Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

I. Date generale:
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr. 80, sector III, București
Profesor: Bîrcă Marius-Cristian
Data: 9. Februarie 2022
Clasa: Pregătitoare
Aria Curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie Ortodoxă
Unitatea de învățare: Dumnezeu este întotdeauna cu noi
Subiectul lecţiei: Îngerii sunt păzitorii copiilor
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei: Însuşirea cunoștințelor esențiale despre îngeri în vederea cinstirii acestora
Competenţa generală:
1.1. Recunoaşterea unor elemente de bază ale credinţei religioase
Competenţe specifice:
3.1 Explicarea semnificaţiei unor evenimente religioase cunoscute
Competențe operaționale:
C1-descrierea îngerilor buni;
C2- rostirea rugăciunii „Îngerul păzitor"

1
C3- precizezarea rolului îngerilor în viaţa oamenilor;
C4 - identificarea modurilor prin care putem să ne asemănăm, prin fapte, cu îngerii buni.

Strategia didactică
1. Metode şi procedee : exerciţiul, povestirea, conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, lectura expresivă.
2. Mijloace de învăţământ: planşa Sfinţii Îngeri, videoproiector.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse:
Oficiale: Programa școlară pentru disciplina Religie, Clasa pregătitoare.
Planificare calendaristică anuală pentru disciplina Religie, Clasa Pregătitoare.
Proiectarea unității de învățare: Dumnezeu este întotdeauna cu noi.
Temporale: nr. de lecții: 1
durata: 40̓
Bibliografice:
1. *** Credinţă ortodoxă, Editura „Trinitas", laşi, 1996;
2. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999;
3. Religie. Fișe de lucru. Clasa Pregătitoare, Ed. Basilica, București, 2013.

2
II. Desfășurarea lecției
Mijloace
Forme de
Nr. Etapele Comp. Metode de
Timp Activitatea profesorului/ Activitatea elevului organi- Evaluare
crt. Lecţiei op. şi procedee învăţă-
zare
mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9
- Salutul. Rugăciunea copiilor pentru părinți. Conversația Icoana Observa-
- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea re
activităţii didactice care urmează să se desfăşoare; sistematică
1. Momentul 5' - elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru Activitate
organizato- începerea activităţii didactice; Exerciţiul frontală
ric
- Dragi elevi, vă mai aduceți aminte propoziția pe care noi o rostim la
2. Actualizarea fiecare întâlnire, în care spunem că Doamne-Doamne ne iubește cu o
cunoştinţelor
iubire (elevii răspund-infinită). Aș vrea să îmi răspundeți la o întrebare, Problematiza Activitate Evaluare
anterioare
dacă știți răspunsul: -Dacă noi facem un lucru rău, Dumnezeu tot ne rea frontală formativă
5' va mai iubi, așa este?
- Se va face analogia cu tatăl. 5-6 elevi vor numi un lucru pe care ei îl
săvârșesc și ar putea să îl întristeze pe tată. În urma conversației se va
demonstra faptul că Dumnezeu ne iubește necondiționat.
Profesorul apreciază fiecare răspuns. Conversația Activitate Aprecieri

3
3. Pregătirea 1' - Fiindcă Dumnezeu ne iubește atât de mult și dorește ca noi să fim frontală verbale
aperceptivă mereu ocrotiți și să simțim mereu dragostea Sa, Ne trimite nouă pe
a elevilor cineva care să aibă grijă de noi. Să aflăm despre cine este vorba Ghicitoa- Activitate Evaluare
răspunzând la următoarea ghicitoare: ”E trimis de Dumnezeu E Explicația re frontală orală
ocrotitorul tau, Totdeauna ti-e aproape Si in zi si-n miez de noapte; te
va insotii mereu Si la bine si la greu! Raspuns: Ingerasul Pazitor.” R-
îngerașul păzitor.

