Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Propunător: Apetrii Iulian-Ștefan


Unitatea de învăţământ: Școala ”Dimitrie A. Sturdza”
Clasa: a V-a
Disciplina: Religie
Subiectul lecţiei: Decalogul- importanta lui in viata omului(ll)
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: însuşirea normelor morale din Decalog; cultivarea sentimentelor morale potrivite faţă de Dumnezeu și semeni .

Competente generale:
CG1-manifestarea unui comportament moral în viața personală și în societate in acord cu valorile religioase;
CG2-respectarea experientilor din viata de zi cu zi la principiile religioase cu respectarea identitatii si diversitatii religioase;

Competente specifice:
CS1-exprimarea unor aprecieri personale privind semnificatia morala a comportamentului persoanelor din textele studiate;
CS2-selectarea unor reguli de comportament moral-religios di diferite cotexte de viata,din perspectiva unor criterii date;
CS3-evidentierea unor elemente definitorii ale propriei identitati religioase;

Competente derivate:
La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

1
C1 - să explice semnificaţia creştină a ultimilor şase porunci;
C2 - să identifice situatii si cazuri de respectare\ nerespectare a poruncilor divine ;
C3 - să argumenteze necesitatea respectării tuturor poruncilor pentru viaţa individuală şi de grup ( pentru societate);
C4 - să ordoneze poruncile in ordinea data de Dumnezeu;
C5 - să recunoască în diverse situaţii de viaţă personală respectarea /nerespectarea unei porunci.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: execiţiul, expunerea, conversaţia,conversatia euristica, explicaţia, meditaţia religioasă,
lectura,povestirea, observarea dirijată, studiul de caz, ciorchinele, explozia solară
2. Mijloace de învăţământ- Decalogu,text- povestioare moralizatoare, fişă de lucru, textul biblic. 3. Forme de organizare a
activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală şi pe grupe.

Resurse
1.Oficiale: Programa şcolară pentru disciplina Religie, cls. a V a
Planificarea calendaristică orientativă, cls. a V a
Proiectarea unităţii de învăţare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale
2.Temporale: numărul de lecţii 1
durata 50 '
3.Bibliografice:
1.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.
2. Catehism Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988
4. Bută, Pr. loan, Istorioare morale pentru toate vârstele, Editura „Anastasia", Bucureşti 2000.
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian; Opriş, Dorin; Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000. 6.
Cucoş, Constantin, Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, laşi, 1998.
7.Muha Camelia, Caiet pentru elevi, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2007.
8.Leonte Rodica, Strategii activ-participative de predare-învăţare în ciclul primar, Editura Casei Corpului Didactic Bacău, 2004.
9.Semen, Prof. Univ.Pr.Dr. Petre,Tâlcuiri evanghelice, Editura Trinitas, Iaşi, 2008.

2
SCENARIUL DIDACTIC

Nr
Metode
. Ob. Mijloace de Forme de
Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului şi Evaluare
crt op. învăţă-mânt organizare
procedee
.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Observaţea
• salutul ; • salutul ; sistematică
Momentul 1' • rugăciunea; • rugăciunea;
1 organizatori • notarea absenţelor;
. c • pregătirea pentru începerea lecţiei. • pregătirea pentru începerea lecţiei.

3
2 Verificarea 10' Se adresează elevilor următoarele întrebări: Elevii răspund la întrebări: conversaţia activitate Aprecieri
. Cunoştinţelo -Ce înseamnă cuvântul ,,Poruncă”? -Regulă ce trebuie respectată. frontală verbale
r însuşite -Despre ce am discutat ora precedentă? -Datoriile faţă de Dumnezeu.
-Cine ? Cui? Unde? Când? Câte? De ce? - Dumnezeu .Lui Moise. Pe muntele Sinai. Acum explozia activitate
3500 de ani. 10. Ca să determine pe oameni să solară frontală
deosebească binele de rău şi cum să se comporte
faţă de El şi de semeni.
-Care sunt datoriile noastre faţă de -Să ne închinăm numai lui Dumnezeu. conversaţia activitate
Dumnezeu? -Să nu ne facem idoli. frontală Aprecieri
-Să-L cinstim pe Dumnezeu. verbale
-Să cinstim ziua de Duminică.

