limba greacă înseamnă agricultor,
lucrător al pământului, legat de glie, țăran.
Ștefan cel Mare îi purta icoana pe platoșă, i-a zidit
biserici (mai mult de jumătate din cele 47 de biserici, zidite de
domnitor, au hramul Sfântul și Marele Mucenic Gheorghe,
purtătorul de biruință), îl purta pe steagurile armatei

5
moldovene, așa cum s-au găsit la Sfântul Munte Atos (Zograf)
două steaguri din timpul lui Ștefan cel Mare, dintre care unul se
află la Muzeul Sf. Mănăstiri Putna.
Un braț al Dunării poartă numele Marelui Mucenic,
localități din România îl au ca ocrotitor și mulți creștini îi
poartă numele. Sfântul Gheorghe este, de asemenea, ocrotitorul
Armatei Române, a cărei zi de 23 aprilie coincide cu
sărbătorirea sfântului. Însăși Georgia are ca simbol național pe
Sf. Mare Mucenic Gheorghe, iar Anglia îl cinstește într-un mod
aparte după Sfânta Fecioară.
Moaște din trupul său au fost aduse la Mănăstirea
Ciolanu, din Buzău.
Misiunea noastră, în viața creștină de acum, este de a da Elevii notează pe caiet acest îndemn
dovadă de credință prin faptele noastre, prin atitudinea noastră, creștin.
dar mai ales prin exemplul nostru, asemenea Sfântului Mare
Mucenic Gheorghe.
Fixarea și sistematizarea cunoștințelor se va realiza prin
1 conversație: Activitate
5. Fixarea și Unde s-a născut Sfântul Gheorghe? În Capadocia, Asia Mică. frontală
sistematizarea Plăcându-i atletismul de mic, ce carieră va avea încă de la Conversația
cunoștințelor tinerețe? Va îmbrățișa cariera militară și va
ajunge general.
În vremea cărui împărat va fi general? În vremea împăratului păgân
10' Dioclețian. Problemati-
2 Ce calități deosebite are Gheorghe, ca general? Avea o moralitate neobișnuită pentru zarea
timpurile acelea: era cinstit de împărat
și considerat unul dintre cei mai mari Evaluare
strategi ai armatei. Obținuse toate orală,
onorurile militare ale acelor vremi. frontală și
Bunătatea lui față de subalterni era individuală
recunoscută, purtarea lui față de
superiori era impunătoare. Se socotea
frate cu cei cinstiți, respectuoși și se
considera egal chiar cu robii, fapt Activitate
neobișnuit pentru romani. Pe sclavii de frontală
pe pământul părinților săi i-a eliberat.
Dar nimeni nu bănuia, chiar dacă se
mirau, că el studia, citea, pleca în
locuri retrase, mergea emoționat pe

6
cărările unde cu 300 de ani în urmă Exercițiul
călcaseră pașii Domnului Hristos. Îl Fișa de lucru
mâhneau cei care se închinau la chipuri Anaxa 2
cioplite și adorau obiecte naturale.
Problemati-
A reușit împăratul să-l convingă pe Gheorghe să se lepede de Nu. zarea
credința creștină și să se închine idolilor?
La ce chinuri l-a supus împăratul pe Gheorghe? L-a întemnițat, torturat, otrăvit.
Cum a murit Sfântul? I s-a tăiat capul pe 23 aprilie, la Roma.
Cum este reprezentat Sfântul Gheorghe în iconografie? Călare pe un cal alb, omorând un
balaur.
Ce reprezintă balaurul? Balaurul reprezintă răutatea și
minciuna.
Noi ne putem asemăna Sfântului, în zilele noastre? Da, prin credință, prin faptele noastre,
prin atitudinea noastră, dar mai ales
prin exemplul nostru.
2 Profesorul urmărește corectitudinea răspunsurilor.
3 Profesorul împarte câte o fișă (anaxa 2) de pe care vor citi
versurile ghicitorii și îl vor identifica pe Sfântul Gheorghe (2
minute).
6. Asocierea si 2' Profesorul precizează că noi, creștinii, îi putem avea mijlocitori
generalizarea la Dumnezeu pe sfinți.
Care sunt modalitățile de cinstire a Sfântului Gheorghe? Construirea de biserici în cinstea sa, Evaluare
3 reprezentarea în icoane, purtarea orală,
numelui, pelerinaje la moaştele sale, frontală
slujbe, cântări religioase, zi de
sărbătoare, rugăciune.
Profesorul va pune pentru audiție Troparul Sfântului Gheorghe, Audiție Activitate
1 minut. muzicală frontală
Obţinerea Se realizează în permanenţă, cu ajutorul conversaţiei. Obs.
7. performanţei Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor la Elevii ascultă aprecierile făcute de Activitate comporta-
şi a feed-back- 1' pregătirea elevilor pentru lecţie, cât și implicarea lor activă la profesor. Conversația frontală mentului
ului ora de curs. elevilor