- Dragi copii, astăzi vom vorbi despre Sfinții îngeri păzitori. Elevii vor Explicaţia Activitate Observa-
învăța cine sunt îngerii păzitori, ce rol au în viața oamenilor, cum ne frontală re
Anunţarea
4. 1' asemănăm prin fapte cu acești îngeri buni. sistematică
titlului

Comunicare - Știți voi la ce moment al vieții noastre primim îngerașul de la Conversația Planşă ce Activitate
a/însuşirea Dumnezeu? înfăţişea frontală Observa-
noilor Profesorul vorbește copiilor despre Sfânta Taină a Botezului. ză re
cunoştinţe. - Ați dori să ascultați o poveste despre îngerași? Povestirea povesti- Activitate sistematică
Utilizând mijloacele audio-video, profesorul creează un moment rea frontală
potrivit rostiri unei povestiri, captând atenția elevilor. ilustrată

4
„ Era un sat prin mijlocul căruia trecea un râu; şcoala era de
partea cealaltă a râului şi nu era un pod prea bun peste el. Din loc în
loc lipseau multe scânduri şi podul se clătina mereu mai, mai să cadă.
5. C1 15' De îngust ce era, trebuia să treacă fiecare, unul câte unul pe acel pod.
Când copiii plecau de acasă, mamele lor le spuneau să aibă mare grijă
când trec podul, să nu se uite nici în dreapta nici în stânga, că altfel or
să cadă; să se uite înainte, că îngeraşul o să-i păzească şi o să ajungă cu
bine la şcoală. Într-o zi, un băieţel, Ioan, şi o fetiţă, Irina, care erau Explicația
nişte copii cuminţi, ascultători şi se rugau mereu la Doamne-Doamne,
au plecat de acasă spre şcoală. Pe la jumătatea podului au văzut
zburând un fluturaş. Era atât de frumos că au şi început să îl privească, Observarea Sistem
să alerge repede după el și desigur că nu au mai acordat nicio atenție dirijată audio
podului șubrezit de timp. Aleargă ce aleargă că deodată, scândurile
vechi au început să scârțâie tare tare, podul să se balanseze când într-o
parte, când în cealaltă iar copilașii mai aveau încă un pas şi erau gata-
gata să cadă în apă.
Când deodată...apare lângă ei cineva nevăzut care le-a ridicat Explicaţia Activitate Evaluare
picioarele pe pod şi au putut merge înainte, trecând râul cu bine. frontală formativă
Ştiţi voi cine i-a apărat pe Ioan şi Irina ?
C3 -Da! îngeraşul păzitor.'"
Elevii vor observa câteva imagini cu îngerași. Conversația Video- Activitate
proiec-

5
tor frontală

6. 5' Elevii vor fi încurajați să redea evenimentele din povestire și să Conversația Activitate Evaluare
răspundă la întrebăr întrebările: frontală orală
- Cine sunt sfinții îngeri?
Fixarea şi
- Cum arată?
sistematiza-
- Care este rolul lor în viața noastră?
rea
Elevii pot povesti un moment din viața lor asemănător cu cel din Fisă de Activitate
cunoştinţelor
povestipovestire. lucru individual Aprecieri
Vor colora fișa de lucru anexată. (anexa 1) ă verbale

6
7. C4 4' Se vor discuta următoarele idei: Conversația Aprecieri
- Sfinții îngeri ne îndeamnă să facem fapte bune. Ce modurilor Explicația verbale
cunoașteți, prin care putem să ne asemănăm, prin fapte, cu îngerii
Asocierea si
generaliza- buni? Evaluare
rea C2 orală
- Ei duc rugăciunile noastre la Dumnezeu iar noi îi putem dialoga cu ei

Rugăciunea ”Înger, îngerașul meu”


8. 1' Toți elevii vor fi felicitați și vor primi o recompensă-abțibild. Conversația Stickere Activitate Aprecieri
Aprecierea
activității Explicația colorate frontală verbale
elevilor
9. Precizarea şi 1' Elevii vor fi invitați să coloreze fișa de lucru de la pagina 27 din caietul Explicația Fișa de Activitate
explicarea
special”Editura Basilica a Patriarhiei Române”. (tema are caracter opțional). lucru individual
temei pentru
acasă ă

10. 5' Rostirea rugăciunii ”Înger, îngerașul meu” împreună cu elevii. Rugăciunea Icoana. Actvitate Observare
Încheierea
Salutul.
activităţii frontală sistematică
Fișă de lucru-anexa 1

7
8

S-ar putea să vă placă și