3. Pregătirea 2 Se cere elevilor să recitească regulile clasei Faţă de colegi, doamna învăţătoare. conversa- Anexa 1 Activitate Aprecieri
elevilor ' şi să remarce faţă de cine au avut obligatii. ţia euristică frontală verbale
pentru Precizare:
receptarea Aceste reguli sunt faţă de cei care ne
Elevii ascultă cu atenţie.
noilor înconjoară.
cunoştinţe

4. Anunţarea 2 Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul Elevii ascultă cu atenţie. explicaţia Activitate Aprecieri
titlului lecţiei ' lecţiei. frontală verbale
şi Se precizează competentele lecţiei.
acompetentel
or
lecţiei

4
5. Comunicare 20' Se prezintă elevilor planşa ce cuprinde Elevii privesc planşa şi ascultă cu atenţie. lectura Activitate
a/ însuşirea datoriile noastre faţă de aproapele şi se frontală
noilor citesc cele şase porunci. Precizare:
cunoştinţe Aceste şase porunci duc la o bună (plansa)
convieţuire a oamenilor, însă Dumnezeu nu
Elevii ascultă cu atenţie. explicaţia
forţează pe nimeni să le respecte. Omul este
liber să aleagă, dar cel care doreşte viaţa
veşnică trebuie să le respecte.
Elevii sunt întrebaţi dacă cunosc cuvântul
,,aproapele” şi li se cere să dea exemple. Activitate Aprecieri
Cel care se află lângă noi. conversaţia frontală verbale
Se expilica pe rand ultimile 6 porunci din
Decalog. .
Profesorul numeste un elev ca sa citeasca a
cincea porunca.

C1 ,,-ce ne indruma Dumnezeu prin aceasta Un elev citeste porunca acincea:


porunca ? Lectura (plansa)
,,Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta ,ca sa-ti fie Aprecieri
-,,cum ii cinstiti voi pe parinti ?'' tie bine si sa traiesti ani multi pe pamant'' verbale
,,-sa necinstim parintii.''
,,-ce rasplata primesc cei ce respecta aceasta conversaţia
porunca?'' ,,-...ii ascultam,ii respectam,ii ajutam,ii iubim ,ii
Profesorul numeste un elev ca sa citeasca a ocrotim.''
sasea porunca. ,,-traiesc o viata indelungata si placuta ,atat pe
Precizare: pamant cat si in cer.''
Aceasta porunca ne indruma sa iubim si sa Un elev citeste porunca a sasea:
ocrotim viata,darul cel mai de pret pe care Lectura
,,-Sa nu ucizi!''
ni la dat Dumnezeu.Uciderea si sinuciderea
sunt pacate foarte mari.Doar Dumnezeu Elevii asculta cu atentie.
C2 poate hotara cand va sosi ceasul mortii explicaţia Activitate
cuiva. ,,- Ce persoane biblice au incalcat frontală
aceasta porunca si au fost aspru pedepsite?''

,,..Cain a ucis pe Abel;faraonul Egiptului pe copii (plansa)


C1 conversaţia Aprecieri
baieti la nastere;Imparatul Irod.'' verbale
Un elev citeste porunca a saptea:
Lectura

5
Profesorul numeste un elev ca sa citeasca a ,,-Sa nu fii desfranat!''
saptea porunca. Se explica cuvantul Elevii asculta cu atentie.
desfranat=destrabalat,necumpatat,infidelitat
explicaţia
e Profesorul numeste un elev ca sa citeasca Un elev citeste porunca a opta:
a opta porunca. ,,-Sa nu furi!''
,,-ce ne invata aceasta porunca?'' Lectura (plansa)
,,- sa nu furam,sacerem un lucru de la proprietar
conversaţia Activitate Aprecieri
atunci cand avem nevoie de el.''
,,-Cand cineva fura,chiar daca el crede ca frontală verbale
nu-l vede nimeni,cine il poate totusi vedea?'' ,,-Dumnezeu' Anexa 2
Profesorul numeste un elev ca sa citeasca a Un elev citeste porunca a noua :
noua porunca.
,,-Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui
Precizare:
tau!'' Lectura
Prin porunca aceasta Dumnezeu ne
C2 indeamna sa nu mintim si sa nu depunem
marturie mincinoasa impotriva explicaţia
aproapelui.Oamenii trebuie sa spuna
adevarul si sa aiba incredere unul in Elevii asculta cu atentie.
altul.
Se citeste povestirea Nita mincinosul:
Povestirea (plansa
Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari:Elevii raspund:
,,-Ce invatam din aceasta povestire?‫״‬ ,,-daca mintim ne putem pierde increderea conversaţia Aprecieri
oamenilor si prietenilor‫״‬ verbale
Profesorul numeste un elev ca sa citeasca a Un elev citeste porunca a zecea :
zecea porunca. ,,Sa nu doresti nimic din ce are aproapele tau!‫״‬

,,-Ce invatam din aceasta porunca?: Lectura


,,-Snu fim invidiosi!‫״‬
Concluzie:
Implinind toate aceste porunci implinim conversaţia
defapt si porunca data de Domnul nostru
C3 Iisus Hristos de al iubi pe aproapele nostru
ca pe noi insine. Elevii asculta cu atentie. Activitate
Precizare: frontală
,,-Cine va pazi toata legea dar va gresi intr-
o singura porunca,s-a facut vinovat fata de explicaţia
toate poruncile.‫״‬

