Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiecte de lecție
întocmite în vederea obținerii
Definitivatului în învățământ
PROIECT DIDACTIC
DATA: 24.03.2021
CLASA: a VIII-a
PROFESOR: Erdos Cristiana
ŞCOALA: Gimnazială Socond
ARIA CURRICULARĂ: Om și Societate
DISCIPLINA: Religie Ortodoxă
SUBIECTUL LECŢIEI: Recapitulare: ”Libertatea și responsabilitatea în viață; Optimismul și stăruința în viața omului; Provocări
ale lumii contemporane și atitudinea creștinilor.
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Viața creștinului împreună cu semenii
TIPUL LECŢIEI: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor
SCOPUL LECȚIEI: Dobândirea de cunoștințe despre responsabilitatea în viață, stăruință și atitudinea creștinilor în urma provocărilor
din viața lor.
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Evidențierea implicațiilor moral-religioase pe care modelele urmate le pot avea în viața personală şi socială
3.1. Susținerea rolului valorilor spirituale comune ale oamenilor, ca factor de promovare a comuniunii şi ca sursă de rezolvare a
problemelor ce apar în viața cotidiană
3.2. Analizarea calităților personale care susțin etapele propriei deveniri, în relație cu valorile moral-religioase
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să descrie ce este conștiința morală;
O2-să enumere virtuții necesare omului în viață;
O3- să descrie cum putem depăși provocările din viața;
O4- să identifice motive pentru a fi optimiști în fiecare zi și a-I mulțumi lui Dumnezeu;
O5- să descrie o persoana din Sfânta Scriptură care a primit numeroase provocări, dar nu a renunțat la credința în Dumnezeu.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, dezbaterea, cadranelor, metoda
ciorchinelui, joc didactic.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Sfânta Scriptură, fișe de lucru, copacul calităților, flipchart,
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: Activitate frontală, activitate individuală
Timp
.
(SECVENŢELE) CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUARE
Op METODE MIJLOACE FORME
LECŢIEI
. ŞI DE DE
PROCEDEE ÎNVĂŢARE ORGANIZARE
2 min - Profesorul salută elevii, rosteşte rugăciunea Conversația Activitate Observarea
”Împărate ceresc” cu ei; frontală sistematică
- notează absențele și realizează managementul
clasei pentru începerea activităţii didactice care
1. Organizarea
urmează să se desfăşoare;
clasei pentru
lecţie
- Elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se
pregătesc pentru începerea activităţii didactice;
1. Completează spațiile punctate cu termeni corespunzători: nădejde, luat, optimism, răsplătit, binecuvântat, Iov, necazurile,
credință
a) În Sfânta Scriptură descoperim numeroase exemple de ......................................................și de perseverență.
c) După săvârșirea faptelor bune, conștiința aduce în suflet ... . . tristețe bucurie neliniște
e) Atunci când s-a întors acasă, fiul risipitor a fost primit de tatăl său cu ... tristețe
. brațele deschise mustrare
1.Ce îmi este îngăduit? 2.Ce mă atrage? 3.Ce îmi poate dăuna?