Precizarea Profesorul anunță tema: Colorați una din cele două icoane ale Elevii ascultă explicațiile la ceea ce vor Conversația Activitate Rezolvarea
8. temei pentru 1' Sfântului Gheorghe (anexa 2). avea de făcut ca temă și iși notează Fișă de lucru frontală sarcinii
acasă tema. Explicația (Anexa 2) acasă
Încheierea Se cântă Imnul Învierii Domnului cu elevii, salut și ies din sala Elevii cântă Imnul Învierii și răspund la Exercițiul de Activitate Obs.

7
9. activității 2' de clasă. salut. rugăciune frontală comp.
elevilor

8
SCHIȚA LECȚIEI

Credință și jertfă: Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

mucenic = martir
Gheorghe (Gheorghikos, greacă) = agricultor, lucrător al pământului, țăran

Sărbătoare Date biografice Chinuri Moare Minuni


23 aprilie -născut în Capadocia, -închis în temniță -decapitat pe -a vindecat boul
Asia Mică, sec. III -împuns cu sulița 23 aprilie 304, unui tăran
-părinți bogați, cu -tras pe roată la Roma -a înviat un om
demnități împărătești -încălțări de fier mort dinainte de
-la 30 ani este general cu cuie venirea lui
al împăratului -băgat în groapă Hristos
Dioclețian cu var nestins
-i-au dat otravă

Învățătură:
Misiunea noastră, în viața creștină de acum, este de a da dovadă de
credință prin faptele noastre, prin atitudinea noastră, dar mai ales prin exemplul
nostru, asemenea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.

9
Anexa 1

Rezolvă următoarele „adunări”! În dreptul fiecărei adunări trebuie să scrii ce trăsătură


comună, ce asemănare există între cele două cuvinte „adunate”, ca în exemplul:

CAIN + ABEL = FRAȚI

DERVENT + VORONEȚ =

MAMA + TATA =

BOBOTEAZA + CRĂCIUNUL =

BRÂNCOVEANUL + ȘTEFAN CEL MARE =

SPOVEDANIA + ÎMPĂRTĂȘANIA =

STEAUA + SORCOVA =

SF. PETRU + SF. PAVEL =

SF. NICOLAE + SF. VASILE =

SF. PARASCHEVA + SF. DIMITRIE =

SF. ȘTEFAN + SF. PATRUZECI =

10
Anexa 2

Citiți cu atenție versurile ghicitorii și colorați o icoană Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.

Soldat era, de frunte, între soldaţii Romei,


Dar nu-şi pleca genunchiul spre irealii zei;
Creştin era, de frunte, întărit în credinţă,
De-aceea purtător e, în veci, de biruinţă!

Scrâşneşte împăratul, dacă el îşi declară


Credinţa neclintită; şi toţi se întrebară
De ce-şi lasă averea, şi gloria, şi totul,
De ce toate le pierde, care-i e jertfei rostul?

În faţa aparenţei, dârzenia învinge,


În faţa-nfricoşării, curajul se răsfrânge;
Torturi urmară-n pripă, să-nduplece soldatul
Zeilor să jertfească, statuilor din templu.

Cu har îl întăreşte Hristos Mântuitorul,


Şi spre el ia aminte, nedumerit, poporul...
Mulţi, inspiraţi de dânsul, nădejdea-
naripează
Şi-adânc, în rugăciune, cu dragoste cutează.

Deci fu ucis, pe dată, primind mucenicia,


Minciunii urâcioase nevrând a-i fi-n robie.
În urma sa, biserici, minuni nenumărate,
Răsar tăcute-n veacuri, credinţa să-i arate!

Ştii cine-i voievodul ce-a-nvins idoli de


piatră,
Făcând ca necredinţa să tremure, surpată?

Răspuns:………………………………

11
Credință și jertfă: Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Sărbătoare Date biografice Chinuri Moare Minuni

Credință și jertfă: Sfântul Mare Mucenic Gheorghe

Sărbătoare Date biografice Chinuri Moare Minuni

12

S-ar putea să vă placă și