Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect Didactic

Profesor: Mureșan Raluca


Clasa: I
Subiectul lecției: Cu Dumnezeu la început de an școlar
Tipul lecției: comunicare de noi cunoștințe
Scopul lecţiei: însuşirea cunoştiinţelor despre frumusețea orelor de religie,
Competențe specifice
La sfârșitul lecției, elevii își vor dezvolta următoarele competențe:
1. să înțeleagă iubirea lui Dumnezeu pentru copii;
2. să precizeze importanța religiei în viaţa lor
Strategia didactică:
1. Mijloace de învățământ: fişa de lucru, tabla;
2. Metode de învățământ: povestirea, conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, lectura expresivă, meditaţia religioasă;
3. Forme de organizare a clasei: organizare frontală şi individuală;
Resurse:
1. Oficiale:
Programa şcolară pentru disciplina Religie, cultul ortodox, clasa I;
2. Temporale: - nr. de lecţii: 1
- durata: 45’
3. Bibliografice:
 Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, 2009;"
 Mica Biblie, Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2001;
 Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr . Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba -Iulia, 2000;
 Muha, Camelia, Religie, caiet pentru elevi, Clasa I, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2009.

1
SCENARIUL DIDACTIC
Mijloace
Nr. Metode Forme de
Etapele lecţiei C. S. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului de Evaluare
crt. şi procedee organizare
învăţământ
- prof. salută elevii şi îi îndrumă să se - elevii răspund la salut, ascultă
pregătească pentru rostirea rugăciunii rugăciunea şi se prezintă;
Momentul
1. 15' „Doamne, Doamne ceresc Tată”, pe care o exerciţiul
organizatoric rosteşte; Activitate
- face cunoștință cu fiecare elev; frontală
Profesorul adresează elevilor următoarele
întrebări: Elevii răspund: „Dumnezeu”;
„ – Știți voi Cine a creat lumea așa de
Verificarea frumoasă și are grijă de lume?”
2. 10'
cunoştinţelor „ – Dar de voi cine are grijă?” „Mama, Tata, Bunica, Bunicul,”;
„ – Dar părinți și bunici Cine are grijă?" „ Tot Dumnezeu”; conversaţia Activitate Aprecieri
„ – Voi aveți grijă de cineva?” „De pisică, de cățel, de ursuleț, de frontală verbale
păpușă”:
Anunţarea Dragi copii, astăzi vom vorbi despre prima - elevii ascultă cu atenţie;
3. subiectului noastră oră de religiei, despre și scopul ei. explicaţia Activitate
Deoarece nu toţi copiii ştiu prea multe lucruri frontală
lecţiei şi a 1' despre Dumnezeu, astăzi vom putea afla câte
obiectivelor ceva despre Dumnezeu și despre ce face El
propuse pentru noi.

2
Mijloace
Nr. Metode Forme de
Etapele lecţiei C. S. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului de Evaluare
crt. şi procedee organizare
învăţământ

C1 Folosindu-se de caietul special și de planșa Elevii ascultă explicaţile profesorului Explicaţia Proiectarea Activitate
din caiet profesorul le explică elevilor cine Elevii privesc cu atenţie planşa; planşei ce fronală
Comunicarea este Dumnezeu, de ce Dumnezeu are grijă de Povestirea înfăţişază
4. noilor 15' toți oameni și legătura dintre Dumnezeu și povestiea Activitate
C2
cunăştinţe; celelalte persoane din viața lor. Observarea ilustrată frontală Aprecieri
Pornind de la enumerate mai sus profesorul dirijată verbale
le explică elevilor că pentru a-L cunoaște mai Activitate
bine pe Dumnezeu și a fi prieteni cu frontală
Dumnezeu trebuie să participăm la orele de Explicaţia
Religie.
Conversa-
ţia

Exerciţiul

Conversaţia
5. Fixarea şi Elevii sunt îndrumaţi să participe la jocul: Elevii fac exerciţii de dialog, formulând
sistematizarea 10' „Eu întreb, tu răspunzi” întrebări şi răspunsuri. De exemplu :
„- Unde locuiesc Dumnezeu ?” „- Ce
cunoştinţelor
3
Mijloace
Nr. Metode Forme de
Etapele lecţiei C. S. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului de Evaluare
crt. şi procedee organizare
învăţământ
fac Dumnezeu ?" „- Ce trebuie să faci
Precizare: ca să fi prietenul lui Dumnezeu?” Activitate pe Aprecieri
Dumnezeu are grijă de toți oameni și de Colegii lor vor da răspunsurile. Explicaţia grupe verbale
întreaga lume. - Elevii ascultă cu atenţie.
Profesorul le povestește o povestioară despre
Dumnezeu. - Elevii ascultă cu atenţie. Povestirea Activitate Aprecieri
Concluzia va fi formulată de profesor, cu - Elevii meditează şi dau frontală verbale
ajutorul copiilor, şi anume: răspunsuri. Meditaţia
„ Fiecare copil este iubit de Dumnezeu pentru religioasă Activitate Auto
că Dumnezeu este părintele tuturor, iar la frontală evaluarea
Religie învățăm cum să fim prietenii lui
Dumnezeu.” Conversaţia Activitate Aprecieri
frontală verbale

Activitate
frontală
Se prezintă elevilor activitatea pentru acasă. - elevii ascultă cu atenţie;
Precizarea şi
6. 1' explicaţia Activitate
explicarea
frontală
temei
Se fac aprecieri generale şi individuale, - Elevii ascultă aprecierile făcute de
privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, profesor Activitate Aprecieri
cât şi implicarea lor în predarea noilor conversaţia frontală verbale
7. Aprecierea 1'
cunoştinţe. Se notează elevii care au participat
activităţii 1' la lecţie.
elevilor
Încheierea Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu - elevii rostesc rugăciunea şi răspund la exerciţiul Activitate
8. 1' elevii, salută şi iese din sală; salut; frontală
lecţiei

S-ar putea să vă placă și