Fixarea şi Se cere elevilor să rezolve exercitiul de pe Elevii rezolvă exerciţiul din fişa de lucru. Exercitiul fişa de Activitate Aprecieri
sistematizare C4 5' fisa de lucru. lucru individuală verbale
a Anexa 3

6
cunoştinţelo
r
C1 Se completeaza la tabla un ciorchine ,avand Elevii completeaza ciorchinele la tabla cu diferite Ciorchinele Activitate Aprecieri
ca centru cuvantul ,,invataturi‫ ״‬din invataturi. frontală verbale
5' Decalog(Datoriile faţă de aproapele nostru)
Asocierea si
6. generalizare Se solicita elevilor sa mediteze.
a ,,-Care din aceste porunci vi se par mai greu Elevii dau variante de raspunsuri si le Meditatia
de implinit?De ce ?Ce ati simtit dupa ce le- argumenteaza. religioasa
ati Incalcat?‫״‬
..-Ati vazut oameni incalcand /respectand
C5 aceste porunci?Povestiti!‫״‬ Studiul de
caz
Se fac aprecieri generale şi individuale Elevii ascultă aprecierile profesorului. Activitate Evaluarea
privind, atât pregătirea elevilor pentru lecţie, frontală orală
7 Aprecierea 2' cât şi implicarea în predarea noilor
. activităţii cunoştinţe. Se notează elevii care au
elevilor participat la lecţie.

Precizarea şi Se anunţă şi se explică tema pentru acasă Elevii ascultă explicaţiile profesorului şi notează Activitate
8 explicarea 2' -Memoraţi cele 10 Porunci. tema în caiete. frontală
. temei pentru -Scrieţi într-un jurnal poruncile pe care le-ai
acasă îndeplinit şi care nu. Încercaţi să meditaţi.

9 Încheierea 1' Rugăciunea Rugăciunea


. activităţii Salutul Salutul

7
ANEXA 1

Regulile clasei

1. Vorbim pe un ton potrivit! – Copiii au tendința de vorbi foarte tare și pe unii chiar îi deranjează
extrem de mult acest lucru.
2. Ne ascultăm unii pe alții! – Vorbim nu doar tare, dar nu avem răbdare să ne ascultăm reciproc. Cu
această ocazie am abordat și regulile comunicării orale.
3. Suntem politicoși! – Respectul față de ceilalți, în vorbe și în comportament.
4. Suntem prietenoși! – Învățăm să fim amabili, grijulii, empatici.
5. Suntem ordonați! – Aici ne referim la tot ce înseamnă ordine, curățenie, grijă față de lucrurile
personale, ale colegilor, obiectele din clasă, din școală.
6. Suntem atenți! – Atenți la lecții și nu îi deranjăm pe colegi, atenți în pauze, atenți la ceea ce se
întâmplă în jur, atenți la nevoile celor din jurul nostru.

8
ANEXA2

Niţã mincinosul
,,Niţã era cioban la oi.El era bãiat harnic,dar îi cam plãcea sã umble cu minciuni.Aşa într-o bunã zi,Niţã
socoti sã-i mintã pe sãteni şi striga cât îl lua gura:
‫״‬Uuu...mããã!....Vine lupul!Ajutor!‫״‬
Sãtenii au alergat în ajutorul ciobãnaşului.Când îi vãzu,Niţã râse de ei cu hohot şi le zise:
‫״‬Merge-ţi,merge-ţi înapoi,
Lupul n-a venit la oi,
Turma paşte liniştit,
Ha,ha,ha,v-am pãcãlit!‫״‬
Dar în altã zi lupul chiar veni la oi.Acum Niţã se grãbi sã strige dupã ajutor.Însã el nu a mai fost crezut de
nimeni.Aşa ca lupul la mâncat îndata pe pãstoraşul cel mincinos.‫״‬

9
FIŞĂ DE LUCRU

Decalogul– Datoriile faţă de aproapele nostru

Numerotează poruncile următoare, din chenarul A, în ordinea existentă pe tablele legii. Uneşte apoi cu o săgeată explicaţiile lor, din chenarul B:

- să nu-i superi pe părinţi şi să-i asculţi


A - să nu doreşti să-ţi însuşeşti din ceea ce nu-ţi aparţine
- să nu ucizi - să nu primejduieşti viaţa cuiva
- să nu furi - să-i iubeşti şi să-i asculţi pe părinţi
- să nu fii desfrânat - să nu laşi pe cineva să moară de foame
- să nu doreşti nimic din câte are aproapele tău
- să nu te uiţi la reviste şi filme necuviincioase
- cinsteşte pe tatăl şi pe mama ta
- să nu iei nimic din ce nu e al tău
- să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui
- să nu dai vina pe cineva pentru o faptă pe care nu a făcut-o

- să nu minţi

10

S-ar putea să vă